Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: leslav Wątek: Rozporzadzenie w sprawie wysokości opłat za czynności geodez  (Przeczytany 3110 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline leslav

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
Witam Koleżeństwo. Mam problem .
Odnośnie opłat za takie czynności jak stabilizacja punktów "nowych".
Wiadomo,że dopiero po przyjęciu do zasobu dokumentacji podziałowej, WÓJT ma podstawę do wydania decyzji,
zatwierdzającej przedmiotowy podział.
Wykonawca  natomiast , ma prawo do"wyznaczenia i utrwalenia na gruncie nowych punktów granicznych znakami granicznymi".
Wiadomo, iż  "Rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za czynności geodezyjne........." z 2004 roku, stanowi o opłatach m.in. za:
-wznowienie znaków i punkty w rozgraniczeniu (w domyśle: od utrwalonego punktu, bowiem taki jest obowiązek przy postępowaniu rozgraniczeniowym w świetle UPGiK.
Na co zatem, powołuje się dany Ośrodek Dokumentacji, "ściągając opłatę" za zgłoszenie "stabilizacji punktów n o w y c h,  wynikających z procesu podziału nieruchomości  ?, traktując to zgłoszenie jako osobny asortyment pracy geodezyjnej ! ?
Podobnie ma to miejsce( opłaty za stabilizację)- przy "wyznaczeniu punktów granicznych" uprzednio ujawnionych w ewidencji gruntów oraz przy "ustalaniu położenia pktów granicznych" lub jak kto woli-przy "ustaleniu przebiegu granicy nieruchomości" na podstawie art.37" rozp. w sprawie ewidencji.."
A tak przy okazji.
Jeżeli Ośrodki maja prawo traktować  zgłoszenia dot. stabilizacji, jako osobny asortyment, to mamy potwierdzenie,że nie mamy obowiązku  "utrwalenia  n o w y c h " punktów a także :
- utrwalenia wyznaczonych punktów granicznych  czy też " utrwalenia ustalonych punktów granicznych" bez wniosku zleceniodawcy , zawartego np. w UMOWIE. czy tez wpisu do "protokołu".
Jak wg doświadczeń Koleżeństwa winna się ta sprawa przedstawiać odnośnie opłat za stabilizację? Jeżeli płacimy za stabilizację "nowych punktów" to ile? Bo jeżeli z 2 pkty 70,00 zł to ile pozostaje geodecie np. z 200 zł (wg cennika SGP).?
Wdzięczny za uwagę z pozdrowieniami- leslaw

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2431
Re: Rozporzadzenie w sprawie wysokości opłat za czynności ge
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lipca 2012, 10:41 »
Witam.
W moim przekonaniu jeśli chodzi o utrwalenie "nowych" punktów po podziale, ośrodki dokumentacji mają prawo naliczać opłaty od tych czynności. Jednak nie sądzę, aby była konieczność oddzielnego zgłaszania roboty podziałowej i utrwalenia punktów. Jeśli zgodnie z umową z klientem efektem końcowym podziału mają być utrwalone punkty, wystarczy jedno zgłoszenie z dwoma etapami, ale ośrodki moim zdaniem mają prawo naliczyć oddzielne opłaty za te dwie czynności. Podstawą tego jest tabela o opłatach w odpowiednim rozporządzeniu i jednoznaczne oddzielenie czynności podziałowych od wyznaczenia punktów granicznych. Par.14 rozporządzenia ws podziałów mówi o możliwości WYZNACZENIA i utrwalenia, w więc w odniesieniu do wyznaczenia ma zastosowanie art.39 PGiK i konieczne są wszystkie niezbędne czynności łącznie z sporządzeniem protokołu na tę okoliczność. Wynika to z tego co napisał leslav, czyli z faktu, że utrwalenie wynika tylko i wyłącznie z woli zamawiającego. Zupełnie odmienną moim zdaniem jest sytuacja, gdy wznawiamy/wyznaczamy znaki/punkty dotyczące starych granic dzielonej działki. W związku z par.85 ust.2 rozporządzenia egib, a więc z koniecznością przekazywania danych pomiarowych zgodnych ze standardami, wznowienie/wyznaczenie należy moim zdaniem zakwalifikować do czynności dodatkowych NIEZBĘDNYCH związanych z głównym opracowaniem i nie powinno podlegać opłatom.
pozdrawiam z urlopu
Jarek

Offline leslav

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
Re: Rozporzadzenie w sprawie wysokości opłat za czynności ge
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Lipca 2012, 11:35 »
Witam.
Serdeczne dzięki Jarku za poświęcenie uwagi w czasie urlopu.Życzę miłego odpoczynku.
Faktycznie Ośrodki różnie to liczą.Jeden przyjmuje to w pakiecie w/g tabeli Lp.1.1-3 dot podziału, nie żądając dodatkowej opłaty za stabilizację a inny Ośrodek np. na Śląsku zażądał zgłoszenia "extra" , naliczając opłaty w/g tabeli: I Lp.1.9,10.
Ponadto ,zgłaszając tam potrzebę wznowienia 2 graniczników , brakujących na granicy zewnętrznej dzielonej działki, Ośrodek policzył mi także 70 zł za tę czynność "extra".
(niepotrzebnie choć "w dobrej wierze" to zgłosiłem-bowiem nie było tego w umowie, a zatem nie miałem ustawowego obowiązku, i jeszcze do tego musiałem powiadamiać strony-zapłaciłem "frycowe" :lol: .
 UWAGA.W załączniku j.w. dot."Wysokości opłat..." jest uzupełnienie(pod tabelą)  w pkt.5: "Wyznaczenie punktów granicznych ujawnionych w ewidencji gruntów...... w trybie art.39 ust.5 ustawy.....wysokość opłaty ustala się według tabeli I Lp.9 i 10.

W sytuacji gdy jest to czynność "uzupełniająca", ale niezbędna dla procedury "przyjęcia" nieruchomości do podziału-to Ośrodek nie ma podstaw do pobrania z tego tytułu opłaty, jak byłeś uprzejmy wykazać. Nie mniej jednak , gdybym zgłosił utrwalenie tych punktów na gruncie (na wniosek zlecającego) to Ośrodek zażąda opłaty zgodnie z poz 9 i 10 w/w tabeli, chociaż było to przy temacie: podział nieruchomości.Tak myślę.

Pozdrawiam i pięknej pogody życzę.Leslav