Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: geonor Wątek: wznowienie znaków granicznych/wyznaczenie punktów granicznych  (Przeczytany 141 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline geonor

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 109.0.0.0 Chrome 109.0.0.0
Jeśli istnieje dokumentacja w zasobie , z której wynika, że 4 lat temu w procedurze podziału zatwierdzono przebieg projektowanej granicy wraz z projektowanymi punktami , następnie geodeta wyznaczył te punkty oraz trwale zastabilizował ( kamienie graniczne ) ( par 14 rwpn )a aktualnie kamień został zniszczony.

Teraz właściciel mówi: nie chcę wznawiać tego punktu tylko mi go pan palikiem zastabilizuj.
Czy w takim przypadku mogę zastosować procedurę wyznaczenia punktu granicznego i zamarkować tylko palikiem?
Czy jednak konieczne jest wznowienie znaku granicznego ponieważ był on 4 lat temu zastabilizowany kamieniem granicznym.
 
« Ostatnia zmiana: 5 Kwietnia 2024, 18:15 przez geonor »

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2449
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 124.0 Firefox 124.0
Odp: wznowienie znaków granicznych/wyznaczenie punktów granicznych
« Odpowiedź #1 dnia: 6 Kwietnia 2024, 21:22 »
Zadałeś pytanie

Cytuj
Czy w takim przypadku mogę zastosować procedurę wyznaczenia punktu granicznego i zamarkować tylko palikiem?
Czy jednak konieczne jest wznowienie znaku granicznego ponieważ był on 4 lat temu zastabilizowany kamieniem granicznym.

Powiem tak. Odpowiedź może być różna w zależności od kogo ją uzyskasz. Wiem, że część administracji geodezyjnej (wingiki, geodeci powiatowi, weryfikatorzy) uważa, że jak był znak, to można tylko wznowić. Są też tacy (wingiki, geodeci powiatowi, weryfikatorzy) którzy uważają odmiennie, czyli racjonalnie. Znaczy się dociera do nich, że jeśli zleceniodawca chce palik a nie kamień graniczny, to na siłę nie powinno się go uszczęśliwiać. Sam musisz ocenić, czy ważniejsza jest wola właściciela czy urzędnika. Bo przecież oprócz woli właściciela urzędnik musi zweryfikować operat i go przyjąć lub odrzucić. A Ty zawsze masz wybór. Możesz przecież na życzenie klienta wbić palik, a na życzenie urzędnika pokazać w operacie, że wbiłeś rurkę lub wkopałeś  kamień graniczny. Wszyscy będą zadowoleni, bo Ty zarobisz kasę, klient będzie miał palik, a urzędnik trwałą stabilizację.

Można?.........Można !  :D   

Offline geonor

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 109.0.0.0 Chrome 109.0.0.0
Odp: wznowienie znaków granicznych/wyznaczenie punktów granicznych
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Kwietnia 2024, 14:45 »
A punkt który był ustalony w trakcie ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych i także na wniosek zainteresowanych zastabilizowany to możemy wznowić z art. 39.1 PGiK jesli został zniszczony?
« Ostatnia zmiana: 10 Kwietnia 2024, 14:46 przez geonor »

Offline Dorota.P.Baszak

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1942
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 124.0 Firefox 124.0
Odp: wznowienie znaków granicznych/wyznaczenie punktów granicznych
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Kwietnia 2024, 11:29 »
Jeśli starosta życzy sobie dokonanie stabilizacji znakami granicznymi, nie ma problemu. Niech da zlecenie na stabilizację jako zainteresowany podmiot - art 39 ust 2.

Dodam jeszcze, że treść art 39 ust 1 nie wyklucza możliwości zastosowania art 39 ust 5.
Nie znajduję w treści art 39 ust 1 wyraźnego nakazu z którego wynikałaby konieczność przywracania zniszczonej stabilizacji punktów granicznych.

Co do zasady, przepisy należy czytać całościowo.
Z całego art 39 wynika, że:
1. wznowienie/wyznaczenie punktów granicznych następuje w związku ze zleceniem zainteresowanych podmiotów (niekoniecznie właścicieli)
2. jako, że punkty graniczne, o których piszesz, były uprzednio ujawnione w ewidencji gruntów i budynków, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować art 39 ust 5.
3. art 39 ust 1 daje możliwość, a nie jest to nakaz, natomiast art 39 ust 5 daje możliwość trwałej stabilizacji lub odstąpienie od tej stabilizacji.