Oczywiście możliwości jest kilka. Szczególnie dla tych biur, które posiadają kilka odbiorników lub rozważają nabycie drugiego odbiornika. I wtedy znowu rozwiązań jest kilka. Wszystkie jednak opierają się na własnej stacji.
Znam firmę z Krakowa, która nigdy jeszcze nie pracowała na sieci ASGEUPOS. Bazują na Topconach, które mają wbudowane modemy radiowe. I wcale nie są to jakieś nowe modele. Technologia jest prosta, jednym odbiornikiem staje się na punkcie osnowy a drugim wykonuje się pomiar. Jest to bardzo podobne do klasycznej tachimetrii, gdzie na jednym pukcie stawiamy instrument a na drugim tyczkę do nawiązania.
Taka metoda ma zalety, np. dużo większe precyzje pomiaru, brak problemów z anomaliami związanymi ze słońcem oraz brak problemów z systemem ASGEUPOS a czasami jest ich sporo. Sam mam taką parkę odbiorników innej marki jeszcze z czasów przed ASG. Mankament takiego rozwiązania to zasięg. Ten na Topconach to 500 m do 1 km, a mój to 5 do 10 km.
Ale teraz całkiem nowy system posiadający zalety ASGEUPOS czyli łączność przez Internet czyli zasięg do 50 km i więcej a i wszystkie plusy rozwiązania gdzie korekty są dostarczane radiem.
Jest to technologia, którą wdrażam na Kolidzie bo cały pomysł rozwiązania jest z Geopryzmatu. Tzn. oni mi udostępniają za darmo serwer z oprogramowaniem. To taka nowa oferta dla klientów aby się uniezależnić od ASGEUPOS. Co ciekawe korekty wychodzące z Kolidy mogą być odbierane na dowolnym sprzęcie. Planuję wdrażanie zakończyć w przyszłym tygodniu.
Sam pomiar wygląda następująco Kolidę uruchamiam jako odbiornik bazowy stosownym programem i już mogę jechać w Polskę. Po przybyciu na obiekt ustawiam Kolidę nad punktem osnowy geodezyjne dwu funkcyjnej, czyli z wysokością i uruchamiam łącząc się przez internet z serwerem wpisując IP oraz port. Od tej chwili poprawki idą w sieć. Teraz uruchamiam drugi dowolnej marki odbiornik wpisuję IP oraz nr portu, po zalogowaniu rozpoczynam od pomiarów kontrolnych i dalej to już normalnie jak przy pomiarze z ASGEUPOS tyle, że precyzja w mm, nic nie rwie pomiaru, i oczywiście najważniejsze oprócz tego, że nie płacę, ale mogę ten system realizować w całej Polsce i w całej Polsce mieć korekty GPS+GLONASS. I to jest najważniejszy plus dodatni.
RoBoCIK połączył wiadomości: 22 Czerwca 2014, 09:27
Cześć Leszek.
Pytam z czystej ciekawości, bo prawdę mówiąc nie bardzo rozumiem wprowadzania opłat za ASG-Eupos, skoro jak piszesz, można nadal działać bez opłat.
JArku, opłaty będą obowiązywać tylko wobec usług realizowanych przez system ASG-EUPOS który jest w zarządzie GUGiK, natomiast MSPP to sieć, której właścicielem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. To jedyny taki przypadek gdzie władze samorządowe postawiły sieć stacji dla nie tyle Geodezji co dla służb komunalnych i ratowniczych. Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Wodociągowe oraz inne służby korzystają z tego systemu w celach lokalizacji oraz nawigacji korzystając z gisowych odbiorników i otrzymując lokalizację w decymetrach.
Piszesz ponadto, że jest to jeden ze sposobów, więc domyślam się, że są również inne. Wiem, że jesteś zdecydowanie bardziej zaawansowany w technologiach GPS niż ja, więc pewnie odpowiesz mi na kolejne pytanie. Czy wg Ciebie ktoś, kto liczy na kasę z pobierania tych opłat nie przewidział innych możliwości pomiarów GPS bez opłat?
pozdrawiam
Jarek
To, że są inne możliwości korzystania z pomiarów satelitarnych to wiedzą wszyscy, którzy choć trochę się orientują w tym zagadnieniu. Ale czy ta wiedza była dostępna osobom, które tworzyły projekty tych opłat, to ponieważ nie ma zwyczaju podawania personaliów osób tworzących projekty przepisów geodezyjnych, trudno jest ocenić czy mieli jakąś wiedzę, i czy mieli jakąkolwiek? Dlaczego tak piszę... Bo ogromnie się zdumiałem, że projekt cenników, który został przekazany do Sejmu nie zawierał np. w tabeli 17 poz. 4 i 5. Dopiero na Podkomisji o godz. 23:43 strona Rządowa dodał:
"4. Udostępnianie satelitarnych obserwacji odnoszących się do stacji referencyjnych ----- 1 rok udostępniania usługi 1000,0 zł
5. Udostępnianie satelitarnych obserwacji dla punktów o zadanych współrzędnych (wirtualnych stacji referencyjnych) ----- 1 rok udostępniania usługi 1200,0zł
T przyjmuje wartość:
1) 1,0 – jeżeli usługa świadczona jest przez okres 1 roku, a łączny limit pobranych obserwacji nie przekracza 3000 godzin;
2) 0,54 – jeżeli usługa świadczona jest przez okres 6 miesięcy, a łączny limit pobranych obserwacji nie przekracza 1500 godzin;
3) 0,12 – jeżeli usługa świadczona jest przez okres 1 miesiąca, a łączny limit pobranych obserwacji nie przekracza 250 godzin;
4) 0,036 – jeżeli usługa świadczona jest przez okres 1 tygodnia, a łączny limit pobranych obserwacji nie przekracza 70 godzin. "
O co tu chodzi? Te dwie pozycje dotyczą takiej usługi jaka jest przedstawiona na 4 i 5 fotce licząc od góry w serwisie MSPP, czyli chodzi o pobieranie obserwacji zapisanych na nośnikach ASG-EUPOS dla celów samodzielnych obliczeń pomiarów statycznych.
Gdyby tych pozycji nie było to pewnie nie można by było świadczyć takiej usługi. Zresztą to chyba spotka bardzo ważną usługę POZGEO, którą jeszcze świadczy ASG-EUPOS tj. automatyczne obliczanie wsp. pktów wraz z wyrównaniem z przesłanych im obserwacji statycznych. W załączeniu przykładowy raport. W każdym bądź razie tej usługi brak w cenniku, a usługa POZGEO D została dodana "ostatnim rzutem na taśmę" to własnie te dodane na podkomisji, 4 głosami "za" przy 2 "nie", poz. 4 i 5.
I Ty się mnie pytasz "Czy ... ktoś, kto liczy na kasę z pobierania tych opłat nie przewidział innych możliwości pomiarów GPS bez opłat?" Bardzo chciałbym wiedzieć kto z nazwiska i imienia a może i z funkcji jest autorem tych cenników. Dawniej projektodawcy wszystkich Instrukcji O G i K byli wymienieni, a dzisiaj jest to tajemnica?