Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Elizy Orzeszkowej 6 lok 4
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Autor: pandrzej Wątek: Uchybienie terminu zawiadomienia o czynnościach wznowienia  (Przeczytany 822 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 675
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 128.0.0.0 Chrome 128.0.0.0
Hipotetyczny temat wynikający z dyskusji w innym wątku.

Geodeta prowadzi czynności wznowienia znaków granicznych.
W tych czynnościach uchybia terminowi zawiadomienia o czynnościach, jakiejś strony nie zawiadamia w terminie.
Czynności zostają wykonane, znaki graniczne wznowione, protokół spisany.

Operat został złożony do ośrodka.
W toku czynności kontrolnych weryfikator odmawia przyjęcia operatu, stwierdzając, że naruszono termin zawiadomienia.
I zostajemy w tym miejscu. W zasadzie nie ma znaczenia, czy praca została zaniechana zgodnie z art. 12b ust. 7b, czy organ wydaje decyzję o odmowie przyjęcia zgodnie z art. 12b ust. 8. Skutek jest ten sam, operat nie zostaje przyjęty do zasobu.

Niemniej protokół został spisany, na gruncie znajdują się kamienie graniczne.
Jaki status mają te kamienie? Jakby nie było, czynności wznowienia znaków granicznych są w pełni czynnością z zakresu stosunków z prawa cywilnego, a co ważniejsze, ustawa wprost przesądza, że kontrolę wykonania tej czynności może wykonać jedynie sąd cywilny w drodze powództwa. Odmowa przyjęcia operatu dotyczy dokumentacji geodezyjnej.

Co z takimi kamieniami? Jaki mają status?
Idźmy dalej: przestępstwem z art. 277 kk będzie usunięcie tych znaków granicznych na skutek odmowy przyjęcia operatu, czy przestępstwem było wystawienie tych znaków w momencie ich osadzania?


Kilka modyfikacji tego kazusu:
1. Geodeta postanawia usunąć usterkę, zawiadamia ludzi jeszcze raz, spisuje protokół jeszcze raz. Jaki w tym wypadku jest status poprzedniego protokołu? Jeżeli stwierdzić, że protokół spisany za pierwszym razem był nieistniejący, albo nieważny, to z automatu wypełniamy dyspozycję art. 277 kk: za pierwszym razem kamienie osadzono fałszywie.

2. Dwa podkazusy dotyczące sytuacji, kiedy geodeta przeprowadza czynności mimo uchybienia terminu zawiadomienia:
2a - wszyscy, nawet nieprawidłowo zawiadomieni stawili się na gruncie i bez zastrzeżeń podpisali protokół.
2b - zawiadomiony nieprawidłowo uczestnik nie stawia się, bo na przykład czynności ma w nosie. Albo nie stawia się celowo, bo jest w konflikcie z sąsiadem (w tym wypadku jest stosunkowo łatwo, bo dokładnie taki przypadek rozpatrywał WSA, tworząc tezę, że takiego rodzaju uchybienie nie ma wpływu na wynik sprawy).

Punkt 2a w połączeniu z punktem 1 daje ciekawy efekt: geodeta robi z ludzi idiotów. Dwa razy wykonuje takie same czynności, dwa razy zawiadamia, a ostatecznie za drugim razem niczego nie zmienia, a pokazuje ludziom to samo, tylko po to, żeby w papierach się zgadzało.

Dochodzi ostatni problem: geodeta nie prowadzi postępowania administracyjnego, więc nie jest w stanie zawiadamiać za pomocą fikcji doręczenia, co w oczywisty sposób może powodować kolejne podkazusy. Tych akurat nie uważam za celowe, żeby je dyskutować.
« Ostatnia zmiana: 6 Września 2024, 22:37 przez pandrzej »

Offline mxw

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 98
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Opera 112.0.0.0 Opera 112.0.0.0
Odp: Uchybienie terminu zawiadomienia o czynnościach wznowienia
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Września 2024, 10:56 »
Patrząc na tę kwestię powiedzieć by należało że geodeta w przypadku nieprawidłowego zawiadomienia strony nie powinien stabilizować kamienia który dotyczy tej strony.

Można mieć prace np wyznaczenia całej drogi i jedno zawiadomienie nie dotarło na czas. Wtedy protokół pierwszy dotyczy wszystkich punktów granicznych i stabilizacji znaków tylko tam gdzie każdy został powiadomiony terminowo.
Natomiast jeśli np ustalamy jedną granicę i mamy nawet 20ludzi jeśli jeden został źle powiadomiony to na czynności przybywamy mówimy o zaistniałej sytuacji ustalamy z obecnymi stronami nowy termin a resztę powiadamiamy listownie i powtarzamy procedurę bez jakichkolwiek czynności na gruncie.

Wykonanie wyznaczenia i stabilizacji bez prawidłowego zawiadomienia nie powinno się odbyć. W końcu jasno w PGiK jest opisane że o czynnosciach zawiadamiamy strony a w 32 że mają być powiadomione 7dni przed. Ponad to jjest przepis "4.
W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa strony, geodeta wstrzymuje czynności do czasu ustania przeszkody lub wyznaczenia pełnomocnika - nie dłużej jednak niż na okres jednego miesiąca. - strona może odnieść się do tego zapisu np w taki sposób z uwagi na zbyt późne zawiadomienie nie miał możliwości uczestnictwa na gruncie z uwagi na brak możliwości wzięcia urlopu z dnia na dzień itp. Zawalenie któregoś z przepisów skutkuje tym że wyznaczenie/wznowienie nie powinno być zrealizowane z uwagi na niespełnienie wszystkich punktów do których jesteśmy zobligowani.
Co innego jak w wątku powyższym że mimo że zawiadomienie nie dotarło w terminie strona się pojawiła (tutaj uznałbym to jak i przedmówcy za skuteczne czynności i powiadomienie) - bo zawsze można w sprawozdaniu dpoisać zdanie że w trakcie pomiarów przygotowawczych dn. ..... stronę zastano i powiadomiono słownie o czynnościach. Często przecież zdarza się sytuacja że wysyłamy zawiadomienie na adres już nieaktualny jedziemy w teren a tam jakiś ogródek działkowy czy coś i zastajemy własciciela który nie został powiadomiony informujemy go o czynnościach i przybywa itp.

Więc przez protokołem powinniśmy sprawdzać skuteczność doręczenia zwrotek aby poprawnie prace wykonać. Jeśli coś przeoczymy i zastabilizujemy i spiszemy protokół to przed jego oddaniem do urzedu powinniśmy wyłapać że jednak jedna osoba została źle zawiadomiona i powinniśmy mimo wszystko przed złożeniem dokumentacji ponownie zawiadomić strony tylko na ten jeden punkt i powiedzieć stronom że powtórka wynika tyko z faktu że strona nie odebrała zawiadomienia w terminie itp.

Tak ja bym to widział.
Patrząc jednak od drugiej strony że przychodzimy np za 20-30lat od takiego wyznaczenia granic i np my wyłapiemy że protokół został spisany a jeden właściciel nie powiadmiony mimo że wpisany w protokół (brak zwrotki i brak wzmianki o tym) to i tak bierzemy dokumentację bo została przyjęta i stanowi swoisty dowód. Gdyby nie była ta dokumentacja przyjęta jedziemy w teren ludzie pokazują znaki ale nie ma na to papierów to jak postępujesz?

Jeśli po obliczeniach analizie wyniesieniu znaki sie pokryją to Ty spisujesz protokół (i te znaki wykorzystujesz jako stabilizację) - bo nie ma na nie papierów. Bo nie możesz ich przyjąć bez protokołu że znalazłes i jest dobrze i tyle.

Także myślę że znaki zakopane z błędami a potem z operatem który nie został przyjęty to taki sam dowód jak my teraz idziemy i nie ma papierów na coś. Trzeba zrobić papiery i (powiedzmy tak jakby zalegalizować znaki) w formie protokołu granicznego.
« Ostatnia zmiana: 12 Września 2024, 11:17 przez mxw »

Offline RadosławSmyk

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1350
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 128.0.0.0 Chrome 128.0.0.0
Odp: Uchybienie terminu zawiadomienia o czynnościach wznowienia
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Września 2024, 12:09 »
No to może parę pytań:
1. Jaki charakter formalny ma procedura wznowienia znaków granicznych i co z tego wynika dla podniesionych zagadnień?
2. Jaki charakter ma termin wezwania z art. 32 jeśli jest on na podstawie art. 39 terminem zawiadomienia i czym się różni zawiadomienie od wezwania? Czy znany jest Wam termin "odpowiednie stosowanie przepisów" w przypadku gdy nie dotyczą one wprost procedury dla której "odpowienio" się je stosuje? Jakie znaczenie dla ważności czynności mają różnice, o ile ktoś potrafi je dostrzec?
3. Jaki charakter mają przestępstwa z art. 277 kk i jakie to ma znaczenie dla zastosowania ich do ewentualnych błędów formalnych w wykonywaniu czynności technicznych?
...
to tak z marszu.
Dla kumatych pytania wystarczą za stwierdzenia czy opinie. Niekumaci niech sobie dadzą spokój z takimi dyskusjami.

Pozdrawiam ...
Apices iuris non sunt iura.

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2908
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
Odp: Uchybienie terminu zawiadomienia o czynnościach wznowienia
« Odpowiedź #3 dnia: 4 Października 2024, 17:39 »
Czynności wznowienia znaków granicznych są czynnościami wyłącznie technicznymi. I czy te czynności prowadziłby geodeta X, Y, czy Z, to w każdym przypadku miejsce posadowienia wznowionych znaków granicznych będzie to samo (pomijając kwestię nieuchronnego błędu pomiarowego).

W mojej ocenie nie może tu być mowy o jakimkolwiek fałszywym osadzaniu znaków granicznych. To, że nie powiadomiono wszystkich zainteresowanych stron o wykonaniu tych czynności w przewidzianym ustawą terminie oznacza jedynie tyle, że wcześniej wkopane graniczniki nie mają - jak na razie - formalnego statusu znaków granicznych.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2492
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 131.0 Firefox 131.0
Odp: Uchybienie terminu zawiadomienia o czynnościach wznowienia
« Odpowiedź #4 dnia: 4 Października 2024, 22:03 »
Piszesz Adam, że

Cytuj
Czynności wznowienia znaków granicznych są czynnościami wyłącznie technicznymi. I czy te czynności prowadziłby geodeta X, Y, czy Z, to w każdym przypadku miejsce posadowienia wznowionych znaków granicznych będzie to samo

i dodajesz

Cytuj
W mojej ocenie nie może tu być mowy o jakimkolwiek fałszywym osadzaniu znaków granicznych

Jak zatem ocenisz te fotografie?
Na każdej z nich są dwa lub trzy znaki w tym samym punkcie granicznym. Każdy z nich wkopał geodeta. Te dodatkowe (oprócz kamienia pierwotnego) to fałszywie wystawione, czy też nie?
« Ostatnia zmiana: 4 Października 2024, 22:05 przez Jarek Thor »

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 675
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 129.0.0.0 Chrome 129.0.0.0
Odp: Uchybienie terminu zawiadomienia o czynnościach wznowienia
« Odpowiedź #5 dnia: 4 Października 2024, 22:33 »
Rozumiem, że te kamienie zostały wznowione z uchybieniem terminu zawiadomienia, a gdyby termin został zachowany, to do tych sytuacji by nie doszło?


Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2492
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 131.0 Firefox 131.0
Odp: Uchybienie terminu zawiadomienia o czynnościach wznowienia
« Odpowiedź #6 dnia: 4 Października 2024, 22:35 »
Źle rozumiesz.

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 675
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 129.0.0.0 Chrome 129.0.0.0
Odp: Uchybienie terminu zawiadomienia o czynnościach wznowienia
« Odpowiedź #7 dnia: 4 Października 2024, 22:54 »
Skoro dyskutujemy w tym kierunku, to zauważę, że nie tylko takie błędy pojawiają się przy wznowieniach. Zdarza się na przykład, że są szkice na jakąś granicę od ponad 100 lat, a przyszedł w latach 80 geodeta i narysował granicę zupełnie na nowo, w odległości 3m od pierwotnego jej położenia, z inną ilością znaków granicznych, pokazując, że mierzy znaki graniczne, których nie było wcześniej na żadnych szkicach, nie wskazując, że znaki takie wznowił, ale zaznaczając tylko, że je znalazł i pomierzył...

Czy te sytuacje też są objęte są problemem, o którym piszesz?

Ten wątek dotyczył terminu zawiadomienia, a nie błędów w pracy geodetów.

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2492
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 131.0 Firefox 131.0
Odp: Uchybienie terminu zawiadomienia o czynnościach wznowienia
« Odpowiedź #8 dnia: 4 Października 2024, 23:07 »
Zwróciłem się wprost do Adama Wójcika. Do jego wypowiedzi.

To jego poprosiłem o komentarz, a nie ciebie. Nie zauważyłeś?

To racz to zrobić i nie przeszkadzać.

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2908
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
Odp: Uchybienie terminu zawiadomienia o czynnościach wznowienia
« Odpowiedź #9 dnia: 5 Października 2024, 08:12 »
Jak zatem ocenisz te fotografie?
Na każdej z nich są dwa lub trzy znaki w tym samym punkcie granicznym. Każdy z nich wkopał geodeta. Te dodatkowe (oprócz kamienia pierwotnego) to fałszywie wystawione, czy też nie?

W moim przekonaniu w jednym (ustalonym) punkcie granicznym winien znaleźć się jeden znak graniczny, a żadnym razie nie dwa lub trzy.

Moje przemyślenia są takie:

Jeżeli geodeta - dysponując wiarygodnymi i wystarczającymi do tego celu danymi - odnajduje w terenie nazwijmy to roboczo "kamień graniczny, który albo jest, albo nie jest znakiem granicznym", to po pierwsze powinien określić, to czy jego położenie jest poprawne i czy został on osadzony w przewidzianej prawem do tego procedurze? Jeżeli położenie odnalezionego kamienia mieści się w obszarze dopuszczalnego błędu pomiarowego, to powinien przyjąć, że jest on posadowiony prawidłowo i w żadnym razie nie osadza drugiego obok. No chyba, że ten znaleziony kamień został osadzony "bez żadnego trybu", to wówczas nie powinien być traktowany jako znak graniczny. Geodeta winien taki zwykły kamień usunąć i posadowić legalny znak graniczny wg swojego pomiaru.

Wznowienie znaku granicznego jest dopuszczalne wyłącznie wtedy, gdy w punkcie granicznym uprzednio był legalnie osadzony znak graniczny. I następnie został zniszczony, przesunięty lub uszkodzony. Jeżeli nie ma dowodów na przeprowadzenie uprzednio takiej legalnej procedury, to nie ma mowy o nazywaniu tego typu znalezisk w terenie jako znaki graniczne.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2492
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 131.0 Firefox 131.0
Odp: Uchybienie terminu zawiadomienia o czynnościach wznowienia
« Odpowiedź #10 dnia: 5 Października 2024, 12:47 »
Twoje przemyślenia są właściwe i poparte zapisami w prawie. Dla przypomnienia w par.2 rozporządzenia w sprawie rozgraniczania nieruchomości czytamy :
Cytuj
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
3) punktach granicznych - rozumie się przez to punkty określające przebieg granicy nieruchomości,
4)znaku granicznym - rozumie się przez to znak z trwałego materiału umieszczony w punkcie granicznym lub trwały element zagospodarowania terenu znajdujący się w tym punkcie,

W odniesieniu do znaku granicznego definicja jest jednoznaczna. Ma to być znak z trwałego materiału umieszczony w PUNKCIE GRANICZNYM. Ja tylko doprecyzuję stwierdzenie Adama. Moim zdaniem przewidziana prawem procedura dotyczy bardziej punktu granicznego niż znaku granicznego. Chodzi mi o to, że istnienie i położenie punktu granicznego musi wynikać z operatu przyjętego do zasobu sporządzonego w oparciu o zasady określone prawem. Ze znakiem granicznym jest trochę inaczej. W tym przypadku warunek jest precyzyjny i tylko jeden. Ma być umieszczony w punkcie granicznym. I to tak naprawdę decyduje o tym, czy odszukany kamień graniczny jest kawałkiem betonu, czy znakiem granicznym. Ja poruszyłem temat odmienny od właściwego i przyjętego prawem.
Pytanie jest proste.
Czy geodeta, który legalnie zgłosił pracę geodezyjną - a nie chciało mu się kopać i szukać istniejącego kamienia granicznego - wkopał kamień graniczny obok istniejącego i przekazał położenie źle wznowionego znaku zainteresowanym stronom wystawił znak fałszywie, czy nie odpowiada w żaden sposób za ten czyn.

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2908
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
Odp: Uchybienie terminu zawiadomienia o czynnościach wznowienia
« Odpowiedź #11 dnia: 5 Października 2024, 14:13 »
Okazuje się, że tematyka dot. co jest, a co nie jest, znakiem granicznym, była już przez nas "wałkowana"...

Tutaj jest artykuł - na stronach PTG - który dotyka tej sprawy: https://www.ptg-org.pl/index.php?page=ZNAK-GRANICZNY-JAKO-PRZEDMIOT-CZYNNO%C5%9ACI-WYKONAWCZEJ-PRZEST%C4%98PSTWA-STYPIZOWANEGO-W-ART.-277-K.K.

Ponadto, z wyroku SN sygn. KK/109/18 https://geoforum.pl/upload2/files/211222-wyrok-sn.pdf wynika m.in. że:

"W doktrynie pojęciu znaku granicznego, o którym mowa w art. 277 k.k., nadano jeszcze szersze znaczenie zaliczając do nich nie tylko znaki zdefiniowane w § 2 pkt 4 cyt. rozporządzenia, ale także tzw. „stałe znaki” (będące też znakami granicznymi), o których mowa w art. 152 Kodeksu cywilnego, w tym wszelkiego rodzaju słupy graniczne, głazy, kopce i miedze oznaczające granice między gruntami oraz wszelkiego rodzaju trwałe elementy zagospodarowania terenu usytuowane w punktach granicznych przez osoby do tego uprawnione (zob. D. Felcenloben, Granice nieruchomości, s. 250; A. Sygit, Sporne kwestie na tle prawnokarnej ochrony znaków granicznych, Prok. i Pr. 2017, nr 6, s. 99)."

A teraz fragment artykułu: https://www.salwator.nieruchomosci.pl/artykul,111

Czynność sprawcza skierowana w stosunku do przedmiotu prawnokarnej ochrony z art. 277 kodeksu karnego, jakim są znaki graniczne, może polegać na:

(...)

- fałszywym wystawianiu – polega na umieszczeniu znaku granicznego przez osobę nieuprawnioną (nie posiadającą uprawnień przysługujących geodecie). Osoba posiadająca uprawnienia również może być podmiotem przestępstwa z art. 277 k.k., jeżeli podstępnie wystawia znak graniczny w innym miejscu, niż wynikałoby to z rzeczywistego przebiegu granic nieruchomości. W przypadku gdy działanie sprawcy nie jest nacechowane podstępnością, nie jest wykluczone przypisanie mu działania z zamiarem ewentualnym.

Wszystkie powyższe czynności sprawcze należy uznać za przestępstwa o charakterze skutkowym, ponieważ wskazują one na zmianę struktury lub położenia znaku granicznego (inaczej M.Kalitowski, który stawia tezę, że dokonanie przestępstwa następuje z wykonaniem czynności opisanych w przepisie niezależnie od tego, czy na skutek ich wykonania ktokolwiek został wprowadzony w błąd). Dla dokonania przestępstwa z art. 277 k.k. obojętne jest, czy w wyniku powyższych czynności sprawczych pojawi się niepewność co do przebiegu granicy i trudności z jej odtworzeniem. Podmiotem na gruncie art. 277 k.k. jest każda osoba zdolna do ponoszenia odpowiedzialności karnej. T.Razowski doszukuje się znamienia indywidualności podmiotu w przypadku fałszywego wystawiania znaków granicznych, ze względu na wymagane prawem uprawnienia do przeprowadzenia czynności geodezyjnych. Poglądu tego nie należy jednak upatrywać jako trafnego, ponieważ jak wskazano powyżej, pozory wystawienia znaku granicznego przez podmiot uprawniony może czynić dowolna osoba.

Przepis art. 277 k.k. stanowi lex specialis w stosunku do art. 288 k.k., który penalizuje niszczenie, usuwanie lub czynienie niezdatną do użytku cudzej rzeczy. Możliwy jest kumulatywny zbieg przepisów z art. 277 k.k. oraz 286 k.k. sankcjonującego oszustwo. W wypadku takim przesądzające będzie nastawienie sprawcy nacechowane złą wiarą oraz wprowadzenie poszkodowanego w błąd w celu niekorzystnego rozporządzenia swoim majątkiem.


Reasumując... Jeżeli geodeta "działa podstępnie", to naraża się na odpowiedzialność karną. Ale jeżeli nie ma złej woli, to trafia do naszego działu "Geo Chała"... :)
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 896
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 115.0 Firefox 115.0
Odp: Uchybienie terminu zawiadomienia o czynnościach wznowienia
« Odpowiedź #12 dnia: 5 Października 2024, 15:43 »
Mam pytanie, trochę nie na temat, odnośnie "podwójnych" znaków granicznych.
W terenie odnajdujemy znak z okresu międzywojennego oraz znak "wznowiony". Obydwa osadzono zgodnie z prawem w odpowiednich procedurach (spisano protokoły podpisane przez wszystkie strony). W jakiej procedurze możemy usunąć znak "wznowiony". Czy konieczna jest jakaś procedura w tej sprawie?

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2908
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
Odp: Uchybienie terminu zawiadomienia o czynnościach wznowienia
« Odpowiedź #13 dnia: 5 Października 2024, 15:51 »
Nie bardzo rozumiem, dlaczego w terenie znalazły się niby dwa "znaki" graniczne?

Skoro znak graniczy ma być usytuowany w puncie granicznym, to albo któryś z tych "znaków" został osadzony wadliwie, albo punkt graniczny jest (powinien być) położony w innym miejscu...

Wg mnie ktoś odwalił Chałę... Albo poprzednio, albo teraz...
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 896
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 115.0 Firefox 115.0
Odp: Uchybienie terminu zawiadomienia o czynnościach wznowienia
« Odpowiedź #14 dnia: 5 Października 2024, 19:49 »
Na ogół jest to chała.