Witam.
Na stronie internetowej Śląskiego WINGiK-a opublikowano pismo (decyzję) GGK
http://wingik.slask.eu/index.php?option ... &Itemid=92 , z którego wynikają bardzo ciekawe wnioski...
1. Geodeta upoważniony przez wójta do ustalenia granic, albo biegły sądowy, który na zlecenie sądu wykonuje prace geodezyjne i kartograficzne, nie muszą prowadzić działalności gospodarczej.
2. w/w podmioty "normalnie" zgłaszają prace geodezyjne, a po ich wykonaniu - także "normalnie" - przekazują opracowania do pzgik.
I faktycznie: ów geodeta, czy też biegły sądowy, to po pierwsze osoby fizyczne, a nie podmioty gospodarcze. Prace geodezyjne w powyższym zakresie winny zatem być wykonnywane taczej jednoosobowo i osobiście, a nie przez firmę (pracowników). Skoro tak, to osoby te także nie "łapią się" pod kontrolę przedsiębiorców, do której prowadzenia uprawnione są organy SGiK... Ponadto w tej sytuacji wykluczone jest sprawowanie przez te osoby nadzoru lub kierowania tymi pracami, a więc z tego tytułu nie sprawują one samodzielnej funkcji w zakresie gik... O ile w przypadku geodety, upoważnionego przez wójta do ustalenia granic, można byłoby kwalifikować jego działania jako "wykonywanie czynności technicznych i administracyjnych związanych z rozgraniczaniem nieruchomości", to w przypadku biegłego sądowego o wykonywaniu żadnych czynności administracyjnych mowy chyba nie ma, a więc pomimo iż zajmuje się np. rozgraniczeniem, to z formalnego punktu widzenia nie pełni z tego tytułu samodzielnej funkcji w dziedzinie gik. Ciekawe... Aczkolwiek już kiedyś jakiś WSA stwierdził, że biegły sądowy "nie podlega" odpowiedzialności zawodowej przed GGK.
Do tej pory byłem przekonany, że biegły nie może wykonywać prac geodezyjnych, a jedynie jego zadaniem jest sporządzanie opinii, które nie podlegają przyjęciu do pzgik. Okazuje się, że nie doczytałem dokładnie PGiK, które w art.47 wyjaśnia, że biegły jak najbardziej może wykonywać prace geodezyjne, przy czym winien on wówczas posiadać stosowne uprawnienia. I tu całkowicie przyznaję rację Jarkowi, z którym swego czasu podjąłem polemikę w tym zakresie, a który argumentował swoje racje "cennikiem" dla biegłych sądowych... Gdzieś nam obu w dyskusji umknął ten art.47...
Art. 47.
Jeżeli przy wykonywaniu funkcji mierniczych górniczych, asystentów mierniczych górniczych lub biegłych sądowych jest niezbędne prowadzenie prac geodezyjnych i kartograficznych podlegających obowiązkowi zgłoszenia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, osoby wykonujące te prace powinny posiadać uprawnienia zawodowe zgodnie z przepisami ustawy.Pozdrawiam, Adam Wójcik.