Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: Jarek Thor Wątek: UoGN art.97 pkt.1b  (Przeczytany 3360 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jarek Thor

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2327
UoGN art.97 pkt.1b
« dnia: 9 Kwietnia 2011, 19:27 »
Ostatnia nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, w art.97 pkt. 1b, wprowadziła drobną, prawie niezauważalną zmianę. Chodzi mi o dzisiejszy zapis , że :
: "...dokumenty wymienione w ust. 1a pkt 5-8 dołącza się do wniosku o podział nieruchomości po uzyskaniu pozytywnej opinii lub pozwolenia. Dokumenty te podlegają przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego."
W poprzedniej wersji zapis ten brzmiał :
"...Dokumenty te powinny być przyjęte do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego."
Różnica może niewielka, bo poprzednio było, że dokumenty te powinny być przyjęte, a teraz jest, że podlegają przyjęciu.
Muszę szczerze przyznać, że nie do końca rozumiem tego zapisu. Dokumenty o których mowa w punktach 5-8 to, - protokół z przyjęcia granic, - wykaz zmian gruntowych, - wykaz synchronizacyjny i - mapa z projektem podziału. Może najpierw zajmę się protokołem z przyjęcia granic. Znane mi stanowisko (pierwotne w tej sprawie) GUGiK, wprost stwierdzało, że protokół z przyjęcia granic służy celom administracyjnym i jest dokumentem stanowiącym załącznik do wniosku o podział. Potwierdza to do dziś zapis w art.97 pkt.1a , że dokument ten stanowi załącznik do wniosku o podział. Więc jak to w końcu jest? Dokumenty przyjęte do zasobu, są ponoć własnością Skarbu Państwa, co potwierdza klauzula (pieczątka) zamieszczana na tym dokumencie po przyjęciu operatu. Jednak, jeżeli ten protokół ma trafić do wójta piszącego decyzję o podziale, to czyją tak naprawdę ma być własnością? Poprzedni zapis, nie do końca jednoznaczny, był interpretowany przez część urzędników (m.in. WING z Katowic), że protokół ten zdecydowanie ma trafić do wójta, i z pewnością nie jest elementem operatu technicznego. Podobne stanowisko było wyrażone w Biuletynie wydanym przez GUGiK w tej sprawie. Jednak zgodnie z moją wiedzą, od momentu nowelizacji UoGN, stanowisko to się zmieniło. Wygląda na to, że protokół z przyjęcia granic ma być częścią operatu technicznego. Do mnie jakoś to nie przemawia. Chociażby dlatego, że mia ma w tym żadnego sensu. Podobnie jest z pozostałymi załącznikami do wniosku wymienionymi w punktach 6-8. Sporządzany przez na wykaz zmian gruntowych łącznie z mapą z projektem podziału i wykazem synchronizacyjnym, przed wydaniem decyzji zatwierdzającej podział, jest moim zdaniem tylko "pobożnym życzeniem". Jaki jest sens uznawania, że są to dokumenty stanowiące własność Skarbu Państwa (tuż po przyjęciu do zasobu), skoro na tym etapie nikt jeszcze nie wie, czy będą one miały jakiekolwiek znaczenie prawne? A co w przypadku, gdy decyzja nie zatwierdzi podziału? Jest jakiś przepis mówiący, że te dokumenty (będą ce już własnością Skarbu Państwa po przyjęciu do zasobu)  można zniszczyć lub unieważnić? W oparciu o co można stwierdzić, że mapa z projektem podziału bez ostatecznej decyzji, jest zwykłym świstkiem bez znaczenia?
Chciałbym poznać wasze stanowisko w tej sprawie, bo sam już nie wiem, czy tylko ja wymyślam sobie niepotrzebne problemy, czy faktycznie coś w tym zapisie jest nie tak.
pozdrawiam
Jarek

Offline Adam Wójcik

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2864
Re: UoGN art.97 pkt.1b
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Kwietnia 2011, 15:32 »
Jarku... Dla mnie sprawa jest prosta... Pozwól, że wyrażę swoją opinię...

Chyba nie ulega wątpliwości, że dokumenty o których wspominasz, zanim zostaną przedłożone wójtowi do zatwierdzenia, mają być przyjęte do pzgik. Tak?

No to:
1. Kompletujesz całą dokumentację i wnioskujesz o jej przyjęcie do zasobu...
2. Poprawiasz ewentualne "usterki" i oddajesz operat do ponownej kontroli (niektórzy to nazywają - do stwierdzenia usunięcia usterek, bo podobno ma to znaczenie: kontrola może trwać 7 dni, a stwierdzenie usunięcia usterek - niekoniecznie tak długo...)
3. Ośrodek "klauzuluje" sporządzoną przez Ciebie dokumentację, co należy przetłumaczyć że w terminie 3 dni od dokonania kontroli "wydaje materiały przeznaczone dla zamawiającego"...
4. Inkasujesz swoją należność za wykonaną pracę od Zleceniodawcy, w zamian za co przekazujesz mu sporządzone prze Ciebie i oklauzulowane materiały - jak rozumiem załączniki niezbędne do wydania decyzji, o których mowa w przywołanych przez Ciebie przepisach...
5. Finito.

Jeżeli natomiast któryś z w/w organów (starosta, wójt) "ma problem", to go "szybciutko" wyjaśniamy w taki sposób, aby Zleceniodawca pozytywnie załatwił sprawę, tj. uzyskał decyzję zatwierdzającą projekt podziału. I w zasadzie geodecie "zwisa", czy oryginały omawianych dokumentów będą stanowiły pzgik (i własność SP), a ich potwierdzone za zgodność z oryginałem kopie trafią do wójta, czy też odwrotnie...

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline elipse

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 1167
 • Nie wystarczy się myć, czasami trzeba zmienić wodę
Re: UoGN art.97 pkt.1b
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Kwietnia 2011, 16:27 »
1b. Jeżeli jest wymagane wyrażenie opinii, o której mowa w art. 93 ust. 4 i 5, lub
uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, o którym mowa
w art. 96 ust. 1a, dokumenty wymienione w ust. 1a pkt 5–8 dołącza się do wniosku
o podział nieruchomości po uzyskaniu pozytywnej opinii lub pozwolenia.
Dokumenty te podlegają przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

niby czytam i wydaje mi się to masłem maślanym
pozdrawiam

Offline Adam Wójcik

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2864
Re: UoGN art.97 pkt.1b
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Kwietnia 2011, 13:09 »
Elipse...

Ta konstrukcja przepisu, którego treść zacytowałeś (art.97 ust.1b ugon) faktycznie sugeruje, jakoby dokumenty określone w art. 97 ust.1a pkt 5-8, tj.
<<
5) protokół z przyjęcia granic nieruchomości;
6) wykaz zmian gruntowych;
7) wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej;
8) mapę z projektem podziału.
>>

podlegały przyjęciu do zasobu jedynie wóczas, gdy wymagana jest opinia wójta (postanowienia o zgodności z planem) lub konserwatora zabytków...

A zakłada się jako dogmat, że ustawodawca jest racjonalny... :) A tu taki "babol"...


Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline oskar wilde

 • Aktywny użytkownik
 • ***
 • Wiadomości: 108
Re: UoGN art.97 pkt.1b
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Lipca 2011, 16:11 »
Niekoniecznie. Są podziały nie wymagające zgodności z planem- nie wydaje się postanowienia. I wtedy nie przyjmuje się ich do zasobu a wydaje decyzję zatwierdzającą podział. Ale konia z rzędem temu kto przekona urzędnika, że tam jest tak napisane. W praktyce składam operat bez postanowienia PODGiK stępluje mi dokumenty a ja oddaję je wójtowi. Co ciekawe do wójta trafia KOPIA protokołu przyjęcia a powinien chyba trafić oryginał.