A ja nie zmieniam zdania, według mnie ta zmiana jest jedynie zmianą porządkową i dostosowuje to rozporządzenie do przepisów dotyczących ewidencji gruntów i budynków.
Zauważcie, że już dawno nie było żadnych podstaw prawnych do opieczętowywania dokumentów sporządzonych przez geodetę klauzulą, że „ dokument służy za podstawę wpisu do księgi wieczystej”. Na ten temat wypowiadał się już Minister Sprawiedliwości w roku 2006, Główny Geodeta Kraju, Sąd Najwyższy. To, że niektóre starostwa takie klauzule nadawały wynikało jedynie z ich niewiedzy i nieznajomości przepisów, albo z czystej przebiegłości ( bo fuszyli).
Ta zmiana jest, moi zdaniem, bardzo istotna z punktu widzenia tworzenia ZSIN.
Nie zgadzam się też z twierdzeniami, że to jest degradacja geodety uprawnionego. Dla Sądów nigdy nie liczyła się przecież pieczątka geodety uprawnionego, a jedynie pieczęć starostwa. Czy w jakiejkolwiek księdze wieczystej napisano, że dokument sporządził np. Jarek Thor czy jm? Nie. Wręcz przeciwnie, Sąd miał zagwozdkę i zazwyczaj pisał w tych księgach nieprawdę, że dokument sporządził organ, czyli starosta jakiś tam.
Nie słuszne też są Wasze zarzuty, co do wyrysów i wypisów z rejestru gruntów, że chodzi o wyłudzanie opłat za ich sporządzanie, że geodeci będą zmuszeni płaszczyć się przed panienką ze starostwa sporządzającą te dokumenty.
Zauważcie istotne ( ostatnie) zmiany w rozporządzeniu ws. EGiB.
w § 47:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Aktualizacji operatu ewidencyjnego dokonuje się niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez starostę odpowiednich dokumentów określających zmiany danych ewidencyjnych.”,
w § 49:
b) po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
„2a. Do zawiadomienia adresowanego do wydziału ksiąg wieczystych właściwego miejscowo sądu rejonowego dołącza się odpowiedni wypis z rejestru gruntów, kartoteki budynków lub kartoteki lokali, jeżeli zmiana dotyczy danych opisowych działek ewidencyjnych, budynków lub lokali, a także wyrys z mapy ewidencyjnej, jeżeli zmiana dotyczy również danych określających przebieg granic działek ewidencyjnych lub konturów budynków.”;
Starosta żadnej łaski nie robi, ma obowiązek niezwłocznie i bezpłatnie sporządzić te dokumenty i przesłać je do wydziału ksiąg wieczystych wraz z zawiadomieniem o zmianie.
Moim zdaniem trzeba tylko wyjaśnić notariuszom, że do sporządzenia aktu notarialnego, po podziale, jest całkiem zbędny wypis i wyrys, bo te dokumenty starosta ma obowiązek wysłać do sądu rejonowego, więc po co w sądzie dwa identyczne dokumenty? Ten wypis i wyrys teoretycznie powinien do Sądu dotrzeć wcześniej niż AN.
Trzeba tylko egzekwować od starosty, aby w terminie wypełniał należycie swoje obowiązki.