Ula napisała:
>>Wydaje mi się, że należy wziąć pod uwagę, że ta działka gruntu [droga wewnętrzna] jest dopiero projektowana.
Tak jak wszystkie inne działki, wynikające z opracowanej mapy z projektem podziału...
>>Czy wójt ma prawo zatwierdzać przyszłe użytki, na dodatek wątpliwe,
>>bo przecież nie wiadomo na 100% , czy projekt zostanie zrealizowany ?
A czyż ta Twoja wątpliwość nie dotyczy także każdego innego użytku, zmienionego w stosunku do stanu sprzed podziału? Np. B na Bp? Zresztą w sporządzonym opracowaniu projektowane są także (a może przede wszystkim) nowe działki z nowymi powierzchniami...
>>EGiB ma rejestrować stan faktyczny odnośnie użytków,
>>więc - moim zdaniem -na tym etapie nie ma podstawy do wprowadzenia użytku dr.
>>Inaczej będzie natomiast, gdy po urządzeniu drogi właściciel czy właściciele zgłoszą zmianę.
Widzisz Ula... Ja się zgadzam z Twoim stanowiskiem, pod warunkiem że mamy na myśli "dużą" działkę ewidencyjną, gdzie w egib winny być wykazane użytki wg faktycznego stanu na gruncie. Czyli mówimy o punktach 2 i 3 cytowanego przeze mnie w pierwszym poście aktualnego tekstu Załącznika. Jeżeli natomiast dany grunt w całości przeznaczony jest pod drogę wewnętrzną, wydzielany jako droga wewnętrzna (jak w omawianym przykładzie, a więc posiadający swój własny nr ewidencyjny), to przecież jest to w całości "pas gruntu drogi wewnętrznej", a więc "podpada" pod pkt 1. Stąd użytek "dr".
A co do przepisów ustawy o drogach publicznych, to też - wg mnie - należy wziąć zawarte tam zapisy za wielce nieprecyzyjne, np.
Art.8
2. Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku – do właściciela tego terenu.
3. Finansowanie zadań, o których mowa w ust. 2 (a więc i budowa drogi), należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku – do właściciela tego terenu.
Czyż literalne odczytanie tych zapisów nie prowadzi aby do wniosku, że droga może być
budowana wyłącznie pod warunkiem, że już istnieje? Użycie określenia "zlokalizowana" (a nie w szczególności "projektowana") chyba nie pozostawia tutaj jakich większych trudności interpretacyjnych?
Powiem wręcz tak: wydzielana droga wewnętrzna winna mieć "przypisany" użytek "dr" właśnie z uwagi na jednoznacznie określony charakter przeznaczenia tego wydzielanego gruntu. Możemy się natomiast zastanawiać, czy faktycznie urządzonej w terenie drodze (wewnętrznej) przypisywać ten atrybut, ale jedynie wówczas gdy jest elementem większej całości (działki ewidencyjnej, w skład której wchodzi ta faktycznie istniejąca w terenie, a więc urządzona, droga).
Pozdrawiam, Adam Wójcik.