Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Elizy Orzeszkowej 6 lok 4
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: mike Wątek: Podział w trybie art.98b uogn  (Przeczytany 12904 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mike

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 51
Podział w trybie art.98b uogn
« dnia: 26 Stycznia 2012, 22:33 »
Witajcie : Adamie ,Jarku, Elipse, Smyk..... - Wszyscy.
Po dłuższej nieobecności na Forum postanowiłem poruszyć problem możliwości "skonsumowania" podziału w trybie art.98b. Zmusza mnie do tego interes własny (zlecenie klienta) ale też ostatnio skierowane do mnie maile "z Polski".I sprawa bynajmniej nie leży w płaszczyźnie akademickiego dywagowania. A prosi się o praktyczny, rzetelny komentarz. Bo wbrew prostocie zapisu tego artykułu w ustawie - rodzi on problemy.

Obrazoburczo  :?  stawiam tezę : ten przepis jest niedowykonania !!!

Na potwierdzenie tej tezy stawiam argumenty i będę oczekiwał  ich  :idea: obalenie bądź potwierdzenia :cry: .

Argument 1. NOTARIUSZ
       Art.98b nakazuje do wstępnego złożyć zobowiązanie w formie aktu notarialnego. I nic dziwnego w tym fakcie by nie było gdyby.... Już 2 tygodnie szukam notariusza (w powiecie obiektu i sasiednim(, który sporządziłby takie zobowiązanie. Słyszę zobowiazania : zastanowię się i dam znać. 8 kancelarii notarialnych !!! Do dnia dzisiejszego - cisza. Pomimo przypominania się. W jednym tylko przypadku uzyskałem w miarę uzasadnioną ale negatywną odpowiedź Ponieważ nie jestem prawnikiem, nie jestem też notariuszem. Czytałem ustawę o księgach wieczystych nie raz. I nie jestem sędzią ksiąg wieczystych. A problem leży podobno we wpisaniu treści decyzji zatwierdzającej podział do ksiąg.
A przecież z punktu widzenia mojego, geodety - technika wykonania wstępnego proj. z drobiazgowym rozpisaniem co komu, potwierdzonym następnie owym zobowiązaniem, przyklepanym decyzją i kolejnym aktem notarialnym daje możliwość matematycznego wręcz określenia co i w jaką księgę należy wpisać a co odpisać. Ale widocznie dlatego nie jestem notariuszem czy sędzią wieczystoksięgowym. Tylko geodetą.
Mam prawo stąd wyciągnąć wniosek, że artykuł ten jest na wyrost i nie współgra z innymi ustawami, czyli tym samym jest martwy ?  Bo przecież bez notariusza tu się nic nie da zrobić !

Argument 2. GMINA
        Żeby ułatwić tu poniekąd sprawę (dla przejrzystości) z góry zakładam, że :
1. mam zobowiązanie w formie aktu notar.
2. wstępny proj. - tu: połączenia i podziału
3. pozytywną opinię urzędu na wstepny
4. złożony operat do podgik a zatem uwierzytelnione wynikowe dokumenty pod decyzję
Ale wniosek stron o zatwierdzenie podziału zostaje odrzucony. Powód - tu nie będę się rozpisywał i domniemywał. W Kpa, mpzp czy wreszcie inteligencji (z całym szacunkiem)urzędnika sporządzajacego decyzję oraz (wójta,prezydenta....) ją notyfikującego można znaleźć powody tej odmowy. A praktycznie !
Wydania decyzji warunkowej - bo tylko taka być może - boją się urzędy. Powód ? Wręcz śmiesznie prosty. Warunek w takiej decyzji musi być spełniony. Pod rygorem nieważności. Kpa określa tryb postępowania i skutki przy uchylaniu decyzji "zwyczajnej". A o warunkowej nie ma nic. Więc jak przywrócić stan pierwotny ? I faktycznie co mamy zrobić my geodeci, gdy na podstawie prawomocnej decyzji warunkowej osadziliśmy kamienie gr. ? Tu się zasadza problem urzędu. ......... i notariusz,bo nie ma technicznej (?) możliwości zrealizowania decyzji w księgach coć zobowiązanie sporządził....... i sedzia, który powie nie bo
nie.... :cry:

1.działki przedmiotowe połozone są poza planem ale w granicach administracyjnych
2.własciciele wskazując sposób podziału działek i ich przyszłej zabudowy otrzymują  na ich wniosek na ten obszar pozytywną decyzję o warunkach zabudowy (sposób podziału jak pod tryb art.98b)
3. przed notariuszem zawierają umowę o zamianie działek po podziale między sobą
4. podział działki pierwszej (o korzystniejszych walorach geometrycznych i dostępie do drogi) w trybie art.93 i dec. o warunkach zabudowy ; druga ,z uzasadnieniem p.2a art.93

I tu zgrzyt. Cel pierwotny podziału jak w trybie art.98b ale,...jednak dwa odrębne wnioski, dwa odrebne wstępne projekty podziału, z czego na jeden - tej działki mniej korzystnej- negatywna opinia. Powód zaskakujący - decyzja o warunkach zabudowy została wydana na obszar składajacy się z dwóch działek przedmiotowych. Tej decyzji nie można zastosować osobno dla każdej z działek. I słusznie ! Tylko że nie da się określić ostatecznego celu podziału występując o taką decyzję dla każdej z tych działek osobno !!! :cry:

      Kończę na razie w tym miejscu opis moich doświadczeń z obszaru art.98b. Myślę, że trudno uniknąć dyskusji w tym temacie. Proszę zatem - szczególnie ciebie Adamie o próbę prawnego podejścia do zarysowanych tu problemów. Będę wdzieczny za wytknięcie mi błędów w rozumowaniu bądź interpretowaniu "zjawisk" zachodzących w obszarze tego artykułu.

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: Podział w trybie art.98b uogn
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Stycznia 2012, 13:18 »
A w czym mają problem notariusze?

Z komentarza do uogn:
<<
3. Wymienione warunki dokonania uproszczonego scalenia i wymiany gruntów, w trybie art.98b, są stosunkowo przejrzyste i zrozumiałe. W szczególności wymaganie dołączenia do wniosku zobowiązania w formie aktu notarialnego gwarantuje wyegzekwowanie zobowiązania na drodze sądowej (skutki prawnorzeczowe aktu notarialnego, analogicznie jak przy umowie przedwstępnej), na podstawie art. 64 kc i art. 1047 kpc.
>>

>> (...) A problem leży podobno we wpisaniu treści decyzji zatwierdzającej podział do ksiąg.

Problem chyba - na tym etapie - leży w sporządzeniu aktu analogicznego do umowy przedwstępnej, czyli zobowiązania do dokonania zamiany, a nie jakiegokolwiek wpisu do ksiąg...

>>Warunek w takiej decyzji musi być spełniony. Pod rygorem nieważności.
>>Kpa określa tryb postępowania i skutki przy uchylaniu decyzji "zwyczajnej".
>>A o warunkowej nie ma nic. Więc jak przywrócić stan pierwotny ?

Zapewne - w pewnych przypadkach - nie będzie możliwości przywrócenia stanu pierwotnego. Np. wówczas, gdy mamy do czynienia z kilkoma właścicielami, z których jeden będzie maiła opory w wykonaniou zobowiązania. Ale to będą już przede wszystkim spory cywilne...

>>I faktycznie co mamy zrobić my geodeci, gdy na podstawie prawomocnej decyzji warunkowej osadziliśmy kamienie gr. ?

Nie prawomocnej, a ostatecznej (par.14 rozporządzenia ws podziałów z 2004r.). Ja tu problemu nie widzę: skoro decyzja była ostateczna, to geodeta miał prawo osadzić znaki graniczne.

>>I tu zgrzyt. Cel pierwotny podziału jak w trybie art.98b ale,...jednak dwa odrębne wnioski, dwa odrebne wstępne projekty podziału, (...)

Jak to dwa wnioski i dwa odrębne wpp? Czy wówczas teren - objęty wnioskiem - nie powinien być aby ujęty i traktowany "łącznie"?

>>decyzja o warunkach zabudowy została wydana na obszar składajacy się z dwóch działek przedmiotowych.
>>Tej decyzji nie można zastosować osobno dla każdej z działek.

Chwilka... Decyzja taka dotyczy "terenu", a nie jakiejś jednej czy drugiej działki ewidencyjnej. Inaczej: przecież każdy może wystąpić o wydanie takiej decyzji, na dowolny obszar, np. na pół wsi... I niby wydanie takiej decyzji nie dotyczy jednocześnie każdej działki ewidencyjnej z osobna? A zresztą, skoro mowa o art.98b uogn, to po co traktować tę decyzję indywidualnie dla każdej z działek objętych wnioskiem o ich połączenie i podział?

>>Tylko że nie da się określić ostatecznego celu podziału występując o taką decyzję dla każdej z tych działek osobno !!!

Decyzja o warunkach zabudowy dotyczy określenia warunków... zabudowy. Wydanie takiej decyzji (oczywistym jest że planu na ten teren nie było, bo decyzja ta byłaby bezprzedmiotowa) przecież nie przsądza o trybie bądź celu ewentualnego późniejszego podziału.

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline mike

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 51
Re: Podział w trybie art.98b uogn
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Stycznia 2012, 08:18 »
Witaj Adamie !
 ;)  Nie takiego spodziewałem się komentarza w tym temacie. Ale do rzeczy.
"A w czym mają problem notariusze"
Cóż, właśnie tego nie wiem bo nie jestem notariuszem. Sędzią KW też nie. Ale powiem tak : notariusz sporządza - do wstępnego i w jego oparciu - zobowiązanie notarialne. Zgodnie z warunkiem w art.98b. I załóżmy, że tu problemu nie ma. Dalej. Po zakończeniu postępowania podziałowego wykonuję projekt podziału, wykazy zmian, prot. graniczny itd. Następnie po ostatecznej decyzji zatwierdzającej podział notariusz sporządza (tu wchodzę na nieznany mi grunt) akt notarialny potwierdzający wymianę czy zamianę (przejęcie) nowych działek między właścicielami działek. Nastepnie notariusz występuje z wnioskiem do KW o wyłączenie działek pierwotnych z odpowiednich KW i wpisanie w te miejsca działek nowych zgodnie z zawartym aktem i decyzją. Tu rodzi się pytanie czy sędzia KW mając wszystkie te dokumenty może mieć wątpliwości bądź opory w realizacji wniosku noatriusza. Bądź co bądź decyzja jest jedna a dotyczyć może dwóch, trzech i więcej ksiąg wieczystych.
Przywołując komentarz do uogn przechodzisz gładko nad tym faktem. Być może się mylę i problemu tu nie ma. Ale tego właśnie nie wiem !

Dalej. Piszę w poprzednim poście o decyzji o warunkach zabudowy. I mam wrażenie , że mnie nie zrozumiałeś. O taką decyzję występuje się do ug na pewien obszar obejmujący dwie trzy i więcej działek (nawet pół wsi) chcąc w sposób ogólny poznać zapisy mpzp tego obszaru lub tez poznać opinię urzędu jeśli obszar przedmiotowy jest poza mpzp. Ale można wystąpić o takąż decyzję mając gotową koncepcję np. zabudowy tego obszaru np. kilkunastoma budynkami mieszkalnymi wolnostojącymi czy szeregowymi. Otrzymam wtedy decyzję- powiedzmy pozytywną, na cały ten obszar, który mnie interesuje. I wówczas zrozumiałym jest, że gdybym chciał z jakichkolwiek powodów traktować wybiórczo działki i na nich prowadzić "cząstkowe" postępowanie podziałowe w oderwaniu od całości obszaru objętego tą decyzją, mogę się spotkać z odmową ug przy przedstawieniu wstępnego do zaopiniowania. To ogólnie. Natomiast w moim przypadku nie chodzi o pół wsi a o dwie po sąsiedzku położone działki "...ukształtowanych w sposób uniemożliwiający ich racjonalne zagospodarowanie..." (art.98b) dla których została opracowana wstępnie koncepcja ich łącznego zagospodarowania z propozycją zabudowy (sporządzoną przez projektanta) i na którą uzyskano pozytywną decyzję o warunkach zabudowy. Zachodzi więc tu klasyczny przykład do rozwiązania którego trzeba zastosować art 98b.
Jeżeli jednak zaistnieć mogą jakiekolwiek przeszkody  stwarzane w tym przypadku przez notariusza czy sędziego KW rozważać mogę ewentualne porozumienie z ug. I spróbować potraktować te działki w procesie podziału każdą z osobna. Tę z dostepem do drogi w trybie art.93 p.1 i art.94, a drugą  w trybie art.93 p.2a (na powiększenie sąsiedniej ). A to wszystko po to by zrealizować cel zarysowany w koncepcji na którą uzyskano pozytywną decyzję o warunkach.... .
Stąd wynika (jak w poprzednim moim poście) konieczność dwóch wniosków o podział (dwie różne działki) i dwa postępowania podziałowe, dwa wstępne .....
Ale, jak powiedziałem potrzebne do tego w takim przypadku jest porozumienie z ug.
Pozdrawiam Mike

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: Podział w trybie art.98b uogn
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Stycznia 2012, 15:54 »
>>Tu rodzi się pytanie czy sędzia KW mając wszystkie te dokumenty może mieć wątpliwości bądź opory w realizacji wniosku noatriusza.
>>Bądź co bądź decyzja jest jedna a dotyczyć może dwóch, trzech i więcej ksiąg wieczystych.

Mike... Jest stosowny zapis ustwowy? Jest... Daj zatem szansę notariuszom, wójtowi i sądom wieczystoksięgowym... Niech każdy zrobi "swoje", a niewątpliwie "będzie dobrze"...

>>Jeżeli jednak zaistnieć mogą jakiekolwiek przeszkody stwarzane w tym przypadku przez notariusza czy sędziego KW
>>rozważać mogę ewentualne porozumienie z ug. I spróbować potraktować te działki w procesie podziału każdą z osobna.

I co? Wystąpiły już jakieś uzasadnione, a więc merytoryczne, "przeszkody"? Skoro tak, co oznacza z formalnego punktu widzenia, że nie ma mozliwości "skorzystania" z dobrodziejstwa art.98b, to wobec tego ten tryb - wobec jego bezsprzecznej i niekwestionowanej niedopuszczalności - nie jest dopuszczalny...

Ja już się pogubiłem: czy mamy z faktami dokonanymi, czy tak sobie ogólnie teoretyzujemy?

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline mike

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 51
Re: Podział w trybie art.98b uogn
« Odpowiedź #4 dnia: 7 Lutego 2012, 18:06 »
Adamie.
Do Ciebie kieruję poniższą treść. Choć jeśli ktoś z czytających będzie miał wiedzę w tym temacie i zechce się
podzielić będzie miło.
Rzecz dotyczy treści p.3 art.98b.
Dwa dni temu spotkałem się z panią notariusz dyskutując długo możliwości przeprowadzenia podziału w trybie tego artykułu. Obawy p. notariusz jakie miała w większości zostały rozwiane. Została jednak jedna sprawa, która wg jej wiedzy i zachowań sędziego wieczystoksięgowego może być przeszkodą w przeprowadzeniu zmiany w księgach wieczystych.
p.3 brzmi " Podziału nieruchomości, o którym mowa w ust.1, dokonuje sie pod warunkiem, że właściciele albo użytkownicy wieczyści dokonają, w drodze zamiany, wzajemnego przeniesienia praw do części nieruchomości, które weszły w skład nowo wydzielonych działek gruntu. W razie nierównej wartości zamienianych części nieruchomości stosuje się art.15."
Otóż problem podobno leży w słowie "zamiana" w ujęciu prawnym, które podobno jasno ma określać co zamienia się na co. Ponieważ w treści p.3 mowa jest o "...przeniesieniu praw do części nieruchomości - notariusz ma problem ze sformułowaniem wniosku. W projekcie podziału bowiem nie ma uwidocznionych żadnych części nieruchomości a są już konkretne działki, które i tak składają się z nieoznakowanych części działek pierwotnych jednego i drugiego właściciela. To argument notariusza. Bowiem słowo " zamiana" jest tu dla niej kluczowe. I w sensie prawnym ma inne znaczenie niż w potocznym rozumieniu.
Może Ty, Adamie masz inne spojrzenie na tak postawiony problem. Być może wynikający z doświadczenia bądź kontaktów ze środowiskiem prawniczym.
Po trosze szykuję się do zadania pytania na konferencji w tym temacie. Będę jednak oczekiwał od geodety wojewódzkiego szerokiego komentarza do tego artykułu bądź podania wyczerpującego źródła.
Pozdrawiam .Mike.

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2466
Re: Podział w trybie art.98b uogn
« Odpowiedź #5 dnia: 8 Lutego 2012, 12:15 »
Proponuję Mike, żebyś udostępnił wszystkim notariuszom definicję nieruchomości. Przecież nieruchomość to czasami kilka działek, z których jedna stanowi część nieruchomości. Co w tym skomplikowanego?
Może być drobny problem w właściwym sporządzeniu wstępnego projektu podziału, żeby umowa przedwstępna mogła precyzyjnie określić jakie części zamienianych działek gruntu mają odpowiadać wydzielonym (projektowanym) działkom. Ale dla doświadczonego geodety to też nie powinno być problemem.
pozdrawiam
Jarek

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: Podział w trybie art.98b uogn
« Odpowiedź #6 dnia: 8 Lutego 2012, 13:24 »
Z przebiegu dotychczasowej dyskusji odnoszę wrażenie, że notariusz chce sporządzić jeden akt notarialny, który będzie zarówno umową przedwstępną, jak i jednocześnie podstawą wpisu do KW? Wydaje mi się, że tutaj winny być sporzadzone dwa zupełnie odrębne akty notarialne:

1. zobowiązanie, którego podstawą mógłoby być postanowienie pozytywnie opiniujące wstępny projekt podziału;

2. przeniesienie własności, którego podstawą będzie decyzja zatwierdzająca podział i wypisy z rej.e.g. na nowoutworzone działki ewidencyjne.

Przecież umawa przedwstępna ze swej natury dotyczy przyrzeczenia, że jak coś dopiero w przyszłości powstanie, to strony ustalają że będzie tak i tak... W dacie sporządzenia umowy przecież fizycznie nie istnieje przedmiot tej umowy. Sądzę, że analogicznie jest właśnie z podziałem w tym trybie...

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline mike

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 51
Re: Podział w trybie art.98b uogn
« Odpowiedź #7 dnia: 9 Lutego 2012, 19:05 »
Być może ,Adam niechcący -tym podejściem, wyjaśniłeś obawy jakie mają ug wydając decyzje warunkowe w szczególności dot. trybu art.98b. Bo przecież nie ma pewności, że zainteresowani stana do kolejnego aktu.
Ale. No,właśnie. Jest ale. W trybie urzędowym- ostateczna decyzja trafia do starostwa (podgik) i przechodzi przez ewidencję gruntów. Nastepnie wysyła komplet dokumentów do KW. Nie sądzę, żeby sędzia odmówił sprostowania ksiąg mając wszystkie te dokumenty łącznie z zobowiazaniem. Nie wiem czy byłby w zgodzie z przepisami, gdyby zażądał tego drugiego aktu sankcjonującego przeniesienie własności.
Pozdrawiam, Mike

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: Podział w trybie art.98b uogn
« Odpowiedź #8 dnia: 9 Lutego 2012, 19:30 »
>>W trybie urzędowym- ostateczna decyzja trafia do starostwa (podgik) i przechodzi przez ewidencję gruntów. Nastepnie wysyła komplet dokumentów do KW. Nie sądzę, żeby sędzia odmówił sprostowania ksiąg mając wszystkie te dokumenty łącznie z zobowiazaniem. Nie wiem czy byłby w zgodzie z przepisami, gdyby zażądał tego drugiego aktu sankcjonującego przeniesienie własności.

Warto chyba zauważyć, że wójt gminy - zatwierdzając podział nieruchomości - w żadnym razie nie zmiena tą decyzją jakichkolwiek stosunków własnościowych. Wydana decyzja powoduje jedynie, że dany właściciel, który miał np. jedną działkę ewidencyjną, teraz będzie miał dwie mniejsze działki ewidencyjne... W żadnym razie decyzja ta nie jest podstawą, aby sąd wieczystoksięgowy na jej podstawie dokonał jakiejkolwiek zamiany. Decyzja ta w mojej ocenie umożliwia jedynie dokonanie takiej zamiany w formie aktu notarialnego, a z kolei ten akt będzie dopiero podstawą do dokonania stosownych wpisów w KW.

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
Re: Podział w trybie art.98b uogn
« Odpowiedź #9 dnia: 9 Lutego 2012, 20:37 »
Witam !
 
"Warto chyba zauważyć, że wójt gminy - zatwierdzając podział nieruchomości - w żadnym razie nie zmiena tą decyzją jakichkolwiek stosunków własnościowych. Wydana decyzja powoduje jedynie, że dany właściciel, który miał np. jedną działkę ewidencyjną, teraz będzie miał dwie mniejsze działki ewidencyjne... W żadnym razie decyzja ta nie jest podstawą, aby sąd wieczystoksięgowy na jej podstawie dokonał jakiejkolwiek zamiany. Decyzja ta w mojej ocenie umożliwia jedynie dokonanie takiej zamiany w formie aktu notarialnego, a z kolei ten akt będzie dopiero podstawą do dokonania stosownych wpisów w KW."


Oczywiście, przecież  po wydaniu decyzji dalejjest  to tylko projekt.


Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula

Offline mike

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 51
Re: Podział w trybie art.98b uogn
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Lutego 2012, 13:52 »
Ula,Adam !
Przypuszczam z dozą pewności, że nie macie racji. Decyzja wydawana jest w formie warunkowej. Jej nieodłącznym załącznikiem jest zawarte zobowiązanie stanowiące akt notarialny. Być może art 98b traktuje tylko "ścieżkę" dotyczącą geodety. Stąd brak ciągu dalszego fazy po uprawomocnionej decyzji (ostatecznej ! :? ). Nie spieram się czy powinien być następny akt czy nie. Notariusz , z którym rozmawiałem też nie był pewny. Ale to ich brożka.
Natomiast zgodzę się z Wami, że decyzja wójta,...itd nie zmienia -dodam nigdy żeby było jasne ,stosunków własnościowych przedmiotowych działek. Ale załącznikami do wniosku o zmianę wpisów w wymienionych w decyzji (warunkowej!) księgach wieczystych są m.in. wykazy zmian gruntowych oraz zaktualizowany przez ewidencję gr. (starostwo)zapis w ewidencji gruntów i budynków. Nie wspomnę o innych dokumentach.
A tak nawiasem mówiąc kolejność rzeczy jest następująca:
1. uprawomocniona (ostateczna  :? )decyzja najpierw przechodzi przez ewidencję gruntów, gdzie zgodnie z zobowiązaniem notarialnym wpisywane są te działki do właściwych rejestrów opisujących również właścicieli tychże.
2. Komplet dokumentów niezbędnych i koniecznych do KW przesyła z wnioskiem starostwo
3. Dopiero tutaj może wkroczyć notariusz z ewentualnym aktem notarialnym (tylko po co ?). Ale nie wchodzę w tę materię bo ona nie moja. Być może jakiś sędzia wieczystoksiegowy zażyczy (jakieś prawo to reguluje - nie wiem) sobie takiego aktu (tylko po co ?).
 W przypadkach podziału w ogóle (w trybie art.98b w szczególnośći) zmiany w KW następują na wniosek starostwa (ewidencji gruntów i budynków) !!!!
Pozdrawiam ,Mike

Offline mike

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 51
Re: Podział w trybie art.98b uogn
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Lutego 2012, 13:55 »
Sorry ! Źle sformułowałem pkt.3. Powinien brzmieć "W między czasie może wkroczyć notariusz...."

Mike

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: Podział w trybie art.98b uogn
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Lutego 2012, 19:19 »
Mike napisał:

>>Ula,Adam !
>>Przypuszczam z dozą pewności, że nie macie racji. (...)

>>A tak nawiasem mówiąc kolejność rzeczy jest następująca: (...)

No to sprawa się wyjaśniła...
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline piżaman

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Opera 12.01 Opera 12.01
Odp: Podział w trybie art.98b uogn
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Lutego 2013, 16:14 »
http://www.nieruchomosci.beck.pl/index.php?mod=m_artykuly&cid=14&id=1750
Jako że to mój 1 post witam serdecznie wszystkich.
W w/w art. zawarta jest teza iż przy podziale na podst. art. 98b nie jest możliwe wydzielenie drogi wewnętrznej która będzie współwłasnością wszystkich właścicieli wchodzących do tego podziału. Niby że nie może powstać więcej nieruchomości niż było przed podziałem. Ale z drugiej strony w art. 98b jest odesłanie np. do art. 93 ust. 3. Jako że pierwszy raz wykonuję tego typu zlecenie szukałem informacji na ten temat i natknąłem się na powyższy artykuł. Mam mały mętlik. Od tego zależy konstrukcja wstępnego no i całego podziału. Pozdrawiam.

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 18.0 Firefox 18.0
Odp: Podział w trybie art.98b uogn
« Odpowiedź #14 dnia: 19 Lutego 2013, 11:11 »
Moim zdaniem z przepisów art.98b nie wynika, że taki podział uniemożliwia wydzielenie drogi wewnętrznej, zapewniającej dostęp do drogi publicznej nowopowstałym nieruchomościom. Skoro odpowiednie zastosowanie na mieć art.99 ustawy, to jednocześnie dopuszcza się i wydzielenie takiej drogi.

Niezupełnie można się też zgodzić też z tezą, że w wyniku takiego podziału nie może powstać więcej nieruchomości niż przed podziałem: przecież na tym terenie może być mpzp, który przewiduje przebieg drogi publicznej, a więc z mocy prawa przejdą te działki gruntu przeznaczone pod drogę np. na gminę, a więc będzie o jedną nieruchomość więcej...

Zresztą... Jak byłby "problem", to można wydzielić "extra" tę działkę gruntu stanowiącą drogę i "przypisać ją" do którejś z nowo-powstałych nieruchomości (przecież to nie jest tak, że jedna działka ewidencyjna = jedna nieruchomość), a następnie poustanawiać na tej działce służebności... Bez sensu, ale jest to jakieś "lekarstwo" na "klapki" jakiegoś urzędnika...

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...