Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: geokuba Wątek: ugoda graniczna przed komornikiem  (Przeczytany 3831 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline geokuba

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 325
  • Płeć: Mężczyzna
ugoda graniczna przed komornikiem
« dnia: 21 Kwietnia 2012, 10:43 »
Chciałbym się Was zapytać, czy spotkaliście się kiedyś z takim oto przypadkiem?

Sąd Rejonowy w 1983 r. postanowieniem rozgraniczył "działki ziemi" w ten sposób że granica między tymi działkami będzie przebiegała wzdłuż linii przechodzącej przez punkty A-B oznaczonej kolorem czerwonym na mapie sporzadzonej przez biegłego geodetę.
Postanowienie stało się prawomocne.
Dwa lata później, w roku 1985, na grunt przybył komornik z geodetą i sporządził taki protokół:

"Dnia 13.09.1985 r. Komornik Sądu Rejonowego w sprawie z wniosku (...) z udziałem (...) o rozgraniczenie przybył do wsi (...) i w obecności zainteresowanych stron oraz przy pomocy technicznej biegłego geodety inż. (...) dokonał nastepujących czynności: rozgraniczył działki ziemi (...) w ten sposób, ze granica pomiędzy tymi działkami przebiega w/g linii koloru czerwonego i pkt A-B (...). Biegły dokonał pomiarów sprawdzających. Granicę na gruncie oznaczono (...) 7 palikami drewnianymi (...). Po wkopaniu słupków strony doszły do porozumienia i ugody w ten sposób, ze wierzyciele (...) wyrazili zgodę na przesunięcie postawionych znaków granicznych (...) na wskazane przez nich miejsce, na co wyrazili zgodę uczestnicy (...). Po przesunięciu granicy (...) w kierunku działki wierzycieli pas gruntu o łącznej powierzchni 2 ar. przyłaczono do gruntu uczestników, którzy również wyrazają zgodę jak i wierzyciele do nansiesienia poprawek w dokumnetach ewidencji gruntów. Komornik wprowadził wierzycieli w posiadanie gruntu w granicach wytyczonych w dniu dzisiejszym. Wkopane słupki stanowią znaki graniczne prawem chronione."

Po tych czynnościach na dokumentacji geodezyjnej z rozgraniczenia przed sądem,  a konkretnie na mapach i na szkicu, geodeta naniósł nową granice kolorem zielonym i napisał: "w dniu 13.09.1985 r. przy udziale komornika wytyczono i zastabilizowano granicę w sopsób nastepujący: na odcinku oznaczonym kolorem zielonym AB - w/g ugody zawartej przed komornikiem w dniu 13.09.1985 r. "

No i teraz: która granica obowiązuje? ustalona przez sąd, czu ustalona "ugodą" przed komornikiem. I pytanie równoważne: czy komornik w ogóle miał prawo zawierać ugodę na inną granice niż ustalił sąd? Komornik jest organem wykonawczym, nie może sam czegoś ustanawiać, wydaje mi się. Spotkaliście się z takimi przypadkami?

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
Re: ugoda graniczna przed komornikiem
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Kwietnia 2012, 15:01 »
Witam.

" No i teraz: która granica obowiązuje? ustalona przez sąd, czu ustalona "ugodą" przed komornikiem. I pytanie równoważne: czy komornik w ogóle miał prawo zawierać ugodę na inną granice niż ustalił sąd? Komornik jest organem wykonawczym, nie może sam czegoś ustanawiać, wydaje mi się. Spotkaliście się z takimi przypadkami?"

Nie spotkałam się z takim przypadkiem, ale myślę podobnie jak TY. W moim przekonaniu, w wyniku tego co zrobił komornik nastąpił podział działki. Jeżeli wyrok sądu się uprawomocnił, to " klamka zapadła"- granica została ustalona i obowiazuje, a w konsekwencji tego wszystkie inny zmiany to podział i akt notarialny.

Pozdrawiam,Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: ugoda graniczna przed komornikiem
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Kwietnia 2012, 15:02 »
Witak Kuba.

Z takimi przypadkami ja się osobiście nie spotkałem... Ale...

Poisadam trzy tomy komentarza do Kpc... A tam "coś niecoś" jest napisane - może nie wprost - ale "ogródkami", co chyba ma związek z interesującą Cię sprawą... Otóż być może kluczem do odpowiedzi na Twoje pytania jest art.10 kpc (ugodowe załatwianie spraw) i art.183 (tiret 1) i następne (mediacja). Pobieżna lektura tych przepisów pozwala sądzić, że w omawianym przez Ciebie przypadku moc wiążącą będzie jednak miała granica ustalona w drodze zawartej ugody przed mediatorem (komornikiem, czy też (i) biegłym sądowym)... Sam jestem tym zdziwiony...

Pozdrawiam, Adam Wójcik.

PS. Jeżeli bardzo Ci zależy, to - dla Ciebie - jestem skłonny zeskanować te 30-40 stron komentarza... :)
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline geokuba

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 325
  • Płeć: Mężczyzna
Re: ugoda graniczna przed komornikiem
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Kwietnia 2012, 08:39 »
Dzięki Adam, ale nie skanuj :) To jest ciekawa sprawa, ale nie gardłowa. Poszperam jeszcze gdzieniegdzie.