Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: off-pan Wątek: Prace Zespołu ds Geodezji i Budownictwa przy RMSP  (Przeczytany 332 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline off-pan

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 48
 • Jedna prosta idea
 • System:
 • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
 • Przeglądarka:
 • Firefox 109.0 Firefox 109.0
Prace Zespołu ds Geodezji i Budownictwa przy RMSP
« dnia: 23 Stycznia 2023, 15:55 »
Pisząc te słowa nie wiem czy będą dostępne na tym forum oraz czy jestem jeszcze członkiem PTG . Ale pomimo wszystko muszę sprostać zadaniu i sprostować krzywdzący obraz prac tegoż zespołu  jaki przedstawił kol. Radek Smyk. Po zapoznaniu się z jego relacjami dot. organizacji i sposobu prac w zespole muszę z przykrością stwierdzić, że Kolega Radek mija się z prawdą w prawie  każdym aspekcie dot. sposobu prowadzenia konsultacji nad proponowanymi zapisami w projekcie projektu ustawy o mierniczym geodezyjnym. Z drugiej strony nie dziwię się Zarządowi PTG, który po zapoznaniu się z opinią Radka Smyka powziął decyzję o wycofaniu PTG z prac w zespole. Każdy z uczestników miał prawo zgłaszania swoich propozycji i uwag i tak się działo, czego dowodem jest fakt pracy nad konkretnym zapisem czasami przez cały wieczór poniedziałkowy by uzyskać aprobatę całego ok.10-cio osobowego gremium. Nierzadko wracaliśmy za tydzień do tego samego zapisu treści artykułu bo pomimo wcześniejszych uzgodnień eksperci to jest profesor Dukaczewski lub mecenas Wołoch zauważyli jakieś niejednoznaczności  w  treści zapisów.  Podkreślam każdy kto był obecny na najczęściej organizowanych w poniedziałkowe wieczory spotkaniach mógł zgłaszać swoje  projekty i cały zespół składający się z przedstawicieli ok.10-ciu organizacji geodezyjnych pracował wtedy nad tym projektem. Tak było z propozycją Leszka Piszczka, gdzie jego zapis nie znalazł akceptacji wszystkich uczestników spotkania i musiał go przeredagować. Radek brał na początku udział w pracach. Każdy otrzymywał zaproszenie za pomocą maila dzień wcześniej to nawet jak się nie pojawił telefonicznie przypominano mu o spotkaniu. Po pojawieniu się w zespole u Rzecznika Pana Lichończaka i Pana Rachwała zaczęły się kłopoty i wtedy Radek nawet jak był obecny nie brał czynnego udziału i nie zabierał głosu. Na koniec w ogóle zrezygnował z poniedziałkowych prac co nawet zauważył Pan Mecenas domagając się jego obecności ale telefonów nie odbierał więc prace trwały dalej. Warto podkreślić, że nikt nikogo  go  zmuszał do poniedziałkowych spotkań, skład osób  biorących udział w konkretnych zapisach projektu  był rożny ponieważ jedne osoby nie miały czasu to zastępował je drugi ale skład osobowy wahał się od 8 do 12 uczestników. Szkoda tylko, że Radek nie zgłosił swej dezaprobaty w trakcie prac albo nie uprzedził nas, że nie będzie popierał takiego  toku procedowania, moglibyśmy przyjąć wtedy jego propozycje gdyby tylko je przedstawił. Szkoda całej inicjatywy, straconego  czasu oraz niezbyt zdrowej atmosfery między PTG a OZZG wywołanej tymi nieprawdziwymi zarzutami. Powyższe fakty mogą potwierdzić członkowie PTG którzy  również brali udział w pracach poniedziałkowego zespołu roboczego.

Offline RadosławSmyk

 • Sąd Koleżeński
 • ****
 • ****
 • Wiadomości: 1338
 • System:
 • Windows 10 Windows 10
 • Przeglądarka:
 • Chrome 109.0.0.0 Chrome 109.0.0.0
Odp: Prace Zespołu ds Geodezji i Budownictwa przy RMSP
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Stycznia 2023, 23:04 »
1. Zarząd PTG jak do tej pory nie wycofał PTG z prac w Zespole.
2. Prosiłbym o jasne sformułowanie aspektów w których rzekomo mijam się z prawdą. Zarzucanie komuś kłamstwa wypadałoby poprzeć konkretami a tych w powyższym tekście nie widzę. Uważam, że to, że różnimy się w ocenie niektórych faktów nie może być traktowane jako kłamstwo. Różnica zdań to różnica zdań, kłamstwo to świadome przedstawianie nieprawdziwych faktów. Kłamstwem jest na przykład stwierdzenie, że Zarząd PTG wycofał PTG z prac Zespołu, o ile wynika ze znajomości Naszego stanowiska (no... chyba, że to problem z jego zrozumieniem).
3. Swoje negatywne opinie co do sposóbu pracy grupy tworzącej projekt czy wartości opracowania które zostało przedstawione pod obrady Zespołu podtrzymuję.

Nie wiem czemu ma służyć powyższy wpis, podejrzewam, że szukaniu kolejnych okazji do uprawiania publicystyki. Nie zamierzam wdawać się w polemiki tego typu. Możemy dyskutować na tematy merytoryczne dotyczące sposobu pracy grupy w której jakiś czas uczestniczyłem czy opracowania które zostało potem przedstawione pod obrady Zespołu. Ale dyskusja to rozmowa na równych prawach, w tematach na które obie strony wyrażają zgodę i mają na nie chęć.

Apices iuris non sunt iura.

Offline off-pan

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 48
 • Jedna prosta idea
 • System:
 • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
 • Przeglądarka:
 • Firefox 109.0 Firefox 109.0
Odp: Prace Zespołu ds Geodezji i Budownictwa przy RMSP
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Stycznia 2023, 16:22 »
No cóż, merytoryczne uwagi można było zgłaszać na poniedziałkowych spotkaniach a skoro tam nie było wg Twojej opinii możliwości wypowiedzi to na pewno Pan Koordynator udzieliłby Ci głosu, gdybyś tylko się zgłosił. Każdy kto jest zainteresowany tematem może to sprawdzić na stronie Rzecznika, gdzie są dostępne zapisy posiedzenia zespołu. Co do poniedziałkowych prac, to co wspomniałam we wcześniejszym wpisie, mogłeś wypowiadać swoje  zdanie, może to zaświadczyć kilkanaście  osób  biorących udział w tych spotkaniach a poza tym mamy jeszcze inne dowody, których nie możemy upubliczniać bo to zapisy na własne potrzeby. Nie chcę uprawiać publicystyki, nie mam na to czasu ani ochoty, zresztą ten sam argument został przytoczony przez Ciebie we wpisach na grupie Mierniczy, gdzie klika osób próbowało właśnie dyskutować merytorycznie i poznać Twoje merytoryczne zarzuty i merytoryczne propozycje właśnie w temacie prac zespołu. Nie udało się, forumowicze dowiedzieli się tylko, że ten projekt jest zły i nie nadaje się do do przedstawienia dalej. Tu się zgadzam, to był zalążek projektu, nasza propozycja zdefiniowania prawnego zawodu. Nie naszą rolą jest opracowanie konkretnego projektu i  przedstawienie go jako gotowy  do legislacji. Ten projekt projektu miał być dalej uzgadniany  na posiedzeniach u Rzecznika wśród członków zespołu, potem w biurze prawnym przy Rzeczniku. Dopiero wtedy mógł uzyskać status projektu. Nie doszło do tego właśnie z powodu publicznego stanowiska 4 organizacji  przeciwnym dalszym pracom do których dołączyło PTG.   Dlatego nie rozumiem o co tu chodzi ? Przecież mieliśmy wspólny cel, pamiętam inicjatywę PTG ws samorządu zawodowego a ten projekt przewidywał też jego powołanie, co się stało, że nie potrafimy współpracować .... 

Offline RadosławSmyk

 • Sąd Koleżeński
 • ****
 • ****
 • Wiadomości: 1338
 • System:
 • Windows 10 Windows 10
 • Przeglądarka:
 • Chrome 109.0.0.0 Chrome 109.0.0.0
Odp: Prace Zespołu ds Geodezji i Budownictwa przy RMSP
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Stycznia 2023, 18:28 »
1. PTG nie dołączyło do stanowiska czterech organizacji o wycofaniu  sie z prac nad samorządem. Pokaż mi które zdanie o tym mówi. Napisaliśmy swoje własne stanowisko, że rozumiemy ich stanowisko i decyzję Koordynatora bo uznajemy, że zostały naruszone pewne standardy zachowań. I nadal podtrzymuję swoje zdanie. Napisaliśmy przecież - "pozostajemy otwarci na dalsze inicjatywy współpracy". Czy to jest wycofanie się ze współpracy? Jak mamy dalej rozmawiać jeśli nadal powtarzasz to samo kłamstwo.

2. Cieszę się, że zgodziliśmy się jednak do czegoś. To co zostało przedstawione na spotkaniu Zespołu rok temu to nie był projekt. Moim zdaniem to nie był też zalążek a ani żadna koncepcja. Niedługo w Geodecie ukaże się mój dłuższy tekst na temat błędów popełnianych przez środowisko przy pracach tego typu to będziesz mogła sobie przeczytać co mam na myśli. Odwołuję się w nim nie tylko do efektów pracy grupy o której mówimy, dotyczy to szerszej perspektywy czasowej. Na spotkaniach tej grupy przy Zespole RMSP, w której przez dłuższy czas uczestniczyłem nikogo moje uwagi nie interesowały. Jeśli raz, czy drugi, powiedziałem co myślę a nikt nie podejmował dyskusji, nie zapytał mnie o co mi chodzi, jeśli mnie nie zrozumiał, to sobie odpuściłem. Przecież nie będe się szarpał z kimś kto wie lepiej, uprawia demagogię czy promuje swoją osobę. Swoją drogą nie wiem czemu się tak mną teraz przejmujecie, wcześniej wystarczyło skomentować mnie, jak to kiedyś "ktoś" powiedział "No tak... Radek to systemowiec". I dalej rozmowa szła jakby mojej wypowiedzi nie było. Naprawdę już nie macie kogo atakować tak żeby zechciał Wam odpowiedzieć?

3. Co do wspólnego celu to tak, w ostatniej dekadzie to właśnie PTG podjęło temat i nasza inicjatywa doprowadziła, przy wspólnym wysiłku wielu organizacji do opracowania jedynej jak do tej pory spójnej i kompletnej koncepcji. Nie jestem z niej zadowolony, w końcu była jakimś kompromisem, ale uważam, że można by skorzystać z tego doświadczenia zarówno w kontekście merytorycznym jak i organizacyjnym. Potrafiliśmy wtedy, wspólnie, zintegrowac działanie wszystkich organizacji i uzyskać wsparcie władz. To, że skończyło się jak skończyło to jedna sprawa, ale, powstała pewna wartość która mogła by posłużyć obecnie. Dlatego próbowałem coś takiego dać z siebie w Zespole. Tyle, że moja gotowość została odrzucona. A co powstało w zamian? Merytorycznie - zlepek kilku regulacji z których niektóre są nie do pogodzenia z resztą regulacji w dziedzinie geodezji, w tym rozwiązanie z obszaru wykonywania zawodu które jest nie do przyjęcia zarówno przez część środowiska jak i nawet samego Rzecznika MSP (to o które wybuchł ponad rok temu spór), a organizacyjnie - konflikt między członkami Zespołu wygenerowany przez szukanie punktów spornych, nadal podsycany i rozwijany. Brawo.... . Jeśli to miało być tym wspólnym celem, to ja się od niego odżegnuję.

Apices iuris non sunt iura.

Offline Jarek Thor

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2450
 • System:
 • Windows 10 Windows 10
 • Przeglądarka:
 • Firefox 109.0 Firefox 109.0
Odp: Prace Zespołu ds Geodezji i Budownictwa przy RMSP
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Stycznia 2023, 20:53 »
Podziwiałem Cię Radek zawsze za analityczne spojrzenie i właściwie merytoryczne wnioski w podejmowanych przez Ciebie zagadnieniach i działaniach. Pracowałeś w Zespole jako przedstawiciel PTG i nam wszystko wyjaśniłeś, co przez Zarząd zostało przyjęte, zaakceptowane i zrozumiane. Dodam jeszcze (dla  innych czytających), że wszystko co robiłeś było z Zarządem przez Ciebie konsultowane na bieżąco. W tym momencie masz jakby uwolnione ręce i głowę od "nadzoru" Zarządu PTG, więc swobodnie możesz się wypowiadać i podejmować własne decyzje dotyczące zasad dalszej pracy w ewentualnych kręgach zainteresowanych poważnymi rozmowami ws samorządu zawodowego geodetów. Oczywiście decyzja o wyjaśnianiu Twoich działań w odniesieniu do tego jakie podejmowałeś decyzje w Zespole, należy do Ciebie.  Dziwię Ci się jednak, że Ci się chce. Bo osoba wypowiadająca na tym forum swoją dezaprobatę, tak naprawdę krytykuje PTG, a nie Ciebie. Zrobisz jak chcesz, ale proponują zakończyć tą dyskusję.

Jeżeli ktokolwiek chce jakichkolwiek dalszych wyjaśnień, niech się zawróci na piśmie do zarządu PTG. Wtedy otrzyma odpowiedź. Zapewniam ponadto innych czytających, że powołanie samorządu zawodowego od samego początku (i nadal) jest jednym z priorytetów PTG określonych w statucie. Nie pozwolimy jednak na to, żeby rozmowy w tym temacie były zdominowane przez grupę  niekompetentnych osób, które w imię własnych interesów wywierają na kimkolwiek presję.

Jarek Formalewicz
Sekretarz Zarządu PTG

Offline RadosławSmyk

 • Sąd Koleżeński
 • ****
 • ****
 • Wiadomości: 1338
 • System:
 • Windows 10 Windows 10
 • Przeglądarka:
 • Chrome 109.0.0.0 Chrome 109.0.0.0
Odp: Prace Zespołu ds Geodezji i Budownictwa przy RMSP
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Stycznia 2023, 21:24 »
Jarku, wypowiadając się miałem pewne wątpliwości stąd takie a nie inne wypowiedzi. Ale zgadzam się, co się działo w ramach prac Zespołu powinno być w trybie jego prac wyjaśnione.

PTG wyraziło swoje stanowisko w sposób jasny i wystarczający pismem które jest zamieszczone na naszym portalu.

Moje osobiste refleksje będą dostępne w szerszym zakresie już wkrótce.

Uprawianie publicystyki w takiej formie jak dyskusja w którą się tu wdałem nie służy niczemu więcej niż budowaniu atmosfery która jest niekorzystna dla współpracy szerokiego środowiska. Skorzystam z Twojej sugestii i skończę niniejszym udział w tej dyskusji. Mogę obiecać, że nadal będę zajmował się tym tematem i jestem otwarty na współpracę. Ostatnie wydarzenia i efekty prac Zespołu sprowokowały mnie do zbadania kilku wątków i mam przemyślenia które mogłyby stanowić nową jakość. Ale o tym będziemy mogli porozmawiać gdy dojdziemy do rozmów o rozwiązaniach i sposobach ich poszukiwania.
Apices iuris non sunt iura.