Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: mypal Wątek: pełnomocnictwo zgłoszone do protokołu  (Przeczytany 5900 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mypal

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 11
pełnomocnictwo zgłoszone do protokołu
« dnia: 12 Kwietnia 2012, 11:02 »
Chciałbym podzielić się swoimi wątpliwościami dotyczącymi udzielania ustnego oświadczenia stron o ustanowieniu pełnomocnictwa do protokołu granicznego. Mam nadzieję, że znajdą się osoby, która rozwieją moje wątpliwości albo chociaż podzielą się swoimi doświadczeniami bądź przemyśleniami na ten temat.

W protokole granicznym w punkcie piątym jest miejsce na wpisanie ustnych oświadczeń stron o ustanowieniu pełnomocnictwa. Z tego jak ja to rozumiem, winny tam być wpisane przez geodetę imiona i nazwiska pełnomocników upoważnionych do reprezentowania strony w rozprawie granicznej oraz podpis osoby udzielającej pełnomocnictwa (mocodawcy). Skoro mocodawca udziela ustnie geodecie oświadczenie to znaczy, że musi on być koniecznie obecny na gruncie w trakcie rozprawy granicznej, czy istnieje możliwość odebrania takiego oświadczenia o udzieleniu pełnomocnictwa w innym miejscu np. w miejscu zamieszkania?
Osobną kwestią są pełnomocnictwa udzielone w formie pisemnej. Jak rozumiem, takie pisemne pełnomocnictwo dołącza się do akt sprawy, natomiast w protokole granicznym w punkcie czwartym jedynie wpisuję się pełnomocnika, który stawił się na rozprawie granicznej z informacją, kto jest jego mocodawcą.

Moje wątpliwości zrodziły się po lekturze książki napisanej przez Panów Ryszarda Maliny i Mariana Kowalczyka pt."Geodezja katastralna", konkretnie na stronie 355 znajduję się przykładowo wypełniony protokół graniczny.  W ww. przykładzie protokołu granicznego w punkcie piątym wpisane są imiona i nazwiska pełnomocników oraz osoby,  które pełnomocnictwa udzieliły. Brak natomiast jest podpisów mocodawców, co uważam za błąd. W moim odczuciu, z zamieszczonego w książce przykładu wynika, że autorzy uważają, że w tym punkcie protokołu należy wpisać osoby, które otrzymały pełnomocnictwa pisemne. Poza tym zauważyłem, że tytuł punktu piątego na str. 355 brzmi "przyjęto następujące oświadczenie stron o udzielonym pełnomocnictwie na rzecz:" podczas gdy we wzorze protokołu granicznego zamieszczonego w rozporządzeniu w sprawie rozgraniczeń punkt piąty brzmi następująco "przyjęto następujące oświadczenia stron o udzieleniu pełnomocnictwa na rzecz". Prawie to samo, ale jednak treści wzoru z rozporządzenia zmieniać nie należy.

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: pełnomocnictwo zgłoszone do protokołu
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Kwietnia 2012, 14:26 »
Witaj Mypal.

Moim zdaniem wzór protokołu granicznego jednoznacznie określa, że:

1. w punkcie 5-tym niezbędne jest, aby osoba udzielająca pełnomocnictwa podpisała swoje oświadczenie woli w protokole granicznym, a więc oczywistym jest, że osoba ta winna być obecna na gruncie w wyznaczonym w wezwaniu miejscu i terminie. Wynika z tego, że pełnomocnictwo to udzielane jest ustnie przed geodetą. Nie chodzi zatem o pełnomocnictwa spisane przed notariuszem, albo innymi uprawnionymi podmiotami.

2. właśnie w punkcie 4-tym jest miejsce na wpisanie - w miejsce strony - prawnie ustanowionego pełnomocnika. Tutaj nie jest wymagana obecność osoby, która udzieliła pełnomocnictwa, ponieważ treść i forma udzelenia tego pełnomocnictwa sama w sobie zastępuje stronę.

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline mypal

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 11
Re: pełnomocnictwo zgłoszone do protokołu
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Kwietnia 2012, 14:55 »
Z punktem 2 Adamie zgadzam się oczywiście. Z punktem 1 w zasadzie też, z tym, że właśnie o konieczności obecności strony udzielającej pełnomocnictwa ustnego do protokołu na gruncie nie jestem przekonany. Czy nie jest tak, że geodeta może udać się do takiej osoby jeżeli ona się nie stawi?

Notariusz nie musi sporządzać aktu notarialnego w swojej kancelarii, może to zrobić u kogoś w domu np. gdy ta osoba ma trudności z poruszaniem się.

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: pełnomocnictwo zgłoszone do protokołu
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Kwietnia 2012, 15:10 »
W moim przekonaniu mamy dwie możliwości:

1. na grunt, zgodnie z wezwaniem, stawia się strona -> wówwczas jeżeli ma życzenie ustnie ustanawia "do protokołu granicznego" swojego pełnomocnika;
2. na grunt wezwana strona nie przybyła -> wówczas w jej miejsce może wstąpić pisemnie ustanowiony pełnomocnik.

Kwestia, czy pełnomocnictwo ustne może być składane np. w domu, biurze itp. jest kwestią drugorzędną. Osobiscie nie wykluczałbym, że poprawnym i prawnie dopuszczalnym jest, że strona np. w przeddzień terminu, za zgodą geodety upoważnionego do ustalenia granic, udziela pełnomocnictwa innej osobie właśnie do protokołu w miejscu jej zamieszkania.

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...