Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: Adam Wójcik Wątek: Podział w celu powiększenia sąsiedniej nieruchomości...  (Przeczytany 14991 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam Wójcik

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2864
Nie dam Wam "żyć" dotąd, do kiedy nie przeanalizujemy wszystkich ciekawych problemów i aspektów, wynikających z  nabytej ostatnio przeze mnie książki Pana Mariana WOLANINA "Podziały i scalenia nieruchomości", Wyd. C-H-BECK, Warszawa 2011r... :)

Tym razem o następującym - i jakże trafnym - spostrzeżeniu Autora:
Cytuj
Umieszczenie w decyzji o zatwierdzeniu ewidencyjnego podziału nieruchomości rolnej i leśnej warunku zbycia wydzielonej działki gruntu o powierzchni poniżej 0,3000 ha na rzecz właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości sąsiedniej nie oznacza dopuszczalności wskazywania w tej decyzji konkretnego właściciela lub użytkownika wieczystego oraz konkretnej nieruchomości sąsiedniej. Brak jest w tym względzie jakichkolwiek podstaw prawnych. Dlatego też treść warunku zawartego w decyzji musi sprowadzać się w istocie do wskazania jedynie na fakt konieczności dokonania zbycia działki gruntu o powierzchni poniżej 0,3000 ha w wyznaczonym terminie ogólnie dla powiększenia nieruchomości sąsiedniej lub dla regulacji granic miedzy nieruchomościami sąsiednimi. Zbycie bowiem tej działki gruntu na rzecz któregokolwiek z właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości sąsiedniej będzie stanowiło spełnienie ustawowego warunku z art. 93 ust. 2a GospNierU skonkretyzowanego w decyzji o zatwierdzeniu ewidencyjnego podziału nieruchomości rolnej lub leśnej. Z tego względu brak jest ustawowych podstaw, aby warunek ten ograniczać w decyzji do konkretnego właściciela lub użytkownika wieczystego albo do konkretnej nieruchomości sąsiedniej.

W przepisach GospNierU brak jest normy prawnej, na podstawie której organ wydający decyzję o zatwierdzeniu podziału nieruchomości miałby jakiekolwiek uprawnienia do skutecznego wyegzekwowania dokonania czynności zbycia wydzielonej działki gruntu przez jej dotychczasowego właściciela lub użytkownika wieczystego. Nie ma również podstawy prawnej do skutecznego ubiegania się o nabycie takiej działki gruntu przez właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości sąsiedniej. Dlatego wyznaczenie terminu do przeniesienia praw do wydzielonych działek rolnych i leśnych o powierzchni poniżej 0,3000 ha nie wywołuje skutków prawnorzeczowych. Ograniczenie w przedmiotowej decyzji terminu do dokonania czynności zbycia wydzielonej działki rolnej lub leśnej o powierzchni poniżej 0,3000 ha należy zatem potraktować jako wydanie decyzji z zastrzeżeniem dokonania przez jej stronę czynności zbycia wydzielonej działki gruntu w wyznaczonym terminie. Jeżeli dotychczasowy właściciel lub użytkownik wieczysty nie dokona zbycia wydzielonej działki rolnej lub leśnej w wyznaczonym terminie na rzecz odpowiednio właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości sąsiedniej, to wtedy organ, który wydał decyzję o zatwierdzeniu podziału nieruchomości, zobowiązany będzie po upływie terminu wskazanego w tej decyzji do jej uchylenia na podstawie art. 162 § 2 KPA. Uchylenie to nie będzie miało jednak prawnego znaczenia, jeżeli przed upływem wskazanego terminu 6 miesięcy, wydzielona działka gruntu o powierzchni poniżej 0,3000 ha zostanie zbyta na rzecz osoby trzeciej. Późniejsze uchylenie decyzji o zatwierdzeniu podziału nieruchomości nie ma bowiem wpływu na legalność wcześniej dokonanego zbycia wskazanej działki gruntu. Uchylenie przedmiotowej decyzji w takiej sytuacji nie spowoduje przywrócenia ewidencyjnego stanu nieruchomości sprzed dokonania podziału. Decyzja o uchyleniu decyzji podziałowej (art. 162 § 3 KPA) będzie zatem decyzją niewykonalną. Niewykonalność decyzji administracyjnej jest natomiast wadą powodującą nieważność tej decyzji (art. 156 § l pkt 5 KPA).


Ciekawe, prawda?

Bo w sumie to oznacza, że prawnie dopuszczalne jest dowolne "pocięcie" dzielonej nieruchomości, jeżeli celem tego podziału będzie powiększenie nieruchomości sąsiedniej (sąsiednich). Wnioskodawca nie ma obowiązku - a organ prawa - wskazywania na powiększenie których sąsiednich nieruchomości wydzielane są poszczególne działki...

Jakież to możliwości otwiera... :) Załóżmy, że mam działkę o pow. 1 ha, na którą nie opracowano mpzp. Zlecam opracowanie projektu podziału w taki sposób, że wydzielam 7 działek po 0,1000 ha z przeznaczeniem na powiększenie nieruchomości sąsiednich (np. nieparzyste numery nowych działek na powiększenie nieruchomości z lewej, a parzyste z prawej) i pozostaje działka 0,3000ha. Organ nie ma podstaw, aby odmówić zatwierdzenia takiego podziału. Ale... Zbycie którejkolwiek z wydzielonych działek powoduje, że nie jest skutecznie możliwe przywrócenie stanu ewidencyjnego sprzed podziału... Pomimo, że posostałe wydzielone działki nie zostały zbyte na powiększenie tych sąsiednich nieruchomości...

Nie uważacie, że to bardzo ciekawe?

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Jarek Thor

 • Zarząd PTG
 • *****
 • Wiadomości: 2450
Re: Podział w celu powiększenia sąsiedniej nieruchomości...
« Odpowiedź #1 dnia: 3 Maja 2011, 15:22 »
Musze przyznać, że to bardzo ciekawa interpretacja, której nie znalem wcześniej. Warunek wydzielania działek nie mniejszych jak 0,3 ha miał uniemożliwić rozdrobnienie gospodarstw rolnych. A wydzielenie działki mniejszej na powiększenie sąsiedniej (przylegającej do wydzielanej działki),  wydawał się logicznym, dającym możliwość polepszenia funkcjonalności sąsiedniej nieruchomości. Nie za bardzo dla mnie zrozumiały był zawsze fakt konkretnego terminu na załatwienie transakcji, bo jeśli wydzielona działka miała być dla sąsiada, to po co ten termin? Przecież nikt trzeci raczej nie mógł się wciąć między dwóch dotychczasowych sąsiadów. Przedstawiona interpretacja przez Pana Wolanina w zasadniczy sposób rozszerza możliwości. I wydaje się, że jedynym istotnym elementem jest termin transakcji, ale...tez nie do końca  :D . No cóż. Mamy kolejne wyjście awaryjne do podziałów terenów rolnych...jakby co  ;)
pozdrawiam
Jarek

Offline Andrzej

 • Nowy użytkownik
 • *
 • Wiadomości: 1
Re: Podział w celu powiększenia sąsiedniej nieruchomości...
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Lipca 2012, 14:31 »
A czy przypadkiem Notariusz przy transakcji zbycia tej działki osobie trzeciej, jeżeli zauważy, że działka jest mniejsza od 0,30 ha i przeznaczona na cele rolne nie zażąda decyzji podziałowej
w celu weryfikacji.

Offline RadosławSmyk

 • Sąd Koleżeński
 • ****
 • ****
 • Wiadomości: 1338
Re: Podział w celu powiększenia sąsiedniej nieruchomości...
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Lipca 2012, 12:42 »
To że zażąda to pewne.  Pytanie tylko jak do niej podejdzie. Będę się musiał zapytać znajomego notariusza jak on to widzi.
Apices iuris non sunt iura.

Offline RadosławSmyk

 • Sąd Koleżeński
 • ****
 • ****
 • Wiadomości: 1338
Re: Podział w celu powiększenia sąsiedniej nieruchomości...
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Lipca 2012, 16:21 »
Nie pytałem co prawda u notariusza ale osoby które uważam za kompetentne wyjaśniły mi to tak. Jeśli działka źródłowa, ta która uległa podziałowi, ma KW to w momencie ujawnienia w niej podziału na nowe działki będzie wpisane obciążenie polegające na prawie zbycia jedynie na rzecz nieruchomości sasiednich. Tak jak w decyzji. Natomiast jeśli nawet nie ma KW to notariusz jeśli dostanie wypis z ewidencji na podzieloną działkę a tytuł własności będzie na niepodzieloną zażąda zawsze decyzji o podziale i zawsze natknie się na klauzulę o ograniczoności zbycia. Czy tak, czy tak osoba inna niż sąsiad nie kupi takiej działki.
Apices iuris non sunt iura.

Offline stardust

 • Komisja Rewizyjna
 • ****
 • Wiadomości: 884
Re: Podział w celu powiększenia sąsiedniej nieruchomości...
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Lipca 2012, 21:09 »
A sąsiad, po nabyciu, może tę działkę zbyć dowolnej osobie?

Offline UlaZ

 • Członek PTG
 • ***
 • Wiadomości: 2535
Re: Podział w celu powiększenia sąsiedniej nieruchomości...
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Lipca 2012, 18:43 »
Oczywiście, że może. I tu jest cały bezsens przepisów, bo zdeterminowany nabywca, co najwyżej dwa razy zapłaci notariuszowi.

Pozdrawiam, Ula
Pozdrawiam, Ula