Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Elizy Orzeszkowej 6 lok 4
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Autor: mypal Wątek: rozbieżne dane w operacie  (Przeczytany 3102 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mypal

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 11
rozbieżne dane w operacie
« dnia: 9 Sierpnia 2011, 23:45 »
W zasobie geodezyjnym znajduje się operat podziałowy wykonany w czasach gdy o decyzjach zatwierdzających projekty podziału jeszcze nikt nie słyszał. W operacie tym możemy znaleźć szkic polowy i mapę z projektem podziału. Z tym, że te dwa dokumenty różnią się od siebie tym, że przedstawiają trochę inną konfigurację nowo wydzielanych działek. Granice na szkicu polowym są zbieżne z tymi przedstawionymi na mapie numerycznej w PODGiK oraz na mapach ewidencyjnych analogowych. Z kolei granice uwidocznione na mapie projektu podziału są takie jak na gruncie (zgodne ze stanem posiadania oraz odszukane w terenie znaki graniczne - kamienie betonowe). Oprócz tego powierzchnia działek ewidencyjnych w rejestrach gruntu zgodna z mapą podziałową. Po podziale ówczesny właściciel sprzedał wydzielone działki. Założono nowe KW. Do oznaczenia nieruchomości przy sporządzaniu aktów notarialnych przeniesienia własności oraz w KW posłużyły wydane przez organ prowadzący egib wypisy i wyrysy przedstawiające działki w konfiguracji i o powierzchni zgodnej z mapą z projektem podziału.
Opisane rozbieżności wynikają z tego, że geodeta wykonujący podział na zlecenie właściciela w trakcie wykonywania pracy zmienił konfigurację działek. Czyli zastabilizował punkty graniczne w nowych miejscach, poprawił mapę z projektem podziału oraz obliczył nowe powierzchnie. Tylko zapomniał o zmianie miar na szkicu polowym.

Jestem ciekawy Waszej opinii. Jakie granice należałoby przyjąć wykonując pracę geodezyjną np. podział nieruchomości wg. uogn, podział rolny, jak postąpić przy czynnościach ustalenia granic w postępowaniu rozgraniczeniowym lub ustaleniu granic do celów egib, połączenie działek ewidencyjnych.
Może starosta ma jakieś możliwości doprowadzenia  do zgodności części opisowej i graficznej operatu egib?

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2908
Re: rozbieżne dane w operacie
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Sierpnia 2011, 14:09 »
Witaj Mypal.

Moim zdaniem podział nieruchomości, co do zasady, nie może zmienić granic zewnętrznych dzielonej nieruchomości. Oznacza w szczególności to, że podział, albo też np. zbycie nieruchomości itp., może następić wyłącznie w granicach własności, a zatem nie może naruszać własności nieruchomości sąsaiadujących. Ale jak rozumiem w Twojej sprawie taki przypadek nie zachodzi.

Podział nieruchomości określa natomiast - według stanu prawnego - punkty i linie graniczne "wewnętrzne". W opisywanej przez Ciebie sprawie mapa podziałowa jest spójna ze zastabilizowanymi w terenie znakami granicznymi, a także z ujawnionymi powierzchniami działek. Na tej podstawie założone zostały księgi wieczyste. Jak rozumiem nikt takiego przebiegu granic (właściciele nieruchomości) nie kwestionuje i uważane  są za obowiązujące.

Uważam zatem, że przebieg granic determinuje mapa podziałowa, a nie inne dokumenty pomocnicze, które odmiennie opisują przebieg granic. Myslę, że wobec pełnej spójności pozostałych dowodów opisane przez Ciebie szkice polowe należy uznać za dokumenty niewiarygodne, a nie jako powodujące jakąkolwiek sprzeczność.

Z uwagi na powyższe nie sądzę, aby zachodziła jakakolwiek przesłanka do ustalania granic działek ewidencyjnych w trybie przepisów rozporządzenia w sprawie egib. Oczywiście rozgraniczenie wszczęte być może - jeżeli jakaś ze stron o to zawnioskuje. Skutkiem tego rozgraniczenia winno być w moim przekonaniu ustalenie granic na podstawie zebranych dowodów, a mianowicie odnalezionych w terenie znaków granicznych, które są spójne z mapą podziałową i powierzchniami ujawnionymi w ewidencji, a także z założonymi księgami wieczystymi.

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2492
Re: rozbieżne dane w operacie
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Sierpnia 2011, 14:57 »
Niewiele można dodać do tego co napisał Adam. W pełni podzielam jego zdanie. Dodam tylko tyle, że między słowami sprzeczne i niewiarygodne jest często bardzo subtelna różnica, której urzędnicy często nie rozróżniają. Podam przykład. W przypadku pomiaru po kimś, kto dokonał "wznowienia" znaków granicznych bywa tak, że odszukamy stary kamień graniczny w innym miejscu niż ten "wznowiony". Czy można tu mówić o sprzeczności? W moim przekonaniu zdecydowanie nie. Bo z pewnością ten odszukany obok "wznowionego" kamień graniczny jest wiarygodny, a ten "wznowiony" z pewnością nie. I w zdecydowany sposób stwierdzam, że należy przywrócić znak właściwy opisując wszystko w protokole. Bywa i tak, że nie da rady przywrócić położenia właściwego odszukanego starego znaku. Ale tylko i wyłącznie w postępowaniu rozgraniczeniowym I to w bardzo szczególnych przypadkach.
pozdrawiam
Jarek