Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: pajepaje Wątek: osnowa pomiarowa - metoda statyczna szybka  (Przeczytany 99704 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pajepaje

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
osnowa pomiarowa - metoda statyczna szybka
« dnia: 22 Lipca 2012, 13:55 »
Witam,
Chciałby poruszyć kolejny wątek zwiany z interpretacją Rozporządzenia , tym razem sprawa dotyczy jak myślę terminologii.
Zakładam osnowę pomiarową metodą statyczną szybką, wykonuję pomiar trzech punktów , wysyłam pliki do serwisu POZGEO, otrzymuję raporty . Wyniki jednoznacznie pokazują, że zachowane są warunki dokładnościowe określone w paragrafach 29 ust. 1 oraz 36 ust. 1 i 2. Ośrodek kwestionuje sposób wykonania pomiaru, wymagając wykonania dodatkowych, kontrolnych pomiarów na punktach osnowy II i III klasy w celu porównia współrzędnych i oceny dokładności pomiaru . Ta II klasa to oczywiście dla porównania pomiaru wyskokościowego - tak przy okazji , zadałem sobie trochę trudu i sprawdziełem okoliczną" dwójkę " , wynik 0 : 5, punkty zniszczone, wykopane, nieodnalezione .
W brzmieniu paragrafu 12.1 dodatkowy, kontrolny pomiar odnosi się do trybu RTK i RTN.  Paragraf 9.1,2,3 mówi o metodach statycznej, statycznej szybkiej i kinematycznej w odniesieniu do pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych , paragraf 10 mówi ogólnie o dopuszczeniu wyników pomiarów metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy stacji referencyjnych i innych, jeśli tylko zachowane są warunki dokładnościowe, a stacje referencyjne zostały włączone do PZGiK. Katowice, Lelów , Kraków, Kłobuck , Wodzisław ( pozdrowienia Jarek ) , są włączone i nic mi nie wiadomo żeby straciły wiarygodność jako składniki sieci ASG EUPOS.
Jak myślę, chaos wprowadza punkt 19 Rozdziału  " Przepisy ogólne " , gdzie jednocześnie mówi się w odniesieniu do techniki statycznej szybkiej, jako odmianie metody statycznej, że :
   - skrócony zostaje czas pomiaru na wyznaczanym punkcie do 5 - 20 minut
   - metoda wymaga " co najmniej dwu odbiorników na punktach bazowych, gromadzących dane w trakcie
     wielogodzinnych sesji pomiarowych " i wyznaczania wektorów między nimi, a poszczególnymi punktami w
     trakcie krótkich sesji pomiarowych
Co to znaczy " krótkich " , więc jednak nie dwa odbiorniki a trzy ? Ktoś chyba z twórców rozporządzenia przysnął na chwilę.... Mowa jest tu jak ze swoim skromnym doświadczeniem w technice GPS śmiem się domyślać, o warunkach pomiaru szczegółów terenowych w epoce przed ASG EUPOS ???
   Nic lepszego w Ośrodku nie mogło wpaść w ręce przy ocenie wykorzystania metody statycznej szybkiej do zakładania osnowy pomiarowej , nawiasem mówiąc, po rozmowie z Kierowniczka Ośrodka ustaliliśmy , że porozmawiam w WINGu, ale póki co, po wizycie, stanęło na tym, że poczekamy na interpretację.... hehehe
Przy okazji spraw dotyczących pomiarów " czwartego narożnika " i innych zastrzeżeń do Rozporządzenia, warto poruszyć może i ten wątek .

   Pozdrawiam, Jurek Paciej

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
    • http://wbgsc.pl
Re: osnowa pomiarowa - metoda statyczna szybka
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Lipca 2012, 14:57 »
Jurek,
metoda szybka statyczna, to metoda gdy 1, 2 i więcej odbiorników pracują godzinami, a odbiornik ruchomy zbiera obserwacje w minutach. I tak jest np. ze stacjami w sieci ASG-EUPOS, które obserwacje zbierają permanentnie przez całą dobę, a Ty mierzysz sobie jednym odbiornikiem punkty. Chociaż ja bym nie używał nazwy fast static. Czyli, wcale nie trzeba dysponować kilkoma odbiornikami, by metodę fast static stosować.

Mało tego, system ASGEUPOS daje możliwość utworzenia obserwacji dla określonego (przez podanie współrzędnych) przez użytkownika miejsca, tworząc tzw. stację/bazy wirtualne w celu podniesienia dokładności wyników przez skrócenie odległości do stacji. Na tym systemie stacji wirtualnych opiera się przecież pomiar RTN. I również w tym przypadku obserwacje możemy pozyskać nawet 24 godzinne ze stacji referencyjnej fizycznej czy VRS, z częstotliwością jaką zechcemy. Pamiętać należy, i to przede wszystkim, że w metodzie statycznej zawsze obserwacje muszą być zbierane przez wszystkie odbiorniki w tym samym czasie. Tzn. jeśli jednym odbiornikiem mierzymy nowe punkty a pozostałe prowadzą obserwacje na punktach o znanych współrzędnych, czyli do obliczeń musimy dysponować obserwacjami w tym samym czasie ze wszystkich odbiorników i tych nazwijmy to stacjonarnych i tego, który się przemieszcza "mierząc" nowe punkty.

Dlatego jest najczystszym idiotyzmem i dowodem na kompletną ignorancję zawodową, żądanie przez obsługę Ośrodka w B... przy metodzie fast static liczonej w serwisie POZGEO dodatkowych pomiarów kontrolnych na na co najmniej 2 punktach III czy II klasy.
Chyba, że się komuś pomyliła metoda Stop&Go określana jako półkinematyczna lub półstatyczna, tam jak w RTK bardzo pożądane jest zaczynać od pktu o znanych wsp. ale to całkiem inna bajka.

Po pierwsze, system ASGEUPOS po to zbiera ciągle 24/24 h obserwacje na swoich stacjach, aby wszelkie obserwacje przesyłane przez Użytkowników przyrównywać do tych obserwacji 24/24, wybierając ten sam czas, oraz  obserwacje z najbliższych stacji dla miejsca pomiaru użytkownika. Teraz jest to z reguły  5 i więcej stacji, co można odczytać z raportu obliczeniowego przesyłanego przez serwis POZGEO. Np. jeśli w raporcie znajdziemy miejsce gdzie figurują takie oznaczenia:
LELO
KRA1
PROS
KATO
TARG
BUZD
to oznacza, że współrzędne zostały obliczone w oparciu o wyżej wymienione stacje referencyjne.
A Gołębice z ośrodka w B... powinny umieć i wiedzieć, że zgodnie z rozporządzeniem z dnia 14 lutego 2012 r. w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych - "podstawową fundamentalną osnowę poziomą tworzą stacje referencyjne systemu ASG-EUPOS, które należą do sieci stacji permanentnych EPN".

Dlatego po wtóre, czy usiłowanie żądania kontroli do jakiś punktów II i III osnów szczegółowych, współrzędnych punktów określonych w nawiązaniu do OSNOWY FUNDAMENTALNEJ, nie jest czystym kretynizmem?!
Gdyby te Gołębice wykonały samodzielnie choć jeden pomiar statyczny i go samodzielnie obliczyły np. za pomocą darmowego programu GNSS Solutions lub dowolnego innego do obliczeń  post-processingowych, to wiedziałyby, że nie wystarczają tylko obserwacje z punktu wyznaczanego, ale że w każdym przypadku niezależnie kto i czym liczy, pobiera się z różnych serwisów nie koniecznie ASGEUPOS obserwacje ze stacji referencyjnych z tej samej daty i czasu, najlepiej z pewną zakładką przed i po.  Wykonanie obliczeń post-processingowych świetnie edukuje np. już taki obrazek dużo wyjaśnia
[attachment=0:w7c4g1au]wyrównanie.jpg[/attachment:w7c4g1au]
Punkt 1ps został obliczony ze stacji Wałbrzych, Wrocław, Opole, Nysa, Kłodzko i wyrównany na WGS84 z dokładnością 2 mm i wyskościowo też 2 mm. :shock:

I po trzecie, punkty kontrolne zgodnie ze standardami są przewidziane tylko dla pomiaru kinematycznego (§ 12 ust. 1) a nie do statycznego. Co do metody statycznej, to wiedzieć należy, że serwis obliczeniowy POZGEO nie przyjmuje plików danych, które nie zawierają co najmniej 720 epok, eliminując tym samym wszystkie krótkie pomiary (paru minutowe). Nawet przy interwale 1 sek. najkrótszy pomiar musi trwać minimum 12 min. a przy interwale 5 sek. to daje godzinną obserwacje.

Wracając do punktów kontrolnych to przy RTK (RTN) ich pomiar jest potrzebny z 2 powodów, pierwszy to sprawdzenie odbiornika a drugi powód to sprawdzenie jakości przesyłanych korekt. A ponieważ w metodzie statycznej wyliczenie współrzędnych nie jest interaktywne jak przy pomiarach w czasie rzeczywistym, lecz jest dopiero wyliczane z dużym opóźnieniem, i to najlepiej by było liczyć po 24 h, bo wtedy dysponuje się danymi ze stacji nie obarczonymi błędami zegara i jonosfery, to pomiary kontrolne nie są konieczne.

Gdyby przy obliczeniach statycznych przez serwis POZGEO były celowe pliki z pomiarami kontrolnymi to ASGEUPOS by tego nie wymagało? Powiem tak... Gołębice nie ośmieszajcie się.  Nie bądźcie mądrzejsze od Speców z ASGEUPOS :lol:

PS a § 2 pkt. 19 jest ok, tylko należy rozumieć co się czyta.
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
    • http://wbgsc.pl
Odp: osnowa pomiarowa - metoda statyczna szybka
« Odpowiedź #2 dnia: 3 Grudnia 2012, 10:08 »
Reaktywuję ten wątek, za sprawą odbytej kontroli przez MWINGiK w Ośrodku w Dębicy. Ośrodek ten ponoć utrzymuje, że pomiary RTK i RTN nie mogą służyć do zakładania osnów pomiarowych, bowiem dane obserwacyjne powinny być wyrównane jednorzędowo. Jest faktem że przy RTN'ie nie może być mowy o wyrównaniu ponieważ mamy do czynienia tylko z jednym wektorem bazaVRS->pktRTN. Brak jest wektorów nadliczbowych.
Ale jednak standardy dopuszczają pomiary metodą pozycyjnego pozycjonowania GNSS, pomimo że nie ma tu miejsca wyrównanie "najmniejszych kwadratów".

W § 17 ust. 1 pkt 2 stanowi się, że pomiarową osnowę wyznacza się metodą precyzyjnego pozycjonowania GNSS w tym RTK i RTN, czyli na podstawie wektorów uzyskanych metodami wymienionymi w § 2 pkt 18-21:
- pomiarową techniką statyczną;
- pomiarową techniką szybką statyczną;
- pomiarową techniką kinematyczną RTK;
- pomiarową techniką kinematyczną RTN.

Z tych przepisów wynika, że prawodawca świadomie przewidział wyjątki od § 18 standardów.
Zresztą tego samego zdania jest GUGiK jako twórca rozporządzenia o standardach. Na pytanie:
"2.   Czy przepis z § 16. ust. 2 rozporządzenia określający, że średni błąd położenia punktów pomiarowej osnowy sytuacyjnej nie może być większy niż 0,10 m względem najbliższych punktów poziomej osnowy geodezyjnej, powoduje, że metodą RTK, RTN nie można będzie zakładać punktów pomiarowej osnowy sytuacyjnej?"
Odpowiada:
"2.   Pomiarowe techniki kinematyczne  RTK i RTN stosowane w systemie ASG-EUPOS zapewniają wyznaczenie punktów z dokładnością wymaganą dla punktów sytuacyjnej osnowy pomiarowej oraz wysokościowej osnowy pomiarowej,
z zastrzeżeniem, że wyznaczona tymi technikami wysokościowa osnowa pomiarowa nie będzie wykorzystywana do pomiaru przewodów i urządzeń kanalizacyjnych."

Dlatego, może warto by temu ośrodkowi przypomnieć, że metody odwetowe (rodem z PRL) za skargi wykonawców na ich działanie, to nie jest postępowanie licujące z Urzędem Publicznym.
« Ostatnia zmiana: 3 Grudnia 2012, 11:43 przez Leszek »
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline pomiarowy

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 260
Odp: osnowa pomiarowa - metoda statyczna szybka
« Odpowiedź #3 dnia: 4 Grudnia 2012, 19:14 »
Tak ze wstępu wywnioskowałem, że jest to stanowisko PODGiK ale wynikające ze stanowiska WING (Podkarpacki)?
Po jakiejś kontroli w tym zakresie?

Offline lukis9

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Chrome 27.0.1453.116 Chrome 27.0.1453.116
Odp: osnowa pomiarowa - metoda statyczna szybka
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Czerwca 2013, 11:22 »
Witam!
Dołączając się do sytuacji opisanej w dwóch pierwszych postach mam pytanie.
Założyłem ciąg w następujący sposób:
6 punktów nawiązania (założone techniką statyczną) pomiędzy którymi tachimetrycznie założone punkty osnowy pomiarowej.
Punkty nawiązania ( mierzone dwukrotnie, po 45 min, interwał 1s - ) obliczone w serwisie POZGEO. uzyskane współrzędne - uśrednione.
Po wyrównaniu ścisłym, tradycyjnym (bez wektorów) uzyskano m0 = 1.6 , z mp <7 cm.
Czy założony i wyrównany ciąg wg Was, Szanowni Koledzy jest poprawny?

Pozdrawiam ŁukaszSz

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 883
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 21.0 Firefox 21.0
Odp: osnowa pomiarowa - metoda statyczna szybka
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Czerwca 2013, 12:12 »
Niepoprawnie
Punkty założone GPS'em to punkty osnowy pomiarowej pierwszego rzędu.
Punkty pomierzone tachimetrem to już niedopuszczalny drugi rząd.

Offline lukis9

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Chrome 27.0.1453.116 Chrome 27.0.1453.116
Odp: osnowa pomiarowa - metoda statyczna szybka
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Czerwca 2013, 12:34 »
Sturdust.
A masz może propozycję rozwiązania takiej sytuacji?
Niestety w okolicy brak jakiejkolwiek osnowy "fizycznej". Punkty "w środku" są niemożliwe do pomiaru GNSS...

Pozdrawiam
ŁukaszSz

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 883
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 21.0 Firefox 21.0
Odp: osnowa pomiarowa - metoda statyczna szybka
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Czerwca 2013, 14:01 »
Jednoczesne wyrównanie obserwacji GNSS i kątowo-liniowych.

Offline Wioletta H-S

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 500
  • Płeć: Kobieta
  • Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka....
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 22.0 Firefox 22.0
Odp: osnowa pomiarowa - metoda statyczna szybka
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Lipca 2013, 10:08 »
stardust  pewien ośrodek w Polsce żąda kontroli przy wyrównaniu obserwacji GNSS i kątowo-liniowych.

Do tego wymagają stosowania "Zalecenia techniczne: Pomiary satelitarne GNSS oparte na systemie stacji referencyjnych ASG-EUPOS".

Moje pytanie czy mają podstawę prawną do takich wymagań, jeśli to są tylko zalecenia i do tego w części już nieobowiązujące?
Wiadomo, że w standardach nie sprecyzowali szczegółów co do wartości np. PDOP czy RMS itp.
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Bo największy przeciwnik czeka na mnie w lustrze...

Offline monika_wyc

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Odp: osnowa pomiarowa - metoda statyczna szybka
« Odpowiedź #9 dnia: 5 Stycznia 2014, 18:31 »
Reaktywuję ten wątek, za sprawą odbytej kontroli przez MWINGiK w Ośrodku w Dębicy. Ośrodek ten ponoć utrzymuje, że pomiary RTK i RTN nie mogą służyć do zakładania osnów pomiarowych, bowiem dane obserwacyjne powinny być wyrównane jednorzędowo. Jest faktem że przy RTN'ie nie może być mowy o wyrównaniu ponieważ mamy do czynienia tylko z jednym wektorem bazaVRS->pktRTN. Brak jest wektorów nadliczbowych.
Ale jednak standardy dopuszczają pomiary metodą pozycyjnego pozycjonowania GNSS, pomimo że nie ma tu miejsca wyrównanie "najmniejszych kwadratów".

W § 17 ust. 1 pkt 2 stanowi się, że pomiarową osnowę wyznacza się metodą precyzyjnego pozycjonowania GNSS w tym RTK i RTN, czyli na podstawie wektorów uzyskanych metodami wymienionymi w § 2 pkt 18-21:
- pomiarową techniką statyczną;
- pomiarową techniką szybką statyczną;
- pomiarową techniką kinematyczną RTK;
- pomiarową techniką kinematyczną RTN.

Z tych przepisów wynika, że prawodawca świadomie przewidział wyjątki od § 18 standardów.
Zresztą tego samego zdania jest GUGiK jako twórca rozporządzenia o standardach. Na pytanie:
"2.   Czy przepis z § 16. ust. 2 rozporządzenia określający, że średni błąd położenia punktów pomiarowej osnowy sytuacyjnej nie może być większy niż 0,10 m względem najbliższych punktów poziomej osnowy geodezyjnej, powoduje, że metodą RTK, RTN nie można będzie zakładać punktów pomiarowej osnowy sytuacyjnej?"
Odpowiada:
"2.   Pomiarowe techniki kinematyczne  RTK i RTN stosowane w systemie ASG-EUPOS zapewniają wyznaczenie punktów z dokładnością wymaganą dla punktów sytuacyjnej osnowy pomiarowej oraz wysokościowej osnowy pomiarowej,
z zastrzeżeniem, że wyznaczona tymi technikami wysokościowa osnowa pomiarowa nie będzie wykorzystywana do pomiaru przewodów i urządzeń kanalizacyjnych."

Dlatego, może warto by temu ośrodkowi przypomnieć, że metody odwetowe (rodem z PRL) za skargi wykonawców na ich działanie, to nie jest postępowanie licujące z Urzędem Publicznym.

Może troszkę odświeżając wątek.  W sprawie zarzutów ośrodków iż w zakładaniu osnowy RTN-em brak wyrównania w sieci jednorzędowej. Czy ktoś znalazł rozwiązanie tej sytuacji czy pozostaje tylko metoda statyczna? A może spróbować coś na siłe wykombinować aby odeprzeć głupie pomysły ośrodków ODGik? Może tak:

Przy RTN mamy jeden wektor BazVRS-Punkt, brak możliwości wyrównania- za mało wektorów. Być może rozwiązaniem byłoby:
1.Zakładamy 3 punkty  metodą RTN . Pomiar dwukrotny czy nawet trzykrotny ( dwukrotna ,3-krotna inicjalizacja odbiornika). Mamy 2 lub 3 różne bazyVRS ( po każdej inicjalizacji ) – mamy więc dla każdego z 3 punktów po 1 wektorze do każdej z 2 lub 3 baz… Następnie pomiar kąty długości w tej trójce i wyrównanie łączne wszystkiego. Mamy nawiązanie wielopunktowe – ale pod warunkiem że wolno nam bazęVRS traktować na równi z punktami sieci ASG-EUPOS… i można to traktować jako nawiązanie do sieci osnowy geodezyjnej…, mamy obs kątowe i liniowe i mamy wyrówanie – mamy sieć( 3 punkty). Mamy wektor wyznaczony RTN- standardy pozwalają... Co prawda dla mnie ten 2-krotny pomiar to raczej spełnia warunek dwukrotnego pomiaru wektora ale skoro ośrodek nie pozwala traktować RtN-a jako nawiązanie wielopunktowe do osnowy podstawowej to co innego począć?
Naciągane i nawet śmieszne i nawet troszkę wstyd coś takiego pisać;) ale jakie jest inne wyjście skoro ośrodek nie pozwala RTN-em zakładać osnowy pomiarowej… Co myślicie? :)

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 31.0.1650.63 Chrome 31.0.1650.63
Odp: osnowa pomiarowa - metoda statyczna szybka
« Odpowiedź #10 dnia: 5 Stycznia 2014, 19:28 »
a jak wyrównasz sieć przy pomocy tych Twoich różnych wektorów
  mamy więc dla każdego z 3 punktów po 1 wektorze do każdej z 2 lub 3 baz
albo ja jestem głupi , albo Ty fantazjujesz i nie wiesz o czym piszesz  - bez urazy.
« Ostatnia zmiana: 5 Stycznia 2014, 19:33 przez joftek »
pozdrawiam joftek

cieplutki

  • Gość
Odp: osnowa pomiarowa - metoda statyczna szybka
« Odpowiedź #11 dnia: 5 Stycznia 2014, 20:06 »
Koleżanka chyba miała na myśli wykorzystanie modułu c-geo wyrównującego jednocześnie pomiary klasyczne z wektorami GPS

<a href="http://www.softline.xgeo.pl/GNSS/WyrownanieNowe.pdf" target="_blank">http://www.softline.xgeo.pl/GNSS/WyrownanieNowe.pdf</a>

więcej na forum c-geo
« Ostatnia zmiana: 5 Stycznia 2014, 20:08 przez cieplutki »

Offline eljotp

  • goście
  • *
  • Wiadomości: 2390
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Chrome 31.0.1650.63 Chrome 31.0.1650.63
    • http://wbgsc.pl
Odp: osnowa pomiarowa - metoda statyczna szybka
« Odpowiedź #12 dnia: 5 Stycznia 2014, 20:40 »
Ten problem to już nie problem. Rozwiązanie jest np. w WinKalk-u ale też i w C-geo, że o GeoNecie nie wspomnę.
Ostatnią robotę jaką miałem do zrobienia w tamtym jeszcze roku, to wyznaczenie granic w lesie czyli szereg "prostych" na odległości ponad 300 metrów. Temat prosty acz uciążliwy bo to las. Zmierzyłem RTN 2 punkty na jednym końcu "prostych" oraz 2 punkty na drugim końcu. W środku 3 boki (2 punkty poligonowe). Pomiar klasyczny (katy i długości) oraz 4 wektory pomiędzy VRS a 2 parami punktów RTN.

Winkalk od wersji 4.03 w zakładce Wyrównania ma wektory dxdy i mxmy. Przy uaktywnionej tej formatce w zakładce Edycja mam import z pliku .rw5. Wtedy do formatki zostają załadowane wszystkie wektory z błędami.
Pozostaje tylko usunąć te niepotrzebne.

I uwaga; ponieważ my tutaj wyrównujemy w układzie płaskim współrzędnych dlatego przyrosty też muszą być w tym układzie. Z raportów GNSS przyrosty mamy w układzie przestrzennym a więc takich wielkości nie możemy użyć. Najprościej jest przyrosty "płaskie" wyliczyć ze współrzędnych "płaskich" odpowiednich baz VRS i odpowiednich puntów pomierzonych w RTN. Błędy z raportu, mx=my=mp to tak dla uproszczenia. Oczywiście w bazie punktów musimy mieć jeszcze współrzędne VRS.  Jeżeli pomiar GNSS wykonaliśmy programem wydającym pliki .rw5 (np. SurvCE) to Winkalk przyrosty "płaskie" liczy w locie przy imporcie.

A reszta to już rutyna... dane do wyrównania czyli: przyrosty wektorów, katy i długości poddajemy wyrównaniu. Oczywiście wyrównanie w stosunku do punktów baz VRS, które jeśli o klasę chodzi posiadają ją taką samą jak stacje permanentne z których zostały wygenerowane. Ot i wszystko... No oczywiście zostało mi jeszcze wyznaczenie pktów na prostych w lesie.  :)
Pozdrawiam Leszek

"Przecież to oni wiedzą jedynie
Jak świat wygląda, a jak powinien"


"Rząd nie ciąża
Da się usunąć"


Piotr Bukartyk

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 31.0.1650.63 Chrome 31.0.1650.63
Odp: osnowa pomiarowa - metoda statyczna szybka
« Odpowiedź #13 dnia: 5 Stycznia 2014, 20:45 »
Leszek
wiesz ,
 że ten sposób to ......, i nie można tu mówić o wyrównaniu jako sieć jednorzędowa, bo te dane nadliczbowe to sztuczne
pozdrawiam joftek

Offline monika_wyc

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
Odp: osnowa pomiarowa - metoda statyczna szybka
« Odpowiedź #14 dnia: 5 Stycznia 2014, 21:03 »

A reszta to już rutyna... dane do wyrównania czyli: przyrosty wektorów, katy i długości poddajemy wyrównaniu. Oczywiście wyrównanie w stosunku do punktów baz VRS, które jeśli o klasę chodzi posiadają ją taką samą jak stacje permanentne z których zostały wygenerowane. Ot i wszystko... No oczywiście zostało mi jeszcze wyznaczenie pktów na prostych w lesie.  :)

dziękuję Leszek bo już pomyślałam że ze mną coś nie tak...
Pwiedz mi tylko jak uzasadnić że bazy VRS są tej samej klasy jak stacje ASG-EUPOS- dla mnie to logiczne ale nie umiem tego wytłumczyć...

joftek dlaczego stuczne nadliczbowe?

Tak miałam na myśli C-geo