Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: Adam Wójcik Wątek: Ślubowanie, czyli "szopki"...  (Przeczytany 4387 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Ślubowanie, czyli "szopki"...
« dnia: 25 Listopada 2011, 18:10 »
Witam.

Do rozpoczęcia tego wątku zainspirowała mnie zarówno praktyka podejmowana przez Głównego Geodetę Kraju (GUGiK), jak i ostatnia wypowiedź członka Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej na ostatnim posiedzeniu (16 listopada 2011r.) http://geoforum.pl/?page=news&id=11559& ... -uprawnien :

<<
- Krzysztof Cisek, były prezes SGP, stwierdził, że postępowanie egzaminacyjne powinno kończyć się ślubowaniem. Według niego „musi być celebra, żeby ludzie poczuli, że zdali egzamin państwowy”;
>>

Więc ja się pytam: komu ma być złożone ślubowanie? Jaki miałby być tekst takiego ślubowania? Czy chodzi o ślubowanie wobec SGP, czy może wobec centralnego organu administracji publicznej jakim jest GGK? A może ślubowanie Rzeczypospolitej?


Moim zdaniem ta praktyka jest wielce naganna... Ba: jest bezprawna... I chora...

Przyjrzałem się trochę problematyce ślubowania... Jest to instytucja uregulowana prawnie. Dla przykładu, ślubowanie składają:

1. mianowany urzędnik służby cywilnej:
<<
Art. 29.
1. Urzędnik służby cywilnej składa uroczyste ślubowanie o następującej treści:

„Ślubuję służyć Państwu Polskiemu, przestrzegać Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, sumiennie i bezstronnie wykonywać obowiązki urzędnika
służby cywilnej zgodnie z najlepszą wiedzą i wolą”.

2. Do treści ślubowania, o którym mowa w ust. 1, urzędnik służby cywilnej może dodać słowa „Tak mi dopomóż Bóg”.

3. Złożenie ślubowania urzędnik służby cywilnej potwierdza podpisem.
>>


2. pracownik samorządowy na stanowisku urzędniczym:
<<
Art. 18.
1. Przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków służbowych, z zastrzeżeniem art. 19 ust. 9, pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, składa w obecności kierownika jednostki lub sekretarza ślubowanie o następującej treści: „Ślubuję uroczyście, że na zajmowanym stanowisku będę służyć państwu polskiemu i wspólnocie samorządowej, przestrzegać porządku prawnego i wykonywać sumiennie powierzone mi zadania”. Do treści ślubowania mogą być dodane słowa „Tak mi dopomóż Bóg”. Złożenie ślubowania pracownik potwierdza podpisem.

2. Odmowa złożenia ślubowania, o którym mowa w ust. 1, powoduje wygaśnięcie stosunku pracy.
>>


Wikipedia pojęcie ślubowania definiuje tak:

Ślubowanie – konwencjonalna, sformalizowana i uroczysta deklaracja składana przez osobę, która publicznie zobowiązuje się (przyrzeka, przysięga) osiągnąć określony cel lub przestrzegać określonych zasad (np. prawnych lub etycznych). Polega na ustnym wygłoszeniu ustalonych słów, a często także własnoręcznym podpisaniu samego tekstu. Ślubowanie może być złożone wobec Boga albo wobec ludzi, w tym wobec określonego podmiotu (organu). Złamanie ślubowania (sprzeniewierzenie się jemu) może skutkować swoistymi sankcjami, np. utratą honoru i czci lub sankcjami dyscyplinarnymi.


GGK, GUGiK, PRGiK - nie idźcie tą drogą... Bo sobie "szopki" robicie z poważnych ludzi... Jeżeli już jest taka potrzeba (koncepcja), to należy zacząć od zapisania takiego ceremoniału w przepisach prawa. A nie, że robicie "spęd", i zestresowanych (egzaminami) ludzi zmuszacie do wygłaszania wydumanych przez siebie przyrzeczeń. O co tu ma chodzić? O nową świecką tradycję? To przypominam, że organ administracji ma działać wyłącznie w zakresie i na podstawie obowiązującego prawa. A nie wymyslać jakieś "durne" i co najgorsza bezprawne zasady.

Wstyd... I bezprawie... No jak tak można? Organ państwowy tak działa?

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 626
  • Płeć: Mężczyzna
Re: Ślubowanie, czyli "szopki"...
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Maja 2012, 15:10 »
Przysięga z roku 1926:
Cytuj
Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu i Wszechwiedzącemu w Trójcy Świętej Jedynemu, że będę wypełniać obowiązki moje jako mierniczy przysięgły wobec Rzeczypospolitej Polskiej wiernie i sumiennie, że prawom i rozporządzeniom posłusznym będę, a w szczególności, że moje czynności zawodowe wedle mojej najlepszej wiedzy i woli sprawować, prawdy ściśle przestrzegać i przepisy prawa wypełniać będę i ani prośbami, ani groźbami, ani żadnemi ubocznymi względami i wpływami od sprawiedliwego i sumiennego spełniania zawodu, przestrzegania ustaw, rozporządzeń, przepisów i instrukcyj mierniczych odwieść się nie dam

Ślubowanie składało się ministrowi albo wojewodzie.

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: Ślubowanie, czyli "szopki"...
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Maja 2012, 15:34 »
Ciekawy jestem jaki tekst ślubowania obecnie składa się przed GGK?
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline ikora

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 1
Odp: Ślubowanie, czyli "szopki"...
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Listopada 2012, 09:35 »
Temat  już trochę wisi,ale napiszę ze swojego doświadczenia z marca tego roku,że po zdaniu egzaminu na uprawnienia, na sam koniec najlepszy ze zdających zdaniem komisji, odczytał wszystkim tekst przysięgi, a reszta jak stado owiec za nim powtarzała. Słów już nie pamiętam, ale dodam tylko, że dla niektórych na słowach tych się skończyło. Z moich przykrych niestety doświadczeń wynika, że spora część geodetów robi tak,żeby przyjęli w ośrodku, a Ci co chcą robić zgodnie z przepisami i sztuką geodezyjną, czyli tak jak należy, uważani są za łosi i oszołomów. Także na nic ta cała szopka z przysięgą.

cieplutki

  • Gość
Odp: Ślubowanie, czyli "szopki"...
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Listopada 2012, 12:03 »
Tekst przyżeczenia dostępny jest -> tutaj <- po zalogowaniu