Jako nabywcy spadku drogą postanowienia sądowego plus mama zamierzamy złożyć wniosek o wydanie postanowienia o zgodności projektu podziału niezabudowanej nieruchomości z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Chcemy wyjść ze współwłasności jednocześnie przejmując w drodze darowizny 50% powierzchni należącej do mamy.
Chodzi o podział działki niezabudowanej o pow. 0,1967 ha (1967 m2), która zgodnie z MPZP oznakowana jest jako 3MN/U (teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zabudowy usługowej, dla którego przewidziano minimalną powierzchnię działki budowlanej 500m2 oraz minimalną szerokość frontu działki budowlanej 20 m). Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje wyodrębnienie od południowej granicy działki dziesięciometrowego pasa na planowaną drogę dojazdową.
Zamierzamy wydzielić jedną działkę o pow. 500 m2 oraz drugą o pow. ok 630m2. Po wydzieleniu tych działek pozostała nieruchomość będzie miała powierzchnię ok. 830 m2 (w tym ok. 200 m2 działka na drogę dojazdową). Każda z tych działek będzie o długości min. 20 m wzdłuż drogi wewnętrznej. Dostęp do drogi publicznej dla wszystkich wydzielanych działek zapewniony będzie poprzez drogę wewnętrzną usytuowaną wzdłuż wschodniej linii rozgraniczającej działki, której współwłaścicielami są wszyscy wnioskodawcy (oraz trzech spadkobierców). Droga ta jest częściowo objęta MPZP (linia obszaru przebiega wzdłuż osi drogi).
Z wstępnych rozmów w urzędzie wynika, że powinniśmy wydzielić drogę, która jak wiadomo, przechodzi z mocy prawa na własność gminy. Ponieważ plany budowy drogi dojazdowej, będącej częścią naszej działki są odległe próbowałem wyperswadować urzędniczce inny sposób podziału (bez wydzielenia działki pod drogę). Niestety, sygnał jest jeden. Musimy wydzielić drogę. Rozmawiałem z wieloma urzędnikami w innych gminach, którzy jednogłośnie uważają, że nie mamy obowiązku wydzielania drogi na tym etapie. Gmina może to zrobić sama np. na podstawie art. 95 ustawy o gospodarowaniu nieruchomością, również na swój koszt. Teraz wiem, żeby uniknąć długiego procesu, muszę się przygotować lepiej na kolejną rozmowę z urzędnikiem. Wiem, że urzędnik może to zignorować, ale jest też duże prawdopodobieństwo, że jednak uwzględni moje argumenty i postąpi zgodnie z prawem jeśli takowe istnieje.
W związku z tym prosiłbym o pomoc, odpowiadając na poniższe pytania:
1. Jakie elementy/zapisy MPZP są istotne przy opracowaniu wstępnego podziału nieruchomości? Szczególnie interesuje mnie podział nieruchomości niezabudowanej.
2. Czy w przypadku zaplanowanej drogi publicznej w obrębie działki podlegającej podziałowi należy ją też wydzielić, jeśli nie ma jawnie takiego zapisu w MPZP. Są tylko linie rozgraniczające w części graficznej MPZP (czy takie linie są „nakazem” do wydzielenia części działki pod drogę publiczną)
3. Czy wydzielenie działki pod drogę publiczną jest konieczne, jeśli z nieruchomości niezabudowanej, której częścią w MPZP jest planowana droga publiczna, chcielibyśmy wydzielić tylko dwie działki zgodnie z MPZP pod warunkiem, że pozostała część nieruchomości pomniejszona o powierzchnię przewidzianą pod drogę publiczną będzie spełniać wymagania MPZP.
4. Czy wydzielenie tylko jednej działki (tej o pow. 500 m2) jest lepszym rozwiązaniem.
Proszę ewentualnie wskazać odpowiednie artykuły ustawy o gospodarowaniu nieruchomością bądź inną podstawę prawną związaną z ww. zagadnieniami.
Inne wskazówki są również mile widziane np. referencje do orzeczeń NSA w tej kwestii.