Krasypl,
Dodano w par.36 pkt. 8. Dla mnie to wystarczające i jest tzw. jasność. Poza tym nowy par.45 też rewelacja no i par.49 ust.1 pkt 4 też super. Dalej jeszcze nie przeczytałam.
Pozdrawiam, Ula
Czyli teraz podstawą takiego "ustalania" będzie nowy § 45 ust. 2
"Przy aktualizacji operatu ewidencyjnego przepisy § 35 i 36 stosuje się odpowiednio."
oraz nowy pkt 8 do § 36
"Przebieg granic działek ewidencyjnych wykazuje się w ewidencji na podstawie dokumentacji geodezyjnej... sporządzonej:
...w związku z nowym geodezyjnym pomiarem sytuacyjnym istniejących lub wznowionych znaków granicznych, albo wyznaczonych lub ustalonych punktów granicznych."
Ula wybacz, ale ja jakoś nadal tu nie widzę, by geodeta uprawniony, został upoważniony do ustalania "granic działek ewidencyjnych" w procesie
aktualizacji ewidencji na
zasadach i w trybie o którym mowa w § 37 i następnych.
Przez tą zmianę rozumiem, że w procesie aktualizacji ewidencji przebieg granic działek ewidencyjnych wykazuje się na podstawie dokumentacji geodezyjnej sporządzonej w związku z
nowym pomiarem sytuacyjnym:
- istniejących znaków granicznych; (art. 39)
- wznowionych znaków granicznych; (art. 39)
- wyznaczonych znaków granicznych; (art. 39)
- ustalonych punktów granicznych; (rozgraniczenie - art. 31 ust. 4, art. 33, scalenie gruntów, podział nieruchomości, założenie i modernizacja egib)
Gdyby zmiana § 45 ust. 2 objęła również § 37, i wyglądała tak "Przy aktualizacji operatu ewidencyjnego przepisy § 35, 36 i
37 stosuje się odpowiednio." to nie ma sprawy, ale tak to zmiana dotyczy wyłącznie "nowych pomiarów". W kwestii § 37 nic się nie zmieniło, to znaczy można go stosować przy zakładaniu operatu ewidencyjnego - Rozdział 2, oraz przy modernizacji kompleksowej jeśli "ustalenie granic" przewiduje "projekt modernizacji" bowiem tak stanowi zapis § 56 pkt 2:
"Działania modernizacyjne, uzupełnienia bazy..., modyfikacji istniejących danych..., wykonuje się: 2) kompleksowo, na zasadach i w trybie określonych przepisami rozdziału 2..."
A co do "zawiadomień" (§ 49) to tylko naprawa dotychczasowego ewidentnego błędu, bo trudno w ustroju "państwa prawa"wyobrazić sobie sytuację, że z urzędu jest wprowadzana zmiana dotycząca czyjejś nieruchomości np. powierzchni, a właściciel nie jest o tym nawet informowany.
Do tej pory jest obowiązek wystawiania przez podatnika deklaracji podatkowej dotyczących jego nieruchomości, gdzie to podatnik ustala i wykazuje odpowiednie powierzchnie. W przypadku zmiany powierzchni z tzw. "urzędu", i przy braku odpowiednim poinformowaniu właściciela, który jest zarazem podatnikiem, o fakcie zmiany powierzchni, podatnik latami w deklaracji wykazywał starą powierzchnię, popełniając tym samym wykroczenie podatkowe.