W moim przekonaniu strona (właściciel) w żaden sposób nie jest zobowiązany do ponoszenia jakichkolwiek kosztów związanych z wprowadzeniem zmian w egib, w szczególności będących skutkiem orzeczenia sądowego ws. rozgraniczenia nieruchomości.
1. Sądy mają obowiązek (art.23 ust.1 pkt 1 lit c) przekazywać właściwemu staroście odpisy prawomocnych orzeczeń sądowych w sprawach o rozgraniczenie nieruchomości. Odpisy orzeczeń (nawet nie kopie tych orzeczeń), a już w zupełności nie całe akta sprawy...
2. Starosta, niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania w/w dokumentów, wpisuje dane z nich wynikające do ewidencji gruntów i budynków (,,,) w zakresie wynikającym z tej ewidencji (art.23. ust.7). Skąd zatem oczekiwanie, że jakoby starosta miałby obowiązek wpisywać do egib - w tym trybie - dane, które nie wynikają z tych orzeczeń?
3. Zgodnie z przepisem art.22 ust.2 ustawy, właściciel zgłasza właściwemu staroście zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania tych zmian. Obowiązek ten jednakże nie dotyczy zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków, wynikających z prawomocnych orzeczeń sądowych.
4. Przymus administracyjny, nakładany przez organ w drodze decyzji, a dotyczący (skierowany do) właścicieli nieruchomości, może dotyczyć wyłącznie zmian w egib wynikających z najogólniej rzecz ujmując "robót budowlanych" lub ich skutków (art.22 ust.3). Rozgraniczenie z pewnością nie zalicza się do takich robót.
Powyższe wskazuje, że starosta nie ma prawa żądać od strony (właściciela) przedstawiania jakichkolwiek opracowań geodezyjnych, związanych z rozgraniczeniem nieruchomości w postępowaniu sądowym.
Pozdrawiam, Adam Wójcik.