Jarku....
Należy zwrócić uwagę, że księgi wieczyste nie są prowadzone dla działek. Księgi prowadzi się dla nieruchomości. Na ten fakt zwróciło uwagę Ministerstwo Sprawiedliwości- Departament Prawa Cywilnego, w piśmie skierowanym do Ciebie jako prezesa PTG.
„ Działka katastralna( ewidencyjna) jest podstawową jednostką geodezyjną i może ona stanowić nieruchomość, jak też być częścią nieruchomości składającej się z kilku działek. Księgi wieczyste prowadzone są dla nieruchomości i dlatego też w przypadku, gdy w skład nieruchomości wchodzi kilka działek, powierzchnia takiej nieruchomości wyraża się jako suma powierzchni wszystkich działek ewidencyjnych. „
Po uwłaszczeniach powstały zupełnie nowe nieruchomości nie mające nic wspólnego z nieruchomościami dawnymi.
Ustawa uwłaszczeniowa miała na celu zalegalizować kilkupokoleniowe zaszłości- nieformalne zmiany własności, darowizny, regulacje granic , zamiany, nieformalne umowy kupna sprzedaży całych działek lub części nie wydzielanych nigdy geodezyjnie. W każdym razie stan na gruncie na moment wejścia w życie ustawy uwłaszczeniowej nie miał nic wspólnego z tym , co było w księgach dawnych. Operatem uwłaszczeniowym nie dokonywano też ani żadnych podziałów ani tzw. zmian konfiguracji. Po prostu, osoby które z mocy ustawy nabyły prawo własności , stały się właścicielami tego, co było faktycznie na gruncie.
Wypisywanie na mapach do założenia ksiąg wieczystych informacji nieprawdziwych, że niby coś się podzieliło ( w celu utworzenia działki, której nie było w księgach dawnych) wynikało tylko i wyłącznie z niewiedzy i z niezrozumienia problemu.
A że przy okazji złamano, jak widzimy, mnóstwo przepisów prawa, zarówno przez urzędników , jak i przez sądy wieczystoksięgowe, doprowadziło u nas do sytuacji zupełnego rozsynchronizowania informacji i takiego bałaganu, że nie wiem, czy ktoś sobie z tym poradzi....W rejestrach gruntów jest „ groch z kapustą” a w księgach wieczystych „ bigos”.....
A ZSIoN ma to niby połączyć.....
Pozdrawiam, Ula
RoBoCIK połączył wiadomości: 23 Stycznia 2013, 11:01
A jak widać prawo " u nas" łamano nie tylko przy regulowaniu spraw dotyczących nabycia pierwotnego. Przy nabyciu następczym też przepisy ( par. par.36 ) łamano i nadal się łamie.
Prawo powiatowe ponad wszystko, no i efekty są widoczne.....