Witam.
Do rozpoczęcia tego wątku zainspirowała mnie zarówno praktyka podejmowana przez Głównego Geodetę Kraju (GUGiK), jak i ostatnia wypowiedź członka Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej na ostatnim posiedzeniu (16 listopada 2011r.)
http://geoforum.pl/?page=news&id=11559& ... -uprawnien <<
- Krzysztof Cisek, były prezes SGP, stwierdził, że postępowanie egzaminacyjne powinno kończyć się ślubowaniem. Według niego „musi być celebra, żeby ludzie poczuli, że zdali egzamin państwowy”;
>>
Więc ja się pytam: komu ma być złożone ślubowanie? Jaki miałby być tekst takiego ślubowania? Czy chodzi o ślubowanie wobec SGP, czy może wobec centralnego organu administracji publicznej jakim jest GGK? A może ślubowanie Rzeczypospolitej?
Moim zdaniem ta praktyka jest wielce naganna... Ba: jest bezprawna... I chora...
Przyjrzałem się trochę problematyce ślubowania... Jest to instytucja uregulowana prawnie. Dla przykładu, ślubowanie składają:
1. mianowany urzędnik służby cywilnej:
<<
Art. 29.
1. Urzędnik służby cywilnej składa uroczyste ślubowanie o następującej treści:
„Ślubuję służyć Państwu Polskiemu, przestrzegać Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, sumiennie i bezstronnie wykonywać obowiązki urzędnika
służby cywilnej zgodnie z najlepszą wiedzą i wolą”.
2. Do treści ślubowania, o którym mowa w ust. 1, urzędnik służby cywilnej może dodać słowa „Tak mi dopomóż Bóg”.
3. Złożenie ślubowania urzędnik służby cywilnej potwierdza podpisem.
>>
2. pracownik samorządowy na stanowisku urzędniczym:
<<
Art. 18.
1. Przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków służbowych, z zastrzeżeniem art. 19 ust. 9, pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, składa w obecności kierownika jednostki lub sekretarza ślubowanie o następującej treści: „Ślubuję uroczyście, że na zajmowanym stanowisku będę służyć państwu polskiemu i wspólnocie samorządowej, przestrzegać porządku prawnego i wykonywać sumiennie powierzone mi zadania”. Do treści ślubowania mogą być dodane słowa „Tak mi dopomóż Bóg”. Złożenie ślubowania pracownik potwierdza podpisem.
2. Odmowa złożenia ślubowania, o którym mowa w ust. 1, powoduje wygaśnięcie stosunku pracy.
>>
Wikipedia pojęcie ślubowania definiuje tak:
Ślubowanie – konwencjonalna, sformalizowana i uroczysta deklaracja składana przez osobę, która publicznie zobowiązuje się (przyrzeka, przysięga) osiągnąć określony cel lub przestrzegać określonych zasad (np. prawnych lub etycznych). Polega na ustnym wygłoszeniu ustalonych słów, a często także własnoręcznym podpisaniu samego tekstu. Ślubowanie może być złożone wobec Boga albo wobec ludzi, w tym wobec określonego podmiotu (organu). Złamanie ślubowania (sprzeniewierzenie się jemu) może skutkować swoistymi sankcjami, np. utratą honoru i czci lub sankcjami dyscyplinarnymi.
GGK, GUGiK, PRGiK - nie idźcie tą drogą... Bo sobie "szopki" robicie z poważnych ludzi... Jeżeli już jest taka potrzeba (koncepcja), to należy zacząć od zapisania takiego ceremoniału w przepisach prawa. A nie, że robicie "spęd", i zestresowanych (egzaminami) ludzi zmuszacie do wygłaszania wydumanych przez siebie przyrzeczeń. O co tu ma chodzić? O nową świecką tradycję? To przypominam, że organ administracji ma działać wyłącznie w zakresie i na podstawie obowiązującego prawa. A nie wymyslać jakieś "durne" i co najgorsza bezprawne zasady.
Wstyd... I bezprawie... No jak tak można? Organ państwowy tak działa?
Pozdrawiam, Adam Wójcik.