Koleżanki chyba jednak nie wytłumaczyły dokładnie o jaki element informacji pani Rzecznik im chodziło. To może ja spróbuję. Otóż postępowanie dysyplinarne może być prowadzone w stosunku do osób "wykonujących samodzielne funkcje w geodezji" a nie do osób "uprawnionych do wykonywania takich funkcji". Zresztą tych drugich uprawnień tak naprawdę nie ma, w ustawie są wymienione jedynie uprawnienia zawodowe. Oczywiście "wykonywanie samodzielnych funkcji" może być powierzone jedynie osobom posiadającym uprawnienia zawodowe ale zbiór osób posiadających uprawnienia zawodowe jest wielokrotnie większy niż zbiór osób wykonujących samodzielne funkcje. Wykonywanie samodzielnych funkcji to nie uprawnienie a konkretne działanie i jedynie w tym obszarze można prowadzić postępowania dyscyplinarne.
Innymi słowy, pani Rzecznik, w sposób nieuprawniony, powiększyła sobie grono osób w stosunku do których może prowadzić postępowania wyjaśniające i kierować wnioski o ukaranie o osoby nie wykonujące w sposób faktyczny samodzielnych funkcji a jedynie posiadające do wykonywania tych funkcji uprawnienia (cokolwiek to drugie miałoby znaczyć).
Problem wbrew pozorom nie tkwi jedynie w sformułowaniu bo praktyka pokazuje, że niektórzy Rzecznicy Dyscyplinarni, rzeczywiście podejmują swoje działania w stosunku do osób posiadających uprawnienia, wykonujących jakieś elementy prac geodezyjnychy, ale nie wykonujących samodzielnych funkcji. Wydaje sie zresztą, że dla dużej części administracji geodezyjnej zrozumienie treści ustawy pgik w tym obszarze przysparza dużo trudności. W działaniach WINGiKów, Rzeczników Dyscyplinarnych i innych organów administracji, przy rozpatrywaniu poprawności wykonywania prac geodezyjnych, do odpowiedzialności zawodowej przypisywane są wszelkie obszary działań geodetów (szeroko pojętych). Tym czasem art. 46 jednoznacznie mówi o "osobach wykonujących samodzielne funkcje" a to oznacza, że pierwszym obowiązkiem tych organów jest rzetelnie udowodnić, że analizowana czynność i osoba ją wykonująca zawierają się w katalogu wymienionym w art. 42 pkt. 2.