Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Elizy Orzeszkowej 6 lok 4
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Autor: Dorota.P.Baszak Wątek: KIEROWNIK PRAC GEODEZYJNYCH – KTO TO TAKI?  (Przeczytany 892 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dorota.P.Baszak

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1972
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 118.0 Firefox 118.0
KIEROWNIK PRAC GEODEZYJNYCH – KTO TO TAKI?
« dnia: 25 Października 2023, 15:39 »
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule tego artykułu, na pozór, jest oczywista.
Przyjęło się, chyba „przez zasiedzenie”, że kierownik prac geodezyjnych to osoba kierująca pracami geodezyjnymi oraz sprawująca nad nimi bezpośredni nadzór, czyli osoba o której mowa w art. 42 ust 2 pkt 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (dalej jako ustawa). Skoro miałaby to być osoba wykonująca samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii, to na mocy art. 46 ustawy podlegałaby odpowiedzialności dyscyplinarnej za działanie wbrew przepisom art. 42 ust 3 ustawy.

To „zasiedzenie” pojęcia kierownika prac geodezyjnych jest tak silne, że komisje dyscyplinarne nie mają w tym zakresie żadnych wątpliwości i bez skrupułów nakładają kary na osoby pełniące tę funkcję. W tym miejscu pomijam za co najczęściej są karani kierownicy prac. Temat ten rozwinę w następnym artykule, w którym opiszę swoje doświadczenia wynikające z pełnienia funkcji obrońcy obwinionego.

Wracając do tematu – kto to taki kierownik prac geodezyjnych ?

Z przepisu art. 11 ust 2 ustawy wynika, że wykonawca prac geodezyjnych ma obowiązek powołania kierownika prac geodezyjnych dla prac podlegających zgłoszeniu do odpowiedniego organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej. Adresatem tej normy prawnej jest wykonawca prac geodezyjnych (przedsiębiorca), który  może ustanowić  lub zmienić kierownika prac geodezyjnych bez zbędnych formalności, wpisując w zgłoszeniu prac lub zgłoszeniu uzupełniającym imię i nazwisko oraz numer uprawnień odpowiedniej osoby.

W przeciwieństwie do np. kierownika budowy, którego funkcja wraz z wynikającymi z tego faktu prawami i obowiązkami została dokładnie opisana w Prawie budowlanym, kierownik prac geodezyjnych nigdzie nie został w naszej ustawie zdefiniowany. Nie zostały również ustawowo określone jego prawa i obowiązki. Jedynym obowiązkiem nałożonym ustawowo na kierownika prac geodezyjnych jest obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii.  Brak w ustawie potwierdzenia, że kierownik prac geodezyjnych wykonuje samodzielne funkcje w zakresie kierowania i nadzorem nad wykonywanymi pracami, a przyjęcie, że jest to tożsame jest daleko posuniętą interpretacją bez żadnego poparcia w ustawie. Bo niby na jakiej podstawie można przyjąć, że kierowanie i nadzór, to zadania kierownika prac? A może pełnienie tej funkcji powinno brzmieć np. inspektor nadzoru albo nadzorca lub koordynator?

Zatem, zakładając, że ustawodawca jest racjonalny, to gdyby chciał aby kierownik prac geodezyjnych wykonywał samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii, to by to umieścił w ustawie, np. w takiej formie – wykonawca prac geodezyjnych  (…) ustanawia osobę o której mowa w art. 42 ust 2 pkt 1 zwanej dalej kierownikiem prac geodezyjnych. Jako, że takiego odniesienia nie ma, to w zasadzie nie wiadomo kim jest kierownik prac i co ma w zakresie obowiązków.

Sprawa kierownika prac staje się jeszcze bardziej zagadkowa, jeśli dokona się analizy przepisów rozporządzenia z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów (…).

Ma się wrażenie, że ustawodawca próbował doprecyzować pojęcie kierownika prac geodezyjnych, ale chyba nie do końca mu się to udało.

W § 2 pkt 1 rozporządzenia został zdefiniowany geodeta uprawniony jako osoba posiadająca uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii o której mowa w art. 43 ustawy. W zasadzie przepis ten oprócz uporządkowania nomenklatury, nic nowego nie wniósł.

Na zwrócenie szczególnej uwagi zasługuje przepis §2 pkt 3 tegoż rozporządzenia. Na mocy tego przepisu został zdefiniowany kierownik prac geodezyjnych. Czyli to czego zabrakło w ustawie zostało uzupełnione w rozporządzeniu. I zgodnie z tym rozporządzeniem – kierownik prac geodezyjnych, to geodeta uprawniony ustanowiony przez wykonawcę prac geodezyjnych do kierowania tymi pracami na podstawie art. 11 ust 2 ustawy.

Jednym słowem – wszystko się wyjaśniło, a w zasadzie to jeszcze bardziej ściemniło. Skoro, zgodnie z § 2 pkt 3 rozporządzenia, kierownik prac zostaje ustanowiony tylko i wyłącznie do kierowania tymi pracami, to wprost z tego wynika, że nie jest to osoba wykonująca samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii o której mowa w art. 42 ust 2 pkt 1 ustawy, gdyż osoba ta oprócz kierowania pracami geodezyjnymi dodatkowo pełni nad nimi bezpośredni nadzór. Zgodnie z ustawą czynności kierowania i nadzoru są pełnione łącznie, a nie fakultatywnie – kierowanie lub nadzorowanie. Fakt ten niezbicie dowodzi, że kierownik prac geodezyjnych o którym mowa w art. 11 ust 2 ustawy nie pełni samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii. W związku z tym, to nie do kierownika prac geodezyjnych  skierowane są  przepisy art. 42ust 3, co z kolei powoduje, że osoba ta nie podlega jurysdykcji art. 46 ustawy.

Podsumowanie

Kierownik prac geodezyjnych ,którego zgodnie z art. 11 ust 2 ustawy, powołuje wykonawca prac geodezyjnych dla prac podlegających zgłoszeniu do odpowiedniego organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej:
1. jest geodetą uprawnionym
2. kieruje pracami geodezyjnymi
3. nie pełni nad wykonywanymi pracami geodezyjnymi bezpośredniego nadzoru
4. nie wykonuje samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii o których mowa w art. 42 ust 2 ustawy
5. nie może podlegać odpowiedzialności dyscyplinarnej o której mowa w art. 46 ustawy.

Ps. Do napisania tego artykułu skłoniły mnie ostatnie doświadczenia jako obrońcy działającego przed komisjami dyscyplinarnymi.



Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 674
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 118.0.0.0 Chrome 118.0.0.0
Odp: KIEROWNIK PRAC GEODEZYJNYCH – KTO TO TAKI?
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Października 2023, 16:13 »
Świetny wywód. W całości jednak opiera się na wykładni literalnej.
Wykładnia literalna to jednak wykładnia, która w zasadzie odeszła do lamusa. W dzisiejszych czasach sądy w przypadku, kiedy będą rozstrzygać problem, to po pierwsze stwierdzą: skoro trafiliśmy do sądu, to znaczy, że wykładnia językowa chyba nie do końca pozwala ustalić, co norma prawna w rzeczywistości stanowi. W kolejnym zaś kroku zadadzą sobie pytanie: skoro ustawodawca wyraził się nieprecyzyjnie, albo popadł w sprzeczność sam ze sobą, to co właściwie ustawodawca chciał powiedzieć? Jaka jest właściwa treść normy prawnej? Czy jeżeli to powiedział nieprecyzyjnie, albo w sposób rodzący sprzeczność (bo taka sprzeczność w Twojej, Doroto, wykładni się pojawia), to oczywistym staje się, że trzeba sięgnąć do wykładni celowościowej, systemowej, czy funkcjonalnej. W polskim systemie prawnym wypracowaliśmy coś takiego, co nazywa się derywacyjną koncepcją wykładni. Jest to spójny system interpretacji prawniczej, a jego zastosowanie w przypadku opisanym w Twoim poście doprowadzi do wniosku, że nie ma sprzeczności i w rzeczywistości przepisy ustawy i rozporządzeń stanowią, że jednak kierownik prac odpowiada dyscyplinarnie z art. 46 ustawy.

Nie wchodząc w szczegóły, to fakt tego, że kierownik pracy ponosi odpowiedzialność wyniknie raczej z funkcji i celu przepisów, które odpowiedzialność dyscyplinarną ustanawiają. W lwiej części przypadków kierownik i osoba wykonująca samodzielne funkcje to ta sama osoba. Jeżeli by zatem uznać, że przepisy wykluczają odpowiedzialność kierownika prac, to znaczy, że przepisy dyscyplinarne są bez sensu, a odpowiedzialność dyscyplinarna geodety de facto nie istnieje.

Offline Dorota.P.Baszak

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1972
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 118.0 Firefox 118.0
Odp: KIEROWNIK PRAC GEODEZYJNYCH – KTO TO TAKI?
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Października 2023, 16:33 »
Jeżeli by zatem uznać, że przepisy wykluczają odpowiedzialność kierownika prac, to znaczy, że przepisy dyscyplinarne są bez sensu, a odpowiedzialność dyscyplinarna geodety de facto nie istnieje.

Tak , masz rację - nie istnieje odpowiedzialność dyscyplinarna geodetów uprawnionych.

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 674
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 118.0.0.0 Chrome 118.0.0.0
Odp: KIEROWNIK PRAC GEODEZYJNYCH – KTO TO TAKI?
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Października 2023, 02:48 »
Pod pojęciem geodety, którego użyłem, kryje się jednocześnie: osoba wykonująca samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii, kierownic prac geodezyjnych i geodeta uprawniony.
To nie są trzy różne osoby. W większości prac geodezyjnych to jest jedna i ta sama osoba.
I należy się spodziewać, że to ta osoba zostanie postawiona przed komisją dyscyplinarną.

Zupełnie inną rzeczą jest, że także art. 46 pgik to przepis kauczukowy. Bo co to znaczy, że geodeta wykonuje zadania z naruszeniem przepisów prawa? Wszak przecież jeżeli na przykład zrobi błąd ortograficzny, to naruszy przepis ustawy o języku polskim. Literalnie czytając przepis, zatem za popełnienie błędu ortograficznego, stylistycznego, czy gramatycznego, należy się komisja dyscyplinarna? Taka jest przecież konsekwencja wykładni literalnej.