No teraz coś bardziej sprawdzonego mogę napisać. Razem z Kolegą Szymkiem spowodowaliśmy test odbiornika w terenie. Od północy drzewa, ale od tej strony to satelitów i tak brak. Od Wschodu budynek. Od niego pomiary testowe 5-6 metrów, a więc zero satelitów. Od południa kompleks drzew parkowy, od wschodu pojedyncze drzewa. Wszystkie drzewa bardzo wysokie. Jak robiłem przygotowanie swoimi odbiornikami to miałem problemy z uzyskaniem fix-a.
W pierwszej kolejności zostały określone współrzędne 2000/7 z korekt ASG podsieć Małopolsko-Śląska. Bardzo szybki fix, bez czekania.
Następnie wyłączenie modemu (przerwa z Internetem) odbiornik przechodzi w tryb RTK-EX pomiary tego samego punktu co wcześniej, na x zero na y 2 cm. Czas od rozłączenia około 5 min, dłużej nie testowaliśmy.
I trzecia próba tylko system StarFire z przesyłem korekty przez satelitę geostacjonarnego - komunikacyjnego, który był cały czas widoczny przez wszystkie pomiary.
Tutaj okazało się, że należy wykonać obserwacje w ciągu 1 min na punkcie o znanych współrzędnych. Ten pomiar to żadne nawiązanie czy kalibracja do układu 2000, tak nawiasem mówiąc pomiary są w WGSie, pomaiar na punkcie o znanych współrzędnych to ustalenie obserwacji na punkcie bazowym, tak jak przy bazie terenowej z dodatkowym odbiornikiem. Szczegółów nie poznałem bo patent ale pomiary rtk następnych pikiet to są mierzone wektory od tego punktu o znanych współrzędnych tak jak od VRS-u. W ten sposób warunki określone standardami są zachowane. Korekty są wyliczane od punktu o znanych współrzędnych do każdej mierzonej pikiety.
Powtarzalność współrzędnych w porównaniu do tych określonych z ASG to 4,5 cm.
I najważniejsze, cena tego odbiornika z kontrolerem Nautiz'em X7 i 5 programami to 38 900 zł netto. Powiem tak, nie mało ale odbiornik jest wart tej ceny. To nie Kolida czy CHC ale podwójna alternatywa.
W pierwszej kolejności do ASGEUPOS, do ceny abonamentu, który będziemy płacić. Tutaj abonament na StarFire jest "dożywotnio" w cenie odbiornika.
I druga alternatywa, to dla miejsc w Polsce gdzie ASGEUPOS serwuje tylko GPS. Tutaj po przełączeniu się odbiornika w EX zyskujemy Glomass, tak samo przy przejściu na StarFire. Przy pidopie około 3 dla GPS po przejściu na extend lub Star Fire Pidop maleje do 1,5.
Mnie ten odbiornik przypadł do gustu.
Więcej szczegółów to już na pytania.
RoBoCIK połączył wiadomości: 28 Października 2013, 11:07
A tak przy okazji, bo w trakcie dyskusji omawialiśmy różne tematy, to doszliśmy do tezy, że ASGEUPOS nie spełnia standardów, bowiem włączono stacje permanentne sąsiadów (w podsieci Małopolsko-Śląskiej to połowę) Wszystkie polskie stacje zostały zaliczone: do osnowy fundamentalnej 15 szt. reszta ze 101 czyli 86 to osnowa bazowa. Można sprawdzić tutaj
http://www.asgeupos.pl/webpg/_syst_descr_ref_st/ASGEUPOS_PL-ETRF2000_e2011_20130603.txtAle włączone stacje sąsiadów w liczbie 23 to wg. standardów nie jest osnowa geodezyjna. Wniosek? Czas "gniota" naprawić a nie usunąć stacje sąsiadów z sieci ASGEUPOS!
I co na to GUGiK i GGK? U siebie BELKI w oku nie widzi a u nas doszukuje się idiotyzmów, że osnowa pomiarowa założona RTN nie jest wyrównana metodą najmniejszych kwadrwtów, itp...