Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Elizy Orzeszkowej 6 lok 4
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: eljotp Wątek: Zakładanie Osnów pomiarowych metodami RTK i RTN niedopuszczalne  (Przeczytany 35129 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 23.0.1271.97 Chrome 23.0.1271.97
    • http://wbgsc.pl
Ponieważ co raz więcej PODGiK-ków nie przyjmuje operatów w których pkty osnowy pomiarowej zostały założone metodą pom. GNSS RTK/RTN, to postanowiłem zapytać przedstawiciela ASG-EUPOS o sprawy z tym związane. Oto treść maila:
<a href="http://www.ptg-org.pl/techniki-pomiarowe-sprzet/t1046/?action=dlattach;attach=637;PHPSESSID=s17ta3rsrqsoo0tfpao0m9cn34" target="_blank">http://www.ptg-org.pl/index.php?action=dlattach;topic=1046.0;attach=637</a>
Po pewnym czasie dostałem odpowiedź:
<a href="http://www.ptg-org.pl/techniki-pomiarowe-sprzet/t1046/?action=dlattach;attach=636;PHPSESSID=s17ta3rsrqsoo0tfpao0m9cn34" target="_blank">http://www.ptg-org.pl/index.php?action=dlattach;topic=1046.0;attach=636</a>
Nie pozostaje nic innego tylko przejść na metodę szybką statyczną np. pomiar w 15 min. co 1 sek., a obliczenia serwis POZGEO. Odbiornik GPS można np. zamontować na tachimetrze i pomiar statyczny wykonywać jednocześnie z tachimetrycznym.
« Ostatnia zmiana: 3 Stycznia 2013, 18:01 przez Leszek »
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

cieplutki

  • Gość
Odp: Zakładanie Osnów pomiarowych metodami RTK i RTN niedopuszczalne
« Odpowiedź #1 dnia: 3 Stycznia 2013, 17:45 »
Ręce opadły  :-X

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 23.0.1271.97 Chrome 23.0.1271.97
    • http://wbgsc.pl
Odp: Zakładanie Osnów pomiarowych metodami RTK i RTN niedopuszczalne
« Odpowiedź #2 dnia: 3 Stycznia 2013, 18:32 »
Ręce opadły  :-X
Nie... tego tak nie zostawię... Dyskutujemy w biurze cały dzisiejszy dzień, bo przecież rozporządzenie mówi o możliwości zakładania metodami GNSS przy czym wektory muszą być określone metodami wymienionymi w § 2 pkty od 18 do 21, a pkty  20 i 21 to odpowiednio RTK(20) i RTN(21). Wystarczy prześledzić § 17 ust. 2 gdzie mówi się, że należy zapewnić ... pkt 4 wykonanie pomiarów lit. "c" wektorów przestrzennych technikami wymienionymi w § pkt-cie 20 RTK i 21 RTN. No to co jest grane? Prawodawca nie wiedział ci pisze???

W odpowiedzi pana Wiesława czytamy, że algorytmy programów obsługujących VRS są chronione prawem autorskim, ale nic nie pisze o tym, czy są mu znane na tyle, że może stwierdzić o braku w nich modułów wyrównujących obserwacje? Muszę zapytać pana Wiesława.

A zresztą jeśli sam stwierdza, że ASGEUPOS gwarantuje błędy 3 cm dla xy i 5 dla h to wystarczy zastosować § 15... No tak na gorąco tyle... goni mnie czas... cdn.
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline tkr

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 29
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 12.12 Opera 12.12
Odp: Zakładanie Osnów pomiarowych metodami RTK i RTN niedopuszczalne
« Odpowiedź #3 dnia: 3 Stycznia 2013, 19:55 »
Witaj Leszku
...po przeczytaniu tego na FB, aż mnie dźwignęło, nawet chciałem przekręcić do Ciebie, .....ale kilka oddechów i może ( zadzwonię) jutro.

Mówiąc szczerze nieczego innego w treści podpisanej przez Pana Graszkę się nie spodziewałem.  A jeszcze nie tak dawno od jednego gościa z ASG słyszałem,że nie trzeba wogóle robić statyki, że rtn wystarcza.

...cofamy się w rozwoju, a przynajmniej tak by chcieli "urzędasy", chyba nie zauwazyli, że sie skacze już z 39km na spadochronie, że urządzenia podsłuchowę przenikają przez sciany, że CHIŃCZYCY jeżdzą pociagami 400km/h i wiele innych rzeczy. Za wszelką cenę udowodnić, że ten system nie działa dobrze. A jeszcze tak niedawno niejaki Pan G. z drugim panem geografem z miasta na K. nie wierzyli w powodzenie i poprawne działanie tego systemu (rok1999-2004), a tu proszę teraz nawet nieźle się poobstawiali na stanowiskach różnych sewisów i portali. Jeden taki pan to nawet publicznie przemawia w tych sprawach (obaj panowie)

...ręce opadają

 >:(
...brak...

Offline chudy

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 60
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Chrome 23.0.1271.97 Chrome 23.0.1271.97
Odp: Zakładanie Osnów pomiarowych metodami RTK i RTN niedopuszczalne
« Odpowiedź #4 dnia: 3 Stycznia 2013, 23:57 »
W zasadzie można stwierdzić, że potrzeba nam więcej masy urzędniczej wyspecjalizowanej w dziedzinie geodezji teoretycznej. Urzędnicy ci sprawnie wprowadzą nas do początkowej fazy pomiarów satelitarnych w geodezji, w której to pomiary RTK sprawnie przetwarzano w metodę biegunową ....

To tak na marginesie, co do stanowiska Szanownego Pana zawartego w mailu to uważam, że sama metodologia wyznaczania pozycji odbiornika w metodach czasu rzeczywistego jest trochę bardziej skomplikowana niż pisze. Przede wszystkim kluczową sprawą jest wyznaczenie nieoznaczoności pomiarów fazowych, a nie sam wektor, który w zasadzie służy do wyznaczenia prawidłowej pozycji odbiornika ruchomego w oparciu o znane współrzędne stacji referencyjnej.- to tak w skrócie.

Efektem końcowym dla użytkownika jest współrzędna, którą otrzymujemy się w wyniku wyznaczenia nieoznaczoności pomiarów fazowych, uwzględnienia danych obserwacyjnych ze stacji referencyjnych, uwzględnianie wpływu jonosfery, troposfery i innych - jest to proces złożony, w trakcie którego dochodzi do wyrównania zebranych obserwacji i uzyskania wyniku w postaci współrzędnej na daną epokę obserwacyjną.

Ponad to każdy doświadczony użytkownik RTK z pewnością wyznacza współrzędne osnowy pomiarowej na podstawie większej ilości epok pomiarowych - obserwacje nadliczbowe - często przy ponownej inicjalizacji odbiornika - więc po ponownym rozpoczęciu procesu obliczeniowego.

Samo wykorzystanie metody statycznej, czy też szybkiej statyczniej w cale nie daje nam gwarancji prawidłowych wyników, ponieważ na etapie postprocessingu należy prawidłowo ocenić wartość uzyskanych wektorów w odniesieniu do parametrów obserwacyjnych (ilość satelitów, współczynniki geometryczne itd.) niewyeliminowanie skażonych wektorów powoduje błędy przy wyrównaniu - kliknięcie "wyrównaj" nie załatwia sprawy - bo pozycja nie będzie w cale lepsza od tej uzyskanej z RTK.

Sam GPS jest przyjemny w użytkowaniu, ale nieumiejętne nim się posługiwanie może powodować błędy w otrzymanych wynikach, niezależnie od wykorzystywanej metody pomiaru. Osobiście natrafiłem z kolegą na dwa wspaniałe punkty osnowy poziomej III klasy założone przy wykorzystania technik satelitarnych, pomiędzy którymi pomierzona  odległość różniła się od tej uzyskanej ze współrzędnych katalogowych o przeszło 0,3m - obydwa prawidłowo ustawione na podcentrach.

Co do zarzutu wskazanego jako brak wielopunktowego nawiązania do punktów osnowy poziomej - to wykorzystując ASG – EUPOS mamy je zapewnione, ponieważ stacje referencyjne działają permanentnie i to w oparciu o dane zebrane  w tych stacjach wyznaczana jest nasza pozycja.
"Zdrowy rozsądek to zbiór uprzedzeń nabytych do osiemnastego roku życia ... " Albert Einstein

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 23.0.1271.97 Chrome 23.0.1271.97
    • http://wbgsc.pl
Odp: Zakładanie Osnów pomiarowych metodami RTK i RTN niedopuszczalne
« Odpowiedź #5 dnia: 4 Stycznia 2013, 08:27 »
Po pierwsze,
to chciałem zwrócić uwagę na użyty przez pana Wiesława zwrot "...należy stwierdzić, że metoda RTK i RTN w świetle przytoczonych przepisów nie powinna mieć zastosowania" Czyli, nie to że nie może być stosowana ale, że nie powinna...
 Ale jeśli chodzi o "oficjalne stanowisko Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii" w tej sprawie, to jak sam pan Graszka stwierdza, zostało zawarte w wyjaśnieniach. Tylko, że jest ono diametralnie różne od jego wyjaśnień, bo GUGiK generalnie, pod pewnym warunkiem, dopuszcza techniki RTK/RTN do wyznaczania osnów pomiarowych (str. 6):

Cytuj
"2. Pomiarowe techniki kinematyczne RTK i RTN stosowane w systemie ASG- EUPOS zapewniają wyznaczenie punktów z dokładnością wymaganą dla punktów sytuacyjnej osnowy pomiarowej oraz wysokościowej osnowy pomiarowej, z zastrzeżeniem, że wyznaczona tymi technikami wysokościowa osnowa pomiarowa nie będzie wykorzystywana do pomiaru przewodów i urządzeń kanalizacyjnych."

Kwestia tego czy punkty osnowy pomiarowej mogą być wyznaczane technikami RTN/RTK jest jeszcze o tyle istotna, że w/g pana Graszki również zostałyby wyeliminowane ze stosowania pomiary offsetowe w technice kinematycznej szczeg. I grupy dokładnościowej. Taka eliminacja jest jeszcze poważniejszą stratą przy pomiarach sytuacyjnych niż zakładanie osnów pomiarowych, wszędzie tam, gdzie warunki terenowe uniemożliwiają absolutnie dostęp do osnowy geodezyjnej. W efekcie pozbawienie tej jedynej "deski ratunku" może spowodować brak możliwości pomiaru szczeg. terenowych I grupy w sposób zgodny ze standardami. Wg. mnie takie irracjonalne stanowisko powoduje więcej szkody niż pożytku.

Więc teraz należałoby uzyskać wyjaśnienie od pana Graszki, czy jego "stanowisko - opinia" jest oficjalnym stanowiskiem Naczelnika wydziału GiSOP Głównego Urządu Geodezji i Kartografii, czy jest tylko jego prywatnym sądem? Tyle, że mnie nie chodziło o czyjeś prywatne sądy i opinie, lecz o rzetelne stanowisko fachowców od systemu ASG-EUPOS w kwestii, czy ośrodki mają prawo nie przyjmować do zasobu gik operatów z osnową pomiarową założoną technikami  RTK/RTN, i dlatego zwracałem się do biuro.eupos@gugik.gov.pl

No nic... trzeba będzie dopytać.
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

cieplutki

  • Gość
Odp: Zakładanie Osnów pomiarowych metodami RTK i RTN niedopuszczalne
« Odpowiedź #6 dnia: 4 Stycznia 2013, 08:45 »
Leszku jak tylko kolega z mojego forum udostępni stanowisko jego WINGiK'a to dam je tutaj
jak coś obserwuj ten wątek

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 23.0.1271.97 Chrome 23.0.1271.97
    • http://wbgsc.pl
Odp: Zakładanie Osnów pomiarowych metodami RTK i RTN niedopuszczalne
« Odpowiedź #7 dnia: 4 Stycznia 2013, 09:51 »

To tak na marginesie, co do stanowiska Szanownego Pana zawartego w mailu to uważam, że sama metodologia wyznaczania pozycji odbiornika w metodach czasu rzeczywistego jest trochę bardziej skomplikowana niż pisze. Przede wszystkim kluczową sprawą jest wyznaczenie nieoznaczoności pomiarów fazowych, a nie sam wektor, który w zasadzie służy do wyznaczenia prawidłowej pozycji odbiornika ruchomego w oparciu o znane współrzędne stacji referencyjnej.- to tak w skrócie.

Efektem końcowym dla użytkownika jest współrzędna, którą otrzymujemy się w wyniku wyznaczenia nieoznaczoności pomiarów fazowych, uwzględnienia danych obserwacyjnych ze stacji referencyjnych, uwzględnianie wpływu jonosfery, troposfery i innych - jest to proces złożony, w trakcie którego dochodzi do wyrównania zebranych obserwacji i uzyskania wyniku w postaci współrzędnej na daną epokę obserwacyjną.

Ponad to każdy doświadczony użytkownik RTK z pewnością wyznacza współrzędne osnowy pomiarowej na podstawie większej ilości epok pomiarowych - obserwacje nadliczbowe - często przy ponownej inicjalizacji odbiornika - więc po ponownym rozpoczęciu procesu obliczeniowego.
I trudno się z Tobą nie zgodzić, że wyznaczenie ilości pełnych cykli fali jest sprawą pierwszorzędną do obliczenia wektora. Wektor pomiędzy odbiornikiem a bazą jest sprawą trzeciorzędną, a może i dalszą, bo istotniejsze są wektory pomiędzy bazą a satelitą i odbiornikiem a satelitą, które pozwalają wyznaczyć odpowiednią korektę.

W Nowym Roku życzę zawsze co najmniej 20 satelitów
i aby ASGEUPOS wszędzie dawała korekty GNSS!

RoBoCIK połączył wiadomości:  4 Stycznia 2013, 12:21
Śpieszę donieść, że szkodliwa teza zbliżona do tej, którą zaprezentował pan Graszka, zatacza co raz większe kręgi i jak się tego w odpowiedni sposób nie przetnie to będziemy mieć niezły ambaras. Już 2 WINGiK'ów wydało oficjalne stanowiska ws. niedopuszczalności stosowania technik RTK i RTN do wyznaczania osnów pomiarowych.
<a href="http://ewmapa.pl/ogolna-dyskusja-o-geodezji-i-kartografii/zakladanie-osnow-pomiarowych-metodami-rtk-i-rtn-niedopuszczalne/?action=dlattach;attach=609" target="_blank">http://ewmapa.pl/ogolna-dyskusja-o-geodezji-i-kartografii/zakladanie-osnow-pomiarowych-metodami-rtk-i-rtn-niedopuszczalne/?action=dlattach;attach=609</a>

RoBoCIK połączył wiadomości:  4 Stycznia 2013, 17:35
Z ostatniej chwili -
Okazało się, że dla punktów określonych obserwacjami RTK/RTN da się określić średnie błędy Mx.My, Mh jak również "mp"!  :o
Informatyk pracujący dla firmy Geopryzmat z Raszyna, opracował program (gps3.exe) do raportowania z plików obserwacyjnych .rw5 (SurvCE), który z pliku obserwacyjnego wyciąga macierz kowariancyjną i błędy są obliczane z tej macierzy (m0*kwadrat elementu przekątnego). Nie robi tego (Mx,My,Mh) żaden inny ze znanych mi programów.

Z tego wynika, że licząc błąd położenia punktu pomierzonego RTN'em, jakiegoś konkretnego punktu, a nie szacowanego w drodze analogi z błędów średnich opublikowanych na stronie ASG, to w najgorszym razie mamy analizę matematyczną osiągnięcia dokładności określonej w § 16 dla wyznaczonej osnowy pomiarowej metodami RTN. Oczywiście te błędy średnie, określone zostały w odniesieniu do bazy VRS równej osnowie geodezyjnej klasy fundamentalnej osnowy podstawowej. A nie jak co poniektórzy... chcą odnosić do pomierzonych punktów kontrolnych.  :-[
« Ostatnia zmiana: 4 Stycznia 2013, 17:35 przez Leszek »
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline chudy

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 60
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Chrome 23.0.1271.97 Chrome 23.0.1271.97
Odp: Zakładanie Osnów pomiarowych metodami RTK i RTN niedopuszczalne
« Odpowiedź #8 dnia: 6 Stycznia 2013, 00:47 »
Właśnie Leszku zgadzam się z Tobą, niektórzy wiążą pomiar kontrolny na punkcie osnowy z dokładnością uzyskiwanych współrzędnych w pomiarze RTK. A trzeba mieć na uwadze, że osnowa geodezyjna jest fizyczną realizacja zdefiniowanego układu współrzędnych i kontrolując położenie  punktów osnowy jesteśmy w stanie zinterpretować realizacje układu w terenie. 

Fakt, że odchylenie liniowe uzyskane na punkcie osnowy przekroczy wartość 0,12m wcale nie oznacza, że nasz odbiornik wyznacza błędną pozycję. Świadczy to jedynie o lokalnym zniekształceniu, z którym mamy do czynienia (zazwyczaj w przypadku osnów zakładanych   metodami klasycznymi).

Tak naprawdę pomiar kontrolny na punkcie osnowy nie ma żadnego wpływu na dokładność pomierzonych punktów sytuacyjnych. W przypadku, gdy mamy do czynienia ze skażoną osnową geodezyjną pomiar kontrolny należałoby wykorzystać do harmonizacji układu zdefiniowanego w odbiorniku z fizyczną jego realizacją w terenie – w takim przypadku powinniśmy wykonać pomiar na co najmniej trzech punktach osnowy co pozwoli nam na interpretację otrzymanych współczynników transformacji – uważam takie działanie za jak najbardziej poprawne, ponieważ pomiar tych samych szczegółów metodami klasycznymi z tej samej osnowy będzie spójny z pomiarem satelitarnym po przeprowadzonej harmonizacji.
"Zdrowy rozsądek to zbiór uprzedzeń nabytych do osiemnastego roku życia ... " Albert Einstein

Offline chudy

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 60
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Chrome 28.0.1500.72 Chrome 28.0.1500.72
Odp: Zakładanie Osnów pomiarowych metodami RTK i RTN niedopuszczalne
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Lipca 2013, 17:57 »
Witam,

Chciałem odświeżyć wątek w odniesieniu do zapisów:

§ 18. 1. Dane obserwacyjne dotyczące osnowy pomiarowej wyrównuje się metodą najmniejszych kwadratów w układzie sieci jednorzędowej.

Mam pytanie do forumowiczów, czy zakładając osnowę pomiarową przy wykorzystaniu techniki RTN dodatkowo ją wyrównujecie?

Ostatnio w jednym z PODGiK inspektor zarzucił wykonawcy, że nie wyrównał osnowy pomiarowej założonej metodą RTN?

Jeżeli wyrównujecie taką osnowę wraz z zebranymi obserwacjami tachimetrycznymi to zakładacie błędność wyznaczonych punktów osnowy pomiarowej, w jaki sposób traktujecie pomiar kontrolny?

Bo w mojej ocenie o jakimkolwiek wyrównaniu można w zasadzie mówić tylko i wyłącznie jeżeli rejestrrujemy surowe dane obserwacyjne, które następnie opracowujemy w postprocessingu, co nie ma miejsca w pozycjonowaniu w czasie rzeczywistym (chyba że rejestrowanie surowych danych obserwacyjnych mamy włączone). Jakie jest Wasze zdanie na ten temat.

Pozdrawiam.
"Zdrowy rozsądek to zbiór uprzedzeń nabytych do osiemnastego roku życia ... " Albert Einstein

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 895
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 35.0 Firefox 35.0
Odp: Zakładanie Osnów pomiarowych metodami RTK i RTN niedopuszczalne
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Lutego 2015, 12:03 »
Może odświeżę ten wątek

Mam pytanie: czy jeżeli w jednej sesji pomiarowej metodą RTN zmierzę współrzędne dwóch punktów osnowy A i B z dokładnością 0,02m (wg raportu z pomiaru) to mogę powiedzieć, że zmierzyłem wektor AB z błędem 0,03m?
I drugie pytanie: czy tak "zmierzony" wektor mogę przyjąć do wyrównania osnowy?

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 40.0.2214.111 Chrome 40.0.2214.111
    • http://wbgsc.pl
Odp: Zakładanie Osnów pomiarowych metodami RTK i RTN niedopuszczalne
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Lutego 2015, 12:15 »
Ale zdziwiacie...  :dizzy:
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 895
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 35.0 Firefox 35.0
Odp: Zakładanie Osnów pomiarowych metodami RTK i RTN niedopuszczalne
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Lutego 2015, 12:30 »
Może i zdziwiam. Ale przy pomiarze teodolitem odczytuję dwa kierunki z błędem n.p. 20cc, a do wyrównania mogę przyjąć wyliczony kąt z błędem 30cc (dokładniej 28cc).

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 41.0.2231.0 Chrome 41.0.2231.0
Odp: Zakładanie Osnów pomiarowych metodami RTK i RTN niedopuszczalne
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Lutego 2015, 13:11 »
stardust
wiem , że za te słowa zjadą mnie na tym forum
ale wg mnie  - nie
chcesz brać coś co zostało już wyrównane do ponownych obliczeń.
Posługując się Twoim przykładem, jak pomierzyłeś kierunki, wyliczyłeś kąty przyjąłeś do obliczeń osnowy , masz współrzędne tej osnowy ( po wyrównaniu) to czy możesz z tych współrzędnych obliczyć kąt i przyjąć go jeszcze raz do obliczeń.
A tym wszystkim zwolennikom osnowy zakładanej metodą gnns-rtn proponuje założyć trzy punkty w trójkącie 60m, stanąć tachimetrem pomierzyć i z ręką na sercu powiedzieć czy są zadowoleni z odchyłek kątowo-liniowych?
pozdrawiam joftek

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 895
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 35.0 Firefox 35.0
Odp: Zakładanie Osnów pomiarowych metodami RTK i RTN niedopuszczalne
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Lutego 2015, 18:40 »
"chcesz brać coś co zostało już wyrównane do ponownych obliczeń.
Posługując się Twoim przykładem, jak pomierzyłeś kierunki, wyliczyłeś kąty przyjąłeś do obliczeń osnowy , masz współrzędne tej osnowy ( po wyrównaniu) to czy możesz z tych współrzędnych obliczyć kąt i przyjąć go jeszcze raz do obliczeń."

Nie widzę przeciwwskazań z matematycznego punktu widzenia. Należy tylko uwzględnić odpowiednie wagowania obserwacji.