Z początkiem roku wzrosły opłaty za udostępnienie materiałów pzgik, oczywiście również w ramach zgłoszeń prac. Dzisiaj składałem do jednej ze swoich prac zgłoszenie uzupełniające zwiększając zakres i trochę zaskoczyła mnie wysokość opłaty. Okazało się, że system (webewid) obliczył wg nowych stawek kwotę, jaka powinna zostać naliczona za całe zgłoszenie, porównał ją z dotychczas wniesioną opłatą, a różnicę zaproponował mi w DOO. Czyli za obszar, który już opłaciłem w zeszłym roku, teraz mam dopłacić tę waloryzacyjną podwyżkę...
Kolega ma identyczną sytuację, ale podgik działa na geoportalu. Tam wyskoczył komunikat brzmiący tak (pogrubiłem komentarz podgiku)
Zgodnie z artykułem 40j ustawy Prawo Geodezyjne (PG) stawki opłat za udostępnianie materiałów zasobu, określone w załączniku do ustawy, podlegają corocznej waloryzacji. Zmianie ulega między innymi opłata za ryczałtowe udostępnienie materiałów zasobu do zgłoszeń prac geodezyjnych. Zgodnie z punktem 1b załącznika do ustawy PG:
W przypadku uzupełnienia zgłoszenia prac, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3, wysokość należnej opłaty ustala się z uwzględnieniem treści zgłoszenia prac po jego uzupełnieniu. W przypadku gdy wysokość opłaty ustalona zgodnie ze zdaniem pierwszym jest wyższa od wniesionej opłaty, wykonawca prac geodezyjnych dopłaca różnicę.
Z przepisu wynika, iż należy obliczyć opłatę za całe zgłoszenie i odjąć wniesioną opłatę. Wobec zmiany cennika opłata za całe zgłoszenie jest zwykle wyższa niż wniesiona wcześniej opłata.
Czy faktycznie podgik prawidłowo interpretuje zapisy ustawy?