Pewnie spotkaliście się nie raz, że w "wytycznych" do zgłoszenia są wyszczególniane całe sznurki numerów wszystkich dokumentacji i operatów jakie ośrodek ma na stanie z danego obszaru zlokalizowanego na Zgłoszeniu. Dostaje kilkanaście albo kilkadziesiąt numerów i z tego mam sobie wyszukać co mi się przyda.
A zgodnie z prawem (§ 5 ust. 3 rozpgik) to w odpowiedzi na zgłoszenie pracy Ośrodek powinien mi udostępnić materiały jakie powinny być wykorzystane przy wykonywaniu pracy wraz z ich charakterystyką techniczną. Czyli to ośrodek powinien określić które materiały z jakich operatów muszę wykorzystać przy wykonywaniu zgłoszonej pracy. Jednocześnie do tych materiałów mam otrzymać charakterystykę techniczną np. informacje:
- klasa i rząd wykorzystanej osnowy oraz metody wyrównania;
- metody i dokładność instrumentów użytych do pomiarów, błędy nawiązania oraz uzyskane dokładności pomiaru;
- metody opracowań kameralnych, układy współrzędnych płaskich oraz uzyskane dokładności;
- kompletność dokumentacji.
Wtedy dopiero wykonawca powinien zdecydować (§ 6 ust. 1 rwsstwgp), po przeprowadzeniu odpowiedniej analizy, w jakim zakresie wykorzystuje do wykonania zleconych mu prac geodezyjnych i kartograficznych materiały zgromadzone w PZGiK a w jakim musi sam się postarać o dane z np. ustalenia granic, lokalizacji sieci podziemnej oraz nowych pomiarów sytuacyjnych i/lub wysokościowych.
Postanowiłem zwracać się od teraz do wszystkich Ośrodków gdzie w wyniku zgłoszenia nie otrzymam wyraźnego i jednoznacznego wyszczególnienia materiałów wraz ich charakterystyką techniczną (czyli prawie zawsze), które wg. ich oceny powinienem wykorzystać. Do białości mnie rozpaliła ostatnio ośrodek, która kazała mi podać co ja chcę z ośrodka gdy za całe rozeznanie mam do dyspozycji 30 numerków operatów w tym historycznych (cholera co to jest) 7 szt. Jeszcze bezczelnie "uprzejmie" przypominają, że nic nie zwalnia Wykonawcy "z wnikliwej analizy materiałów archiwalnych istniejących w Ośrodku Dokumentacji"! Ale o tym, że moja analiza (żadna wnikliwa) ma za zadanie ocenić dokładności, aktualności i kompletność udostępnionych materiałów z ich charakterystyką techniczną, a nie udostępnionych ale tylko numerów operatów w liczbie 30-tu, to już jakoś z niewiadomych przyczyn umknęło decydentom.
Dlatego mam gorącą prośbę do Wszystkich, zastanówcie się Państwo co w takiej charakterystyce technicznej powinno się znaleźć, jakie informacje są niezbędne.
Ja do tej pory wymyśliłem takie jak wyżej wymieniłem, czyli:
- wykorzystana osnowa - rodzaj, klasa i rząd oraz dowiązania i metody błędy wyrównania;
- pomiary sytuacyjne i wysokościowe - metody pomiaru, typy instrumentów (dokładności pomiaru kątów i odległości, forma zapisu - dzienniki), błędy nawiązania oraz uzyskane dokładności pomiaru;
- opracowania kameralne - układ odniesienia oraz układ współrzędnych płaskich prostokątnych, metody obliczeniowe, uzyskane błędy mp;
- kompletność operatu - kontrola zgodności ze standardami
rozpgik - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA z dnia 16 lipca 2001 r. w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz.
rwsstwgp - ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.