*

Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota Pawłowska-Baszak
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
87 1140 2004 0000 3602 7749 1738

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: chief Wątek: Wydzielenie działki budowlanej zabudowanej z linia podziałową mniejszą od 3 m  (Przeczytany 1058 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline chief

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 67.0.3396.99 Chrome 67.0.3396.99
    • geodezja i przewodnictwo
Witam
Zrobiłem podział na podst. wydzielenia dz. budowlanej zabudowanej budynkiem. Linia podziałowa przebiega w odległości mniejszej od 3 m. od budynku gospodarczego. Urząd nie chce wydać decyzji kierując się powyższym argumentem. W Gminie obok takie podziały wykonywałem już nie raz i bez żadnego problemu, nawet w tym roku. Jak to jest u Was, czy też te 3 lub 4 m obowiązują?

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 705
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 61.0 Firefox 61.0
U nas obowiązuje.

Offline Agnieszka Zabłocka - Gasek

  • Geodeta uprawniony
  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 575
  • Płeć: Kobieta
  • jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Internet Explorer 11 Internet Explorer 11
A dlaczego miałyby nie obowiązywać ?

Reguluje to przecież Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przytoczę odpowiedni fragment:

Cytuj
§ 12. 
1. Jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:
  1)   4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
  2)   3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.

2. Odległość od granicy, o której mowa w ust. 1 pkt 1, mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego ściany lub w połaci dachowej budynku zwróconej w stronę tej granicy lub od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu.
3. Sytuowanie ściany budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli:
  1)   wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo
  2)   nie jest możliwe zachowanie odległości, o której mowa w ust. 1 pkt 2, ze względu na rozmiary działki.
4. Jeżeli na sąsiedniej działce:
  1)   w odległości od 1,5 m do 3 m od granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych w takiej samej odległości od tej granicy, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej,
  2)   bezpośrednio przy granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy tej granicy, przylegającej do istniejącej ściany, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.
5. Okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać odległości od granicy działki budowlanej, o których mowa w ust. 1, o więcej niż 0,8 m, natomiast części budynku, takie jak balkony, galerie, tarasy, schody zewnętrzne, pochylnie i rampy - o więcej niż 1,3 m.
6. Odległości, o których mowa w ust. 1-5, nie odnoszą się do podziemnych części budynku znajdujących się całkowicie poniżej poziomu terenu.
7. Budynek inwentarski, budynek gospodarczy ze ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi nie mogą być sytuowane w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego albo budynku użyteczności publicznej, dla których wydano decyzję o pozwoleniu na budowę na sąsiedniej działce
Proste i mądrze stanowione prawo to siła Państwa i potęga Narodu.

Agnieszka Zabłocka - Gasek

Offline krasypl

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 362
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Edge 17.17134 Edge 17.17134
A dlaczego miałyby nie obowiązywać ?
a no dla tego że chief nie zwraca się z pytaniem o posadowienie budynku

linia podziałowa może sobie przebiegać 0,5 od granicy albo po ścianie budynku, nie ma obostrzeń co do takiego podziału w uOGN
słusznie kolego robią gminy sąsiednie że nie blokują takich podziałów, do tej pory jeszcze nikt mi tego nie zakwestionował
---
Pozdrawiam
Krzysztof

Offline elipse

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 751
  • Nie wystarczy się myć, czasami trzeba zmienić wodę
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Edge 17.17134 Edge 17.17134
Zapytaj w swojej gminie co to jest sytuowanie budynku i na jakim etapie wystepuje. To tak mniej więcej jak kiedyś przy modernizacjach kazano użytek B "puszczać" 4 m od budynku.
« Ostatnia zmiana: 16 Lipiec 2018, 23:14 przez elipse »
pozdrawiam Jacek Dubas

Offline chief

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 67.0.3396.99 Chrome 67.0.3396.99
    • geodezja i przewodnictwo
Zawsze przepisy z odległościami budynku od granicy traktowałem, że dotyczą budynków wznoszonych, a nie linii podziałowych. Na przestrzeni lat miałem sporo podziałów gdzie nowa linia przebiegała mniej niż 3 m i dalej tak uważam. W Ośrodkach takie prace przechodziły, a są one bardzo drobiazgowe i podobnie w Urzędzie w którym głównie mam do czynienia. Ja bym z wielką chęcią oddał sprawę do inspektora nadzoru, ale w Ośrodku zgłoszenie jest już zamknięte, a spór jest pomiędzy Urzędem, a wnioskodawcą. Pytam się jak jest u Was, czy po prostu warto się "kopać" i narażając wnioskodawcę na stratę czasu i wielomiesięczną utarczkę z Urzędem, czy Sądami, czy po prostu zrobić nowy podział.
Inna sprawa, to taka sztywna odległość ma spore skutki na przyszłość, gdyż nie będzie się dało wykonać wiele podziałów z którymi do tej pory nie było problemu. Jak już pisałem, ja bym z chęcią chciał sprawę wyjaśnić przed Inspektorem nadzoru. Czy ma może ktoś jakiś pomysł, jak to zrobić, abym ja był stroną. Nawet jestem w stanie zrobić nowy podział, a ten stary wyjaśnić w wyższej instancji.

Offline krasypl

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 362
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Edge 17.17134 Edge 17.17134
W zasadzie to mapę z proj. podziału  robimy dla właściciela i on powinien kopać się z koniem. Co tobie za różnica jak tą czerwoną kreskę na mapie puścisz? Jak jemu zależy to niech walczy, a jak nie to zrób nowy podział i skasuj za dwa projekty. Powiedz właścicielowi jak jest, że w innych gminach przechodzi a tutaj nie bo nie i jak chce to można odwołać się. Czasami tak mam że z różnych powodów nie chcą wydać decyzji, szczególnie w jednej gminie. Zwykli ludzie mają czasami większe przebicie do rozsądku urzędników, potrafią powiedzieć to i owo albo wykorzystać znajomości i pójść do wójta/burmistrza. Ośrodek do podziału (decyzji) to nic nie ma i tak samo z inspektorem nadzoru pewnie nie wiele załatwisz, bo skoro operat przeszedł weryfikację, podbili ci mapy to jest dobrze pod względem technicznym.
---
Pozdrawiam
Krzysztof

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 705
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
Inspektor nadzoru (nie wiem czy masz na myśli WINGiK'a) tu nie pomoże, Ani teraz ani na przyszłość.
Pozostaje albo przekonać urzędnika w gminie albo odwołać się od decyzji wójta do samorządowego kolegium odwoławczego.
Oczywiście jest jeszcze opcja wykonania nowego podziału wg zaleceń gminnego urzędnika.

Offline Agnieszka Zabłocka - Gasek

  • Geodeta uprawniony
  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 575
  • Płeć: Kobieta
  • jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Internet Explorer 11 Internet Explorer 11
Niestety u nas jest interpretowane tak, że przepisy zacytowanego przeze mnie rozporządzenia dotyczą nie tylko nowych budynków, które dopiero są wznoszone, ale także nowoprojektowanych granic nieruchomości.

I raczej nikt się nie wyrywa, aby kopać się z koniem.
Proste i mądrze stanowione prawo to siła Państwa i potęga Narodu.

Agnieszka Zabłocka - Gasek

Offline chief

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 67.0.3396.99 Chrome 67.0.3396.99
    • geodezja i przewodnictwo
Jutro ma być wizja urzędników w terenie. Co do ewentualnego nowego podziału, to raczej koszty po mojej stronie. Wiem, że jest to na wniosek strony, ale jak faktycznie są takie odległościowe zasady, to powinienem o tym poinformować stronę gdy wskazywała przebieg nowej linii. Inna sprawa, gdybym poinformował, a ona i tak swoje.

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Android 7.0 Android 7.0
  • Przeglądarka:
  • Chrome 67.0.3396.87 Chrome 67.0.3396.87
 brawo Agnieszka , brawo stardust
Brawo standardy powiatowe .
Tylko dlaczego piszecie , że tak ma być .
pozdrawiam joftek

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 705
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 61.0 Firefox 61.0
Gdzie napisałem, że tak ma być?
Moim zdaniem tak nie ma być!

PS. W moim przypadku to nie są standardy powiatowe lecz wojewódzki (królestwo P. Puzi).
« Ostatnia zmiana: 17 Lipiec 2018, 19:25 przez stardust »

Offline elipse

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 751
  • Nie wystarczy się myć, czasami trzeba zmienić wodę
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Edge 17.17134 Edge 17.17134
podsumowując ten absurd.
Granica przy sytuowaniu budynku może przebiegać
 po nim -za zgodą zainteresowanych
4m od granicy przy biernej postawie sąsiada, pomijam wartości pośrednie.
Granica projektowana do istniejącego budynku może/musi "przebiegać" 4m od niego.

Czy dobrze zrozumiałem.
pozdrawiam Jacek Dubas

Offline krasypl

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 362
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • iOS 11.4.1 iOS 11.4.1
  • Przeglądarka:
  • Safari 11.0 Safari 11.0
Zastanawiam się kiedy przepisy dotyczące ustawiania kubłów na śmieci będą ingerowały w projekty podziałów.
---
Pozdrawiam
Krzysztof

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Android 7.0 Android 7.0
  • Przeglądarka:
  • Chrome 67.0.3396.87 Chrome 67.0.3396.87
Elipse
Chyba nie do końca ,
Bo o jakim sąsiedzie piszesz ?

stardust
To tym bardziej nie rozumiem jak piszesz wojewódzkie standardy .
To w całym województwie nie było odwołania czy dalej skargi ?
Przecież rozporządzenie jednoznacznie mówi o usytuowaniu budynków. a nie granic , nawet jak  mnie pamięć nie myli to były orzeczenia sądów w tej sprawie .
pozdrawiam joftek