Chciałbym podzielić się swoimi wątpliwościami dotyczącymi udzielania ustnego oświadczenia stron o ustanowieniu pełnomocnictwa do protokołu granicznego. Mam nadzieję, że znajdą się osoby, która rozwieją moje wątpliwości albo chociaż podzielą się swoimi doświadczeniami bądź przemyśleniami na ten temat.
W protokole granicznym w punkcie piątym jest miejsce na wpisanie ustnych oświadczeń stron o ustanowieniu pełnomocnictwa. Z tego jak ja to rozumiem, winny tam być wpisane przez geodetę imiona i nazwiska pełnomocników upoważnionych do reprezentowania strony w rozprawie granicznej oraz podpis osoby udzielającej pełnomocnictwa (mocodawcy). Skoro mocodawca udziela ustnie geodecie oświadczenie to znaczy, że musi on być koniecznie obecny na gruncie w trakcie rozprawy granicznej, czy istnieje możliwość odebrania takiego oświadczenia o udzieleniu pełnomocnictwa w innym miejscu np. w miejscu zamieszkania?
Osobną kwestią są pełnomocnictwa udzielone w formie pisemnej. Jak rozumiem, takie pisemne pełnomocnictwo dołącza się do akt sprawy, natomiast w protokole granicznym w punkcie czwartym jedynie wpisuję się pełnomocnika, który stawił się na rozprawie granicznej z informacją, kto jest jego mocodawcą.
Moje wątpliwości zrodziły się po lekturze książki napisanej przez Panów Ryszarda Maliny i Mariana Kowalczyka pt."Geodezja katastralna", konkretnie na stronie 355 znajduję się przykładowo wypełniony protokół graniczny. W ww. przykładzie protokołu granicznego w punkcie piątym wpisane są imiona i nazwiska pełnomocników oraz osoby, które pełnomocnictwa udzieliły. Brak natomiast jest podpisów mocodawców, co uważam za błąd. W moim odczuciu, z zamieszczonego w książce przykładu wynika, że autorzy uważają, że w tym punkcie protokołu należy wpisać osoby, które otrzymały pełnomocnictwa pisemne. Poza tym zauważyłem, że tytuł punktu piątego na str. 355 brzmi "przyjęto następujące oświadczenie stron o udzielonym pełnomocnictwie na rzecz:" podczas gdy we wzorze protokołu granicznego zamieszczonego w rozporządzeniu w sprawie rozgraniczeń punkt piąty brzmi następująco "przyjęto następujące oświadczenia stron o udzieleniu pełnomocnictwa na rzecz". Prawie to samo, ale jednak treści wzoru z rozporządzenia zmieniać nie należy.