Zawarto w tym wątku m.in. takie stwierdzenia
Wg par26 pkt3 oraz par27 pkt 5 "nowych standardów" służebności są treścią mapy do celów prawnych.
oraz
Wykazaliśmy, że służebności istniejące i projektowane należy pokazać.
oraz
Skoro katalog zawartości mapy z projektem podziału jest otwarty to inne treści, a w tym służebność nie występująca w KW a pokazana jako projektowana w archiwalnym operacie podziałowym może stanowić treść tej mapy, oczywiście z odpowiednim opisem.
Pozwolę sobie zanumerować te opinie jako 1, 2 i 3.
Więc moje stanowisko ws punktu 1.Dla przypomnienia
§ 26. Na treść mapy do celów prawnych składają się:
3) dane określające zasięg i rodzaj istniejących lub projektowanych służebności gruntowych;
§ 27.
5. Zasięg istniejących służebności gruntowych wyróżnia się na mapach do celów prawnych linią przerywaną w kolorze brązowym, zaś rodzaj służebności gruntowej określa się na mapie w formie opisowej.Z tego co widzę § 26 mówi o mapach do celów prawnych (wszystkich możliwych) a nie tylko o mapie z projektem podziału. Znaczy to tylko tyle, że projektowane służebności pokazujemy na mapie do ustalenia służebności gruntowych, a nie na każdej mapie. A dlaczego? Bo w pojęciu prawnym projektowana służebność nic nie znaczy. Po prostu jej nie ma. Więc jak można pokazać na mapie do celów prawnych innej niż ta, służąca do jej określenia coś, czego nie ma? W § 27 ust.3 ja widzę tylko tyle, że służebność istniejącą (jeżeli się ją na mapie wykazuje) należy określić linią przerywaną brązową. Nic ponadto. Zgadzam się więc całkowicie ze stwierdzeniem Kolegi jm który napisał, że
Na mapach do celów prawnych służebności wykazywać "można".
Ad.2Naprawdę mocno się wczytuję w przepisy prawne i nigdzie nie widzę jako dowód jednoznacznego zapisu mówiącego o tym, że istniejące służebności należy pokazać na mapie z projektem podziału. Bo niby gdzie jest ten zapis?
Oczywiście mówiąc o służebności projektowanej przy wykonywaniu mapy do ustalenia służebności gruntowych trzeba je pokazać, bo w innym przypadku opracowanie nie miałoby sensu. Wypada również na takiej mapie (do ustalenia służebności gruntowych) pokazać służebność istniejącą w przypadku, gdy nasza projektowana nie dochodzi do drogi publicznej, a łączy się z nią poprzez inną służebność. Ale w przypadku mapy z projektem podziału (nawet, jeśli nie ma bezpośredniego dostępu projektowanych działek do drogi publicznej) nic nie trzeba, bo o zapewnieniu dojazdu i odpowiednim przedstawieniu go mówią inne przepisy.
Ad.3Powiem tak szanowny Kolego Skorpionie. Masz rację, że zawartość mapy z projektem podziału określona prawem stanowi katalog otwarty. Skoro uznasz więc za istotne w sprawie, napisz na sporządzonej przez siebie mapie datę swoich urodzin lub rozmiar buta. Jeżeli rozmawiamy jednak o służebności gruntowej to powinieneś wiedzieć, że jest ona określona jedynie poprzez umowę zawartą przed notariuszem, przez sąd cywilny lub decyzję administracyjną. Powinna być ujawniona w księdze wieczystej. W innym przypadku służebności nie ma, więc nie ma na ten temat żadnej dyskusji. Wydaje mi się to oczywiste.