Ostatnio, WŁAŚNIE te pomiary są w Ośrodku Będzin traktowane po "nowemu" ale niezgodnie z obowiązującymi standardami. Tzn. nie jako sposób zdjęcia sytuacyjnego szczegółów, w tym I grupy dokładnościowej.
Króluje w tym pani inspektor Ilona Tatarek, która
żąda uzupełnienia szkiców z takich pomiarów offsetowych, oznaczeniem pktów pośrednich "a" i "b" dla wcięcia liniowego oraz wpisania na szkicu długości pomiędzy określanym punktem a punktami pośrednimi wyznaczonymi bezpośrednio precyzyjnym pomiarem GNSS.
Może nie byłoby to tak kontrowersyjne, gdyby nie fakt, że każdy ze znanych mi programów obsługujących pomiary RTK/RTN na kontrolerach, pozwala wygenerować dziennik obserwacyjny, w którym oprócz typowych dla GNSS danych i współczynników obserwacyjnych PIDOP, RMS itd. są zamieszczane dane o punktach pomocniczych "a" i "b" oraz długościach wcięcia - (poniżej na wycinku z dziennika pomiarowo/obliczeniowego kolor żółty pkty pomocnicze oraz na pomarańczowo dane pomiarowe wcięcia).
[attachment=5:z0hqhaiz]DZIENNIK OFFSET.PNG[/attachment:z0hqhaiz]
Jak widać wszelki dane pomiarowe z pomiaru offsetowego są dostępne w dzienniku z pomiarów RTN, a przecież
Dziennik pomiarowy zawiera: ... wyniki pomiarów kątowych i liniowych niewykazanych na szkicu polowym
(§ ust. 6 pkt 2 rozp. z 9 listopada 2011 r. ws. standardów technicznych... Dz.U. Nr 263 poz. 1572)
Inaczej mówiąc ten przepis pozostawia do decyzji geodety wykonującego pomiary co znajdzie się na szkicu, a co w dzienniku. A tu mamy przykład, że to inspektor decyduje co i gdzie mam odnotować czy umieścić
Żebym tylko w złą godzinę nie wypowiedział... i okaże się, że na szkicu mam oznaczyć punkty wirtualnej bazy VRS widoczne na wycinku dziennika w tabelce "Punkty bazowe VRS", oczywiście koniecznie
z odległościami do mierzonych pikiet. Albo jeszcze brakuje tego by w ogóle zakazać pomiarów z wirtualnymi bazami VRS, bo to przecież ani osnowa geodezyjna, ani też baza zgłoszona do PZDGiK - vide rozp. ws. standardów... § 10:
Do wykonywania pomiarów metodą precyzyjnego pozycjonowania w oparciu o GNSS wykorzystuje się system ASG-EUPOS oraz inne systemy stacji referencyjnych jeżeli dane określające położenie tych stacj i włączone zostały do PZGiK, ...
Pomiar offsetowy RTK/RTN bywa, że to jedyny ratunek pomiaru punktów sytuacyjnych, których z zaostrzonych zasad np. § 16 ust. 5 - nawiązanie do 2 pktów osnowy będących nie mniej niż 40 m od stanowiska w klasyczny sposób tachimetrem nie sposób pomierzyć. Również, zlikwidowanie dwurzędowości osnowy pomiarowej (przy utrzymaniu przy osnowie realizacyjnej
) praktycznie uniemożliwia pomiary w podwórkach studniach itp.
Przekonałem się do tej metody pomiaru, bo można go wykonać w pojedynkę, a przy zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania czas pomiaru to 1-2 min. Poniżej pełne "uzbrojenie" odbiornika GNSS+bipod+disto.
[attachment=4:z0hqhaiz]uzbrojony_do_offsetu.jpg[/attachment:z0hqhaiz]
Pomiar jest bardzo prosty. Po wywołaniu na kontrolerze klikając w ikonkę GPS i drzewo iglaste
[attachment=0:z0hqhaiz]formatka_pomiar.jpg[/attachment:z0hqhaiz]
program przenosi nas do formatki metody offsetowej. Tutaj mamy dwie pary okienek, do dwóch obserwacji.
Jest to okienko "Odczyt pkt 1" w który klikamy penem, co powoduje, że jest dokonywany odczyt GNSS. W okienko "Dist 1" wpisujemy odczyt z dista. Po przejściu na drugi punkt bazy wcięcia, klikamy w "Odczyt pkt 2" i wpisujemy drugą odległość z dista.
[attachment=3:z0hqhaiz]formatka_offset.jpg[/attachment:z0hqhaiz]
I to już w zasadzie wszystko. Oczywiście jeszcze wyniki należy zapisać w zakładce "Wyniki".
[attachment=1:z0hqhaiz]Formatak_zapis.jpg[/attachment:z0hqhaiz]
Dobrze mieć Disto z BT wtedy odległości są automatycznie umieszczane w odpowiednie miejsca programu SurvCE. Wtedy pomiar jest jeszcze szybszy bo odpada wpisywanie, a przy tym eliminuje się możliwość pomyłki przy wpisywaniu długości.
Oczywiście nie muszę mówić, że pomiar odległości musi być przy spoziomowanym disto.
[attachment=2:z0hqhaiz]poziom_disto.jpg[/attachment:z0hqhaiz]
Czy to nie proste?