Dla mnie opisana sprawa jest trochę "zagmatwana", albo niejednoznacznie przedstawiona...
>>W 1961 roku dwa małżeństwa nabywają lokale w budynku mieszkalnym i udział w częściach wspólnych budynku do 56/100 lokal nr 1 i 44/100 lokal nr 2 oraz użytkowanie wieczyste działki do 1/2 każdy.
Rozumiem, że skoro mowa o użytkowaniu wieczystym, to "zbywcą" był SP albo JST. Napisałem "zbywca" w cudzysłowie, bo przekazanie gruntu w użytkowanie wieczyste chyba jeszcze nie przesądza, że ów "zbywca" przestaje być właścicielem przedmiotu oddanego w użytkowanie wieczyste...
>>W 1985r. za zgodą drugiego współwłaściciela, właściciel lok. nr 1 buduje na działce wspólnej garaż na podstawie pozwolenia na budowę, którą kończy w 1986r.
Chyba za zgodą drugiego
użytkownika wieczystego, a nie drugiego
współwłaściciela (z formalnego punktu widzenia)? Czy aby ów garaż nie został zatem wybudowany - z formalnego punktu widzenia - jednakże na gruncie stanowiącym własność SP albo JST?
>>W 2002r. współwłaściciele przekształcają użytkowanie wieczyste działki na własność w udziałach do 1/2 każdy.
Chyba użytkowcy wieczyści doprowadzili do przekształcenia tej formy użytkowania (wieczystego) do formy własności? Przecież byłoby bez sensu, aby współwłaściciele mieli doprowadzać do współwłasności?
>>Garaż wg. stanu faktycznego jest do chwili obecnej własnością właściciela lokalu nr 1.
Garaż, wg stanu faktycznego został zbudowany - jak przypuszczam - na gruncie stanowiącym własność SP lub JST (skoro jego budowa została zakończona w 1986r., a więc kiedy owi "współwłaściciele" ewidentnie nie mieli dokumentu potwierdzającego nabycie własności gruntu, na którym został wzniesiony garaż). Czy wobec powyższego nie miały zastosowania - wówczas, tj. do 31 grudnia 2000r. - przepisy art.211 ustawy o gospodarce nieruchomościami?
Art.211. 1. Osoba, która na podstawie pozwolenia na budowę wybudowała przed dniem 5 grudnia 1990 r. ze środków własnych garaż na gruncie stanowiącym własność Skarbu Państwa lub własność gminy, a także jej następca prawny, mogą żądać nabycia tego garażu na własność oraz oddania w użytkowanie wieczyste gruntu niezbędnego do korzystania z tego garażu, jeżeli jest jego najemcą. Nabycie garażu na własność następuje nieodpłatnie.
2. Nabycie garażu na własność, wybudowanego przed dniem 5 grudnia 1990 r. na podstawie pozwolenia na budowę z lokalizacją czasową, jest uzależnione od zgodności tej lokalizacji z ustaleniami planu miejscowego obowiązującego w dniu zgłoszenia żądania.
3. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, wygasa, jeżeli żądanie nabycia garażu na własność oraz oddania użytkowania wieczystego gruntu niezbędnego do korzystania z tego garażu nie zostanie złożone właściwemu organowi do dnia 31 grudnia 2000 r.
OK. W/w przepis z powodów praktycznych może nie mieć znaczenia, skoro użytkowanie wieczyste zamieniono na współwłasność. Ale pytanie brzmi: czy obiekty budowlane (garaże), wzniesione na gruncie objętym współwłasnością, w ogóle mogą być "wyodrębniane" jako odrębne lokale? Dziwne to jakieś jest...