Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Elizy Orzeszkowej 6 lok 4
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: eljotp Wątek: Wprowadzenie opłat za ASG-EUPOS spowoduje likwidację kont  (Przeczytany 16596 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 35.0.1916.153 Chrome 35.0.1916.153
    • http://wbgsc.pl
Cytuj
Z dniem wejścia w życie znowelizowanej ustawy pgik przestaną obowiązywać dotychczasowe zasady rejestracji użytkowników w systemie ASG-EUPOS oraz regulamin korzystania z systemu ASG-EUPOS. Dotychczasowe subskrypcje na korzystanie z systemu ASG-EUPOS zostaną zakończone (wyłączenie nastąpi o godzinie 23:59 dnia poprzedzającego wejście w życie przepisów znowelizowanej ustawy pgik), co oznacza, że dostęp do usług systemu ASG-EUPOS zostanie zamknięty dla wszystkich użytkowników, a niezrealizowane zlecenia w serwisach statycznych POZGEO i PZGEO D zostaną anulowane. Nastąpi również wyłączenie serwisu POZGEO DF umożliwiającego samodzielne pobieranie plików obserwacyjnych w formacie RINEX za pośrednictwem serwera FTP.

Należy mieć również na uwadze, że będą musiały ulec zmianie protokoły udostępniania danych i dotychczasowe adresy dostępowe do niektórych usług systemu ASG-EUPOS. Przydzielanie nowych subskrypcji na dostęp do serwisów systemu ASG-EUPOS rozpocznie się w dniu wejścia znowelizowanej ustawy pgik w życie o godz. 7.30, zgodnie z kolejnością składania wniosków i wnoszenia opłat.

Przewiduje się dwie zasadnicze formy udostępniania danych obserwacyjnych i usług systemu ASG-EUPOS:

na podstawie wniosku o udostępnienie danych – w odniesieniu do obserwacji (danych obserwacyjnych) GNSS ze stacji referencyjnych systemu ASG-EUPOS (stacje ASG-EUPOS są punktami podstawowej osnowy geodezyjnej) oraz opracowanych danych satelitarnych, zgodnie z tabelą nr 4 i 15 załącznika do znowelizowanej ustawy pgik,
na podstawie licencji – za umożliwienie korzystania z usług systemu ASG-EUPOS, zgodnie z tabelą nr 17 załącznika do znowelizowanej ustawy pgik.
Informację na temat wysokości przewidywanych opłat za usługi i dane, wzory wniosków o udostępnienie danych lub udzielenie licencji na dostęp do usług systemu ASG-EUPOS oraz nowych procedur rejestracji użytkowników w systemie ASG-EUPOS będzie można znaleźć pod adresem: http://www.asgeupos.pl/index.php?wpg_type=payment.

Mając na uwadze uniknięcie nagromadzenia się znacznej liczby wniosków o udostępnienie danych i usług systemu ASG-EUPOS w pierwszych dniach po wejściu w życie znowelizowanej ustawy pgik zachęcamy do wcześniejszej rejestracji zarówno w bazie danych klientów Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, który będzie odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków i opłat, jak i w nowej bazie danych użytkowników systemu ASG-EUPOS. Szczegółowe informacje o terminach i sposobie wcześniejszego rejestrowania się w obu bazach podane zostaną do wiadomości w osobnym komunikacie
Źródło: http://www.asgeupos.pl/index.php?wpg_type=news_show&news_id=182

Podane link do procedur rejestracyjnych jest mylący bo wcale nie kieruje do zapowiadanych treści. Faktycznie trzeba będzie codziennie sprawdzać czy się nie pojawiły info o rejestracji. Tylko po co wstawiać link który nie działa?

W związku z powyższymi utrudnieniami zacząłem przygotowywać nasze biuro do alternatywnych rozwiązań. Jeśli chodzi o tereny Śląska i Małopolski to mamy sieć MSPP (GPS+GLONASS):


Oprócz możliwości z korzystania z korekt powierzchniowych lub z pojedynczych stacji do pomiarów RTN/RTK, po zalogowaniu się do systemu mamy dostęp do podobnych funkcji co w ASG-EUPOS, np. do mapy stacji:


Możemy np. podglądnąć jak określona stacja "przemieszcza się" co w ASG-EUPOS jest kwitowane: Wykres przemieszczeń nie został prawidłowo skonfigurowany przez Administratora.
Na portalu MSPP można sobie wybrać interesującą nas stację, ja wybrałem Proszowice:


A teraz coś dla tych, którzy jak Pajepaje sami wykonują pomiary statyczne dla punktów osnów pomiarowych. Z portalu MSPP można pobrać obserwacje z dowolnej daty i przedziału czasowego ze stacji fizycznych lub stacji wirtualnych VRS:


Ponieważ ja preferuje stacje VRS to pokarze jak łatwo się określa współrzędne takiego VRS-u. Wystarczy szpilkę z kulką myszką przemieścić w pobliże miejsca pomiaru. Ja takich VRS-ów używam w grupie po 3 szt. Tutaj szpilkę ustawiłem w Czeladzi  :D


To jest jeden ze sposobów ale jeśli wykonujemy pomiary RTN/RTK na obszarze śląsko-małopolskim.
_________________________________________________________________________________
« Ostatnia zmiana: 21 Czerwca 2014, 12:02 przez Leszek »
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2486
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 30.0 Firefox 30.0
Odp: Wprowadzenie opłat za ASG-EUPOS spowoduje likwidację kont
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Czerwca 2014, 20:51 »
Cześć Leszek.
Pytam z czystej ciekawości, bo prawdę mówiąc nie bardzo rozumiem wprowadzania opłat za ASG-Eupos, skoro jak piszesz, można nadal działać bez opłat. Piszesz ponadto, że jest to jeden ze sposobów, więc domyślam się, że są również inne. Wiem, że jesteś zdecydowanie bardziej zaawansowany w technologiach GPS niż ja, więc pewnie odpowiesz mi na kolejne pytanie. Czy wg Ciebie ktoś, kto liczy na kasę z pobierania tych opłat nie przewidział innych możliwości pomiarów GPS bez opłat?
pozdrawiam
Jarek

Offline chudy

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 60
  • System:
  • Windows NT 6.3 Windows NT 6.3
  • Przeglądarka:
  • Chrome 35.0.1916.153 Chrome 35.0.1916.153
Odp: Wprowadzenie opłat za ASG-EUPOS spowoduje likwidację kont
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Czerwca 2014, 00:20 »
Możliwości jest kilka, jednak pozostają kwestie formalne ... Wydaje mi się, że użytkownicy małopolskiej sieci będą mieli z tym najmniejszy problem – jak na razie ;) korzystanie z tej sieci jest  nieodpłatne i sprawdzone (jest to chyba pierwszy system jaki w Polsce powstał). Wiadomo, że istnieje jeszcze sieć stacji Lecia i Trimble (ale tu chyba dostęp też jest już płatny) – pozostaje również problem włączenia tych stacji do PZGiK, na ten moment chyba nie są włączone do zasobu.

Najważniejszym dla wykonawcy wyznacznikiem zastosowanego rozwiązania będzie przede wszystkim czas, obszar w jakim wykonywane będą pomiary satelitarne jak i niezawodność zastosowanych technik pomiarowych, wiadomo że przewagą RTN jest otrzymywanie wiarygodnej pozycji w czasie rzeczywistym (a wiec już w trakcie wykonywania pomiarów). W przypadku gdy wykonujemy pomiar w obrębie jednej stacji to warto się również zastanowić nad dostępem do korekt z pojedynczej stacji. Co niektórzy mogą się również podjąć wykonywania pomiarów statycznych i ich wyrównania w odniesieniu do istniejącej na gruncie osnowy, tak jak to wykonywało się jeszcze zanim zaczęło funkcjonować ASG - odmienną kwestią pozostaje oczywiście możliwość prawna zastosowania takiego rozwiązania - jak i czas oraz ilość niezbędnych odbiorników.
"Zdrowy rozsądek to zbiór uprzedzeń nabytych do osiemnastego roku życia ... " Albert Einstein

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
  • System:
  • Android 4.1.2 Android 4.1.2
  • Przeglądarka:
  • Safari 4.1 Safari 4.1
    • http://wbgsc.pl
Odp: Wprowadzenie opłat za ASG-EUPOS spowoduje likwidację kont
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Czerwca 2014, 04:36 »
Oczywiście możliwości jest kilka. Szczególnie dla tych biur, które posiadają kilka odbiorników lub rozważają nabycie drugiego odbiornika. I wtedy znowu rozwiązań jest kilka. Wszystkie jednak opierają się na własnej stacji.
Znam firmę z Krakowa, która nigdy jeszcze nie pracowała na sieci ASGEUPOS. Bazują na Topconach, które mają wbudowane modemy radiowe. I wcale nie są to jakieś nowe modele. Technologia jest prosta, jednym odbiornikiem staje się na punkcie osnowy a drugim wykonuje się pomiar. Jest to bardzo podobne do klasycznej tachimetrii, gdzie na jednym pukcie stawiamy instrument a na drugim tyczkę do nawiązania.

Taka metoda ma zalety, np. dużo większe precyzje pomiaru, brak problemów z anomaliami związanymi ze słońcem oraz brak problemów z systemem ASGEUPOS a czasami jest ich sporo. Sam mam taką parkę odbiorników innej marki jeszcze z czasów przed ASG.  Mankament takiego rozwiązania to zasięg. Ten na Topconach to 500 m do 1 km, a mój to 5 do 10 km.

Ale teraz całkiem nowy system posiadający zalety ASGEUPOS czyli łączność przez Internet czyli zasięg do 50 km i więcej a i wszystkie plusy rozwiązania gdzie korekty są dostarczane radiem.
Jest to technologia, którą wdrażam na Kolidzie bo cały pomysł rozwiązania jest z Geopryzmatu. Tzn. oni mi udostępniają za darmo serwer z oprogramowaniem. To taka nowa oferta dla klientów aby się uniezależnić od ASGEUPOS. Co ciekawe korekty wychodzące z Kolidy mogą być odbierane na dowolnym sprzęcie. Planuję wdrażanie zakończyć w przyszłym tygodniu.

Sam pomiar wygląda następująco Kolidę uruchamiam jako odbiornik bazowy stosownym programem i już mogę jechać w Polskę. Po przybyciu na obiekt ustawiam Kolidę nad punktem osnowy geodezyjne dwu funkcyjnej, czyli z wysokością i uruchamiam łącząc się przez internet z serwerem wpisując IP oraz port. Od tej chwili poprawki idą w sieć. Teraz uruchamiam drugi dowolnej marki odbiornik wpisuję IP oraz nr portu, po zalogowaniu rozpoczynam od pomiarów kontrolnych i dalej to już normalnie jak przy pomiarze z ASGEUPOS tyle, że precyzja w mm, nic nie rwie pomiaru, i oczywiście najważniejsze oprócz tego, że nie płacę, ale mogę ten system realizować w całej Polsce i w całej Polsce mieć korekty  GPS+GLONASS. I to jest najważniejszy plus dodatni.     :D


RoBoCIK połączył wiadomości: 22 Czerwca 2014, 09:27
Cześć Leszek.
Pytam z czystej ciekawości, bo prawdę mówiąc nie bardzo rozumiem wprowadzania opłat za ASG-Eupos, skoro jak piszesz, można nadal działać bez opłat.
JArku, opłaty będą obowiązywać tylko wobec usług realizowanych przez system ASG-EUPOS który jest w zarządzie GUGiK, natomiast MSPP to sieć, której właścicielem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. To jedyny taki przypadek gdzie władze samorządowe postawiły sieć stacji dla nie tyle Geodezji co dla służb komunalnych i ratowniczych. Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Wodociągowe oraz inne służby korzystają z tego systemu w celach lokalizacji oraz nawigacji korzystając z gisowych odbiorników i otrzymując lokalizację w decymetrach.

Cytuj
Piszesz ponadto, że jest to jeden ze sposobów, więc domyślam się, że są również inne. Wiem, że jesteś zdecydowanie bardziej zaawansowany w technologiach GPS niż ja, więc pewnie odpowiesz mi na kolejne pytanie. Czy wg Ciebie ktoś, kto liczy na kasę z pobierania tych opłat nie przewidział innych możliwości pomiarów GPS bez opłat?
pozdrawiam
Jarek
To, że są inne możliwości korzystania z pomiarów satelitarnych to wiedzą wszyscy, którzy choć trochę się orientują w tym zagadnieniu. Ale czy ta wiedza była dostępna osobom, które tworzyły projekty tych opłat, to ponieważ nie ma zwyczaju podawania personaliów osób tworzących projekty przepisów geodezyjnych, trudno jest ocenić czy mieli jakąś wiedzę, i czy mieli jakąkolwiek? Dlaczego tak piszę... Bo ogromnie się zdumiałem, że projekt cenników, który został przekazany do Sejmu nie zawierał np. w tabeli 17 poz. 4 i 5. Dopiero na Podkomisji o godz. 23:43 strona Rządowa dodał:
Cytuj
"4. Udostępnianie satelitarnych obserwacji odnoszących się do stacji referencyjnych  ----- 1 rok udostępniania usługi 1000,0 zł
5. Udostępnianie satelitarnych obserwacji dla punktów o zadanych współrzędnych (wirtualnych stacji referencyjnych)   ----- 1 rok udostępniania usługi 1200,0zł

T przyjmuje wartość:
1) 1,0 – jeżeli usługa świadczona jest przez okres 1 roku, a łączny limit pobranych obserwacji nie przekracza 3000 godzin;
2) 0,54 – jeżeli usługa świadczona jest przez okres 6 miesięcy, a łączny limit pobranych obserwacji nie przekracza 1500 godzin;
3) 0,12 – jeżeli usługa świadczona jest przez okres 1 miesiąca, a łączny limit pobranych obserwacji nie przekracza 250 godzin;
4) 0,036 – jeżeli usługa świadczona jest przez okres 1 tygodnia, a łączny limit pobranych obserwacji nie przekracza 70 godzin.  "

O co tu chodzi? Te dwie pozycje dotyczą takiej usługi jaka jest przedstawiona na 4 i 5 fotce licząc od góry w serwisie MSPP, czyli chodzi o pobieranie obserwacji zapisanych na nośnikach ASG-EUPOS dla celów samodzielnych obliczeń pomiarów statycznych.
Gdyby tych pozycji nie było to pewnie nie można by było świadczyć takiej usługi. Zresztą to chyba spotka bardzo ważną usługę POZGEO, którą jeszcze świadczy ASG-EUPOS tj. automatyczne obliczanie wsp. pktów wraz z wyrównaniem z przesłanych im obserwacji statycznych. W załączeniu przykładowy raport. W każdym bądź razie tej usługi brak w cenniku, a usługa POZGEO D została dodana "ostatnim rzutem na taśmę" to własnie te dodane na podkomisji, 4 głosami "za" przy 2 "nie",  poz. 4 i 5.

I Ty się mnie pytasz "Czy ... ktoś, kto liczy na kasę z pobierania tych opłat nie przewidział innych możliwości pomiarów GPS bez opłat?" Bardzo chciałbym wiedzieć kto z nazwiska i imienia a może i z funkcji jest autorem tych cenników. Dawniej projektodawcy wszystkich Instrukcji O G i K byli wymienieni, a dzisiaj jest to tajemnica?
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwca 2014, 09:27 przez Leszek »
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 35.0.1916.153 Chrome 35.0.1916.153
Odp: Wprowadzenie opłat za ASG-EUPOS spowoduje likwidację kont
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Czerwca 2014, 12:36 »
a czy opłaty za korzystanie z sieci nie są czymś oczywistym?
już na samym początku była mowa, że asg ma być płatne,
nawet można stwierdzić, że i tak długo dostęp był darmowy.
Kwestia tylko cen, ja uważam, że 1200 za rok to nie są duże pieniądze, a czy właścicielowi się opłaca czy przemyślal temat, że ma konkurencie to jego sprawa, mamy gospodarkę wolno rynkową.
czy dany wykonawca chce korzystać z asg czy innej sieci to jego sprawa, należy się cieszyć , że nie ma w tej dziedzinie monopolisty.
Problem może być i tego się obawiam przy zakładaniu nowych kont czy nie stanie się tak, że przez miesiąc będzie bałagan i nie będzie można korzystać z sieci.
pozdrawiam joftek

Offline chudy

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 60
  • System:
  • Windows NT 6.3 Windows NT 6.3
  • Przeglądarka:
  • Chrome 35.0.1916.153 Chrome 35.0.1916.153
Odp: Wprowadzenie opłat za ASG-EUPOS spowoduje likwidację kont
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Czerwca 2014, 13:10 »
Joftek oczywiście masz rację, że każdy z nas ma wybór czy będzie korzystał z ASG czy nie.

Jednak żeby mieć wybór trzeba mieć alternatywę w postaci istniejącej na gruncie osnowy – a z tym to już raczej jest zdecydowanie gorzej. Prawda jest taka, że na wykonawców nakłada się coraz większe obowiązki, jaki i coraz wyższe opłaty za wykonywanie jakichkolwiek czynności, a od administracji nie wymaga się nic.

Na przykład w naszym regionie nie są podejmowane żadne czynności związane z modernizacją, konserwacją, czy też odnowieniem jakiejkolwiek osnowy poziomej, a o wysokościowej to już w ogóle lepiej nie wspominać – więc w takiej sytuacji nie można raczej mówić o wyborze – brak osnowy uniemożliwia mi wykonanie pomiaru klasycznego, a więc zmuszony jestem  do stosowania technik satelitarnych, bo inaczej żaden ośrodek nie przyjmie mojej roboty.
"Zdrowy rozsądek to zbiór uprzedzeń nabytych do osiemnastego roku życia ... " Albert Einstein

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Chrome 35.0.1916.153 Chrome 35.0.1916.153
    • http://wbgsc.pl
Odp: Wprowadzenie opłat za ASG-EUPOS spowoduje likwidację kont
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Czerwca 2014, 13:36 »
a czy opłaty za korzystanie z sieci nie są czymś oczywistym?
już na samym początku była mowa, że asg ma być płatne,
nawet można stwierdzić, że i tak długo dostęp był darmowy.
Kwestia tylko cen, ja uważam, że 1200 za rok to nie są duże pieniądze, a czy właścicielowi się opłaca czy przemyślal temat, że ma konkurencie to jego sprawa, mamy gospodarkę wolno rynkową.
czy dany wykonawca chce korzystać z asg czy innej sieci to jego sprawa, należy się cieszyć , że nie ma w tej dziedzinie monopolisty.
Problem może być i tego się obawiam przy zakładaniu nowych kont czy nie stanie się tak, że przez miesiąc będzie bałagan i nie będzie można korzystać z sieci.
 
Może ustalmy pewne fakty. Roczny abonament na korekty RTN to 1500 zł (poz. 1 udostępnianie korekt RTN) a nie 1200 zł (poz. 5 udostępnianie obserwacji dla VRS). Ja sobie nie przypominam by na początku działania ASG-EUPOS ktoś mówił o odpłatności, wręcz przeciwnie mówiło się, że przez 5 lat nie może być żadnych opłat w związku z partycypacją finansów UE.

Na stronie ASG już się wspomina o utrudnieniach. Jeszcze wczoraj link do rejestracji nie działał. A my właśnie w pierwszej połowie lipca zaczynamy duży projekt... Dlatego chcę uruchomić alternatywne rozwiązania.

Zgadzam się, że nie jest to zbyt wygórowana kwota. Za południową granicą za czeski eupos trzeba dać 2 razy więcej. Ja mam trochę inne obawy, a dotyczą one jakości. Z informacji ASG-EUPOS dziennie bywa 700 użytkowników. Ostatnimi dniami korekty chodziły w kratkę. W  sobotę umówiłem się na tyczenie, gdyby nie MSPP nic bym nie wytyczył, tzn. musiałby wrócić do instrumentu. A brak pewności dobija... Zresztą to jest stała bolączka ASG-EUPOS. Tylko, że do tej pory mieliśmy do czynienia z regulaminem, według którego nikt nie brał odpowiedzialności za jakość. Teraz opłaty znacząco sytuację zmieniają. Do tego nie przekonuje mnie uzasadnienie, że na modyfikacje są potrzebne pieniądze właśnie z abonamentów.

W roku 2013 w Olsztynie padła liczba 6300 użytkowników korekt czasu rzeczywistego w przeciągu roku. Przyjmując tą liczbę to można się spodziewać, że roczny dochód nie przekroczy 9,5 mln zł. Obecnie stacji polskich jest 84. Z czego 31 to GNSS do modernizacji pozostało 53. Przyjmując, że cena 1 stacji GNSS to jakieś 60 tys. zł (60x53) to za kwotę 3,18 mln w jednym roku wszystkie stacje powinny być GNSS. Pozostaje 6 mln zł...
Jestem bardzo ciekaw rozdysponowania tych środków, ile np. pójdzie na wynagrodzenia, nagrody itp.?
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 35.0.1916.153 Chrome 35.0.1916.153
Odp: Wprowadzenie opłat za ASG-EUPOS spowoduje likwidację kont
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Czerwca 2014, 13:41 »
chudy
nie chcę nikogo urazić i zarzucać może nie braku wiedzy, a raczej wyobraźni.
ja zaczynałem geodezję od pomiarów ortogonalnych i od tyczek , ruletek, taśm, teodolitu ( analogowego , theo 10, 20) pomiar wysokościowy robiło się dahltą, a osnowy było o wiele, wiele mniej i co ważniejsze nikt Ci nie pozwolił na zakładanie osnowy jak komu pasuje ( przecinają się boki, brak obserwacji nadliczbowych, brak wyrównań do punktów węzłowych), a nie jak od kilkunastu lat dowolność - pokaz mi ośrodek który prowadzi tak jak kiedyś mapy(szkice osnowy).
pozwolę też nie zgodzić się z Tobą odnośnie wymagań wynikających , ze wszelkiego rodzaju dzisiejszych przepisów, dawne instrukcje, wytyczne techniczne i wytyczne ośrodków były o wiele bardziej wymagające i uciążliwe dla wykonawców.
Tak mamy XXI wiek , nowe technologie w tym GNSS, do dobrego łatwo się przyzwyczaić , ceny odpowiednio zaniżone z dużej przyczyny przez nowe technologie i co przykro mówić , że do pomiaru geodezyjnych dziś w dużej części wystarczy tzw klawiszowiec , a nie geodeta.

Reasumując jak kiedyś bez gps, tachimetru miałem zrobić nowy pomiar 100 czy 200 ha ( czystego pola), a najbliższy punkt osnowy był kilka kilometrów dalej nikt się nie pytał czy wojewoda ( wtedy) dba o osnowę III kl. , modernizuje osnowę.
Inna spraw czy dziś można by było zarobić przy starych metodach, ale to już my ( i klawiszowcy) kształtujemy ceny.

RoBoCIK połączył wiadomości: 22 Czerwca 2014, 13:51
Leszek
jeszcze raz - wolny rynek
mówisz, że to taki super interes, to nikt nikomu nie broni założyć własnej sieci, lepszej, mniej awaryjnej i czerpać z tego duże zyski.
A czy dziś jak korzystasz za darmo masz możliwość zarzucenia komuś , że źle działa? Natomiast za będziesz płaci ł za usługę to na pewnych warunkach i będziesz mógł reklamować, żądać zwrotu , czy nawet podać do sądu za utracone korzyści. 

Sieć działa jak mnie pamięć nie myli od 2008 roku , a mamy 2014, więc nawet jak twierdzisz ( choć tego ja nie słyszałem ) minęło 5 lat darmowego korzystania.
Chcemy czy nie dawne czasy minęły i nie ma , że nam się należy, inna sprawa, że trzeba dopominać się o swoje.
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwca 2014, 13:51 przez joftek »
pozdrawiam joftek

Offline chudy

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 60
  • System:
  • Windows NT 6.3 Windows NT 6.3
  • Przeglądarka:
  • Chrome 35.0.1916.153 Chrome 35.0.1916.153
Odp: Wprowadzenie opłat za ASG-EUPOS spowoduje likwidację kont
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Czerwca 2014, 15:46 »
W pełni zgadzam się z Leszkiem, skoro ASG ma być płatne to w myśl zasady płacę i wymagam oczekuję jakiegoś poziomu świadczonej usługi  - a wiemy jak jest w rzeczywistości, nie raz już ASG zawiodło. Poza tym zwiększony koszt opłat za czynności geodezyjne i tak zostanie przeniesiony na klienta co jest sprawą oczywistą, żaden przedsiębiorca nie działa przecież charytatywnie i nie będzie dokładał do interesu.

Joftek wydaje mi się, że źle mnie zrozumiałeś. Chodzi mi o kierunek w jakim zmierza reforma  geodezji. Sam napisałeś: „ pokaz mi ośrodek który prowadzi tak jak kiedyś mapy(szkice osnowy)” - raczej nie spotkamy, bo ośrodki działają jak państwo w państwie kształtując własne prawo powiatowe.

Co do „klawiszowców” w pełni się z tobą zgadzam, w obecnej technologii wykonywania pomiarów przy instrumencie można postawić każdego – bo sprawa można powiedzieć sprowadza się do niewnikliwego kliknięcia.

Prawda jest taka, że czasy się zmieniły jak i struktura funkcjonowania przedsiębiorstw geodezyjnych i nijak mają się obecne czasy do wcześniejszych realiów, o których piszesz. Ale zauważ, że w przypadku gdy ośrodek pomimo informacji wykonawcy o zniszczonych znakach osnowy nie podejmuje żadnych czynności jest dość kuriozalna – de facto sprowadza się to sytuacji, w której można otrzymać np. 3 pkt osnowy na różnych ulicach z brakiem bezpośredniej wizury. Wiadomo, że można zastosować sieci modularne i rozwiązać temat klasycznie, ale nie oto mi chodzi. Pod względem samych pomiarów za dużo się nie zmieniło – bardziej chodzi mi o ilość przekazywanych informacji do odpowiednich baz danych. Zmusza się wykonawców do spełnienia obowiązujących standardów, gdzie ośrodki np. prowadzą nadal jeszcze mapy klasyczne w układach lokalnych, nie znając nawet zastosowanego poziomu odniesienia. Czy jest to sytuacja prawidłowa? Nie wspominając już o sytuacji, w której w promieniu 5km nie ma żadnego reperu – wydaje mi się jednak, że tak nie powinno być
"Zdrowy rozsądek to zbiór uprzedzeń nabytych do osiemnastego roku życia ... " Albert Einstein

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 35.0.1916.153 Chrome 35.0.1916.153
Odp: Wprowadzenie opłat za ASG-EUPOS spowoduje likwidację kont
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Czerwca 2014, 16:25 »
chudy
no właśnie nie płacisz za asg to nie możesz wymagać i narzekać,
jak będzie płatne to są inne możliwości domagania się o swoje,
a kto Ci broni walczyć w ośrodkach o swoje, a po 12 lipca jak będziesz płacił za materiały to już nie widzę innej możliwości jak domagać się materiałów zgodnych ze standardami. Dlaczego odbierasz tak źle przygotowaną robotę, zanim podpiszesz odbiór , sprawdź, to są Twoje pieniądze, Twój czas stracony, a nie narzekasz tu, a nie w ośrodku.
Leszek tak walczy , a na innym forum przedstawia jakie to mapy " na jego terenie " obowiązują ( pierworysy), jakoś mi się to kupy nie trzyma.
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwca 2014, 16:29 przez joftek »
pozdrawiam joftek

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Chrome 35.0.1916.153 Chrome 35.0.1916.153
    • http://wbgsc.pl
Odp: Wprowadzenie opłat za ASG-EUPOS spowoduje likwidację kont
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Czerwca 2014, 16:57 »
Joftek,
ja nie jestem przeciw konkurencji itd. Tyle, że konkurowanie z organem państwowym to jakoś dziwnie brzmi. Nie uważasz? Przecież szanse są nierówne... Zresztą ta konkurencja realizowana w tym przypadku przez podmioty prywatne tez wygląda inaczej niż zazwyczaj. Sieci dwóch firm są za darmo, tylko TPI zdaje się pobiera opłaty. Ale im przecież chodzi o sprzedaż odbiorników, a dostęp do korekt, ma uzupełnić ofertę i uczynić ją atrakcyjniejszą.

Natomiast dodam jeszcze jedną kwestię. Na niebieskim forum ktoś zwrócił uwagę na fakt, że sposób opłat za korzystanie z usług ASG-EUPOS jest niewłaściwy. Bo opłaty winny być za czas faktycznie wykorzystany. Czyli system powinien zliczać faktyczny czas wykorzystywania korekt. Chodzi o to, że firma jedno osobowa znacznie rzadziej korzysta z korekt niż firma kilku osobowa. I to powinno być uwzględnione. Przecież opłata za okresy nieużywania usług jest opłatą nienależną. 

To samo dotyczy opłat za pobieranie obserwacji ze stacji fizycznych albo VRS. Chodzi o obserwacje przechowywane na dyskach ASG. Nie można ułatwiać sobie sprawy i wymagać opłat za abonament roczny czy tygodniowy lecz za faktyczny czas a właściwie za faktyczną wielkość pobieranych plików. Pobieram 3 godziny obserwacji w odstępach co 15 sek. co da mniejszy plik o 15 razy od 3 godzin obserwacji w odstępach co 1 sekundę. Dlaczego żąda się opłat niezależnie od faktycznego wykorzystania ASG-EUPOS?

Ale tu się kłania niesprawiedliwy pomysł uiszczania opłat przed otrzymaniem usługi czy danych. To preferuje tylko jedną stronę transakcji, czyli organ państwowy. Czy to jest zgodne z zasadą równości podmiotów względem prawa?
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 35.0.1916.153 Chrome 35.0.1916.153
Odp: Wprowadzenie opłat za ASG-EUPOS spowoduje likwidację kont
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Czerwca 2014, 17:16 »
Leszek
zgoda co do form naliczania
a z drugiej strony popatrz na sieci telefonii komórkowej , przesyłu internetu, telewizji kablowych , platform cyfrowych, czy abonamentu rtv czy tam nie robią nas w konia? i to chyba mocniej  :on-fire:
przez te kilka lat przyzwyczailiśmy się do  gps i gnss, ale czy wszyscy muszą używać tej metody? czy jak kupowałeś pierwszy tachimetr z pamięcią wewnętrzna to inni też na tym pracowali? znam do dziś takich którzy zostali na tachimetrach bez pamięci i sobie radzą. Wg mnie nie można wszystkiego negować i tylko oczekiwać. Zła w geodezji dzieje się dużo, bardzo za dużo , ale czy koniecznie  akurat z asg?
pozdrawiam joftek

Offline chudy

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 60
  • System:
  • Windows NT 6.3 Windows NT 6.3
  • Przeglądarka:
  • Chrome 35.0.1916.153 Chrome 35.0.1916.153
Odp: Wprowadzenie opłat za ASG-EUPOS spowoduje likwidację kont
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Czerwca 2014, 19:05 »
Joftek, po pierwsze ja nie narzekam lecz stwierdzam fakty, bo tak naprawdę tworzone jest prawo, które jest oderwane od rzeczywistości. I tak jak piszesz nie każdy wykonawca musi posiadać odbiornik gnss, ale musi mieć chociaż fizyczną możliwość realizacji prac w oparciu o pozyskane z zasobu materiały.
"Zdrowy rozsądek to zbiór uprzedzeń nabytych do osiemnastego roku życia ... " Albert Einstein

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Chrome 35.0.1916.153 Chrome 35.0.1916.153
    • http://wbgsc.pl
Odp: Wprowadzenie opłat za ASG-EUPOS spowoduje likwidację kont
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Czerwca 2014, 19:38 »
A czy to, że w przypadku ASG-EUPOS mamy do czynienia z opłatą urzędową to nic nie znaczy? Przecież komórka, internet, kablówka czy platforma cyfrowa nie maja nic wspólnego z opłatą urzędową. Tutaj mamy do czynienia z należnościami umownymi. Te należności możemy negocjować. Np. w przypadku komórki mogę wybrać rozliczenie minutowe, i ja tego chcę w przypadku ASG-EUPOS. Żadne abonamenty tylko naliczenie opłaty za faktycznie zrealizowaną usługę. Ja nie chce płacić za gotowość tylko za faktyczne jednostki. Tak jak to jest np. w przypadku punktów granicznych, osnowy itd.
Opłata abonamentowa i to z góry za gotowość systemu ASG-EUPOS a nie za faktyczne usługi, jest nadużyciem prawa. Należy przede wszystkim wziąć to pod uwagę, że cały ten system powstał z podatków. Poza tym ASG-EUPOS zawarł umowy z:
- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej na wykorzystanie systemu ASG-EUPOS do monitorowania stanu systemu GPS.
- Komenda Główna Straży Granicznej współpraca w ramach wspólnych kontroli oznakowania i przebiegu granicy państwowej. Czy oni również będą uiszczać opłaty określone ustawą Pgik po nowelizacji?

Poza tym, system wykorzystuje stacje będące własnością:
1. Małopolskiego Systemu Pozycjonowania Precyzyjnego
2. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
3. Centrum Badań Kosmicznych PAN
4. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
5. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
6. Instytutu Geodezji i Kartografii
7. Wojskowej Akademii Technicznej
8. Politechniki Warszawskiej
9. Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ w Poznaniu
10. Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Olsztynie
Jak można pobierać opłaty urzędowe za użyczone stacje permanentne od w/w podmiotów?

Minie cała ta sprawa po prostu śmierdzi.



« Ostatnia zmiana: 22 Czerwca 2014, 20:12 przez Leszek »
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 35.0.1916.153 Chrome 35.0.1916.153
Odp: Wprowadzenie opłat za ASG-EUPOS spowoduje likwidację kont
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Czerwca 2014, 20:02 »
Ja do tego inaczej podchodzę
że nie muszę , a mogę korzystać,
że nie ważne kto, ale sprzedaje usługę i to usługę nie pierwszej potrzeby , zwykła komercja.
Firmy sprzedające energię elektryczną też są spółkami państwowymi( w uproszczeniu), nie mówiąc o elektrowniach
a płacisz abonament za możliwość odbioru.
Uważam, że z asg to nie problem, natomiast problem będzie po 12 lipca z odbiorem materiałów, będziesz płacił a tu mapa analogowa,
a tu sam będziesz robił cyfrówkę ( za której potwierdzenie potem zapłacisz) , za dane egib które ani nie są zgodne z rzeczywistością , ani nie odpowiadają standardom , a kwoty w skali roku będą  o wiele, wiele większe niż te 1500 zł.
 
pozdrawiam joftek