Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: elipse Wątek: Wzory protokołów  (Przeczytany 12002 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline elipse

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1170
  • Nie wystarczy się myć, czasami trzeba zmienić wodę
Wzory protokołów
« dnia: 17 Kwietnia 2011, 15:54 »
Kontynuując wene kolegów Adama i Jarka może spróbójmy stworzyć  wzór protokołów z przyjęcia,wznowienia,wyznaczenia bo rozgraniczenia i ustalenia granic dla potrzeb ewidencji juz jest...
pozdrawiam

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: Wzory protokołów
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Kwietnia 2011, 18:56 »
Elipse...

§ 38. ust.2 Rozporządzenia w sprawie egib stanowi, że:
Cytuj
Ustalenia przebiegu granic na gruncie dokonuje wykonawca w oparciu o złożone do protokołu granicznego zgodne oświadczenia woli osób, które stawiły się w określonym w zawiadomieniu miejscu i terminie.

W/w przepis odnosi się do jednoznacznie i ewidentnie PROTOKOŁU GRANICZNEGO, a nie jakiegośtam "protokołu ustalenia przebiegu granic działek do celów ewidencji gruntów i budynków"...

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline elipse

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1170
  • Nie wystarczy się myć, czasami trzeba zmienić wodę
Re: Wzory protokołów
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Kwietnia 2011, 21:30 »
No tak ale czy tego samego protokołu granicznego ..wzór stanowiący załącznik do rozporządzenia zatytuowany jest inaczej...... :lol:
pozdrawiam

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: Wzory protokołów
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Kwietnia 2011, 16:46 »
Moim zdaniem prawodawcę należy uznać za racjonalnego... Zatem "Protokół graniczny" nie może być tożsamy z  "Protokołem ustalenia przebiegu granic działek do celów ewidencji gruntów i budynków"...

Może sensownym wyjaśnieniem tej sytuacji może być to, że np. przy inwestycji "autostradowej" winien być sporządzony jeden "Protokół ustalenia przebiegu granic działek do celów ewidencji gruntów i budynków" oraz kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt/kilkaset/kilka tysięcy "Protokołów granicznych", dotyczących ustalanych granic poszczególnych nieruchomości?

PoZdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2448
Re: Wzory protokołów
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Kwietnia 2011, 23:25 »
Adam. Coraz bardziej nabieram przekonanie, że masz rację. Ustalałem już wiele granic w trybie EGiB i zawsze robiłem protokół zgodny z wzorem w rozporządzeniu (miałem takie stanowisko naszego WINGiK). Jednak coraz bardziej się zastanawiam i zaczynam mieć przekonanie, że ustalenie granic w trybie rozgraniczenia (opisane w ustawie PG i rozporządzeniu w sprawie rozgraniczeń) to jest to same ustalenie granic co w trybie EGiB. Jak widzisz wychodzę jeszcze dalej z własnymi interpretacjami jak Ty  :D  . Ale o ile pamiętasz, na naszym spotkaniu w Kokotku w materiałach przygotowanych przeze mnie, poruszałem już tą sprawę. I już wtedy zastanawiałem się, czy zasady ustalania granic przy rozgraniczeniu nie powinny obowiązywać przy ustalaniu granic w trybie EGiB. Jakby nie patrzeć nie ma innych zapisów dotyczących ustalania granic. A protokół graniczny o którym piszesz dotyczy przecież ustalenia granic. Oczywiście jest on przypisany w sposób jednoznaczny procedurze rozgraniczenia i zawsze tylko tam występował. Ale kto wie. Może faktycznie ustawodawca jest racjonalny i w sposób logiczny stwierdził, ze skoro mamy ustalać granice nie tylko w czasie rozgraniczeń, to przypisany tej procedurze protokół powinien być stosowany w czasie ustalania granic również w trybie EGiB. Może by napisać pytanie do GUGiK w tej sprawie ? Bardzo jestem Ciekaw jak by z tego wybrnęli. Znając życie nic sensownego by nie odpisali, ale w zasadzie...jesli nie przyznali by racji Adamowi to...musieli by się przyznać do ewidentnego błędu w rozporządzeniu  :shock:  A jeśli uznają, że tam nie ma błędu to...lepiej nie dokończę  :D
pozdrawiam

Offline elipse

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1170
  • Nie wystarczy się myć, czasami trzeba zmienić wodę
Re: Wzory protokołów
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Kwietnia 2011, 08:22 »
§ 38. 1. O czynnościach ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych wykonawca zawiadamia właściwe podmioty ewidencyjne oraz osoby, jednostki organizacyjne i organy, o których mowa w § 11 ust. 1 pkt 1. Do zawiadomień stosuje się przepisy art. 32 ust. 1-4 ustawy.
2. Ustalenia przebiegu granic na gruncie dokonuje wykonawca w oparciu o złożone do protokołu granicznego zgodne oświadczenia woli osób, które stawiły się w określonym w zawiadomieniu miejscu i terminie.
3. Ustalane punkty graniczne wykonawca oznacza na gruncie w sposób umożliwiający ich pomiar. Trwała ich stabilizacja może nastąpić wyłącznie z inicjatywy i na koszt zainteresowanych.
4. Wzór protokołu ustalenia przebiegu granic działek do celów ewidencji gruntów i budynków określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

Panowie o co kruszyć kopie zwykłe przejęzyczenie.... 8-)
pozdrawiam

Offline mike

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 51
Re: Wzory protokołów
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Maja 2011, 21:34 »
Jarku, Adamie !
A ja mam tu i teraz inny dylemat. Może głowa juz nie ta....
Chcę zrobić tzw. "skrócony" protokół. I patrzę na par.6 i 7 rozporzadzenia (7.12.04). Masło maslane albo ja już "świruję"? Do jego sporzadzenia stosuję moim zdaniem par.6 bo podstawę zawiera p.1 i (lub)2. A par.7 p.3 zakręca mi całą sprawę. O co tu chodzi?

Pozdrawiam,Mietek.

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2448
Re: Wzory protokołów
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Maja 2011, 22:07 »
Mietek. A co masz na myśli pisząc, "skrócony" protokół? Z przywołanej przez Ciebie podstawy prawnej wynika, że chodzi Ci o protokół z przyjęcia granic. Ale naprawdę nie wiem, co masz na myśli pisząc, że można zrobić jakiś skrócony protokół. Fakt, że trudno przegryźć się przez zawiłości paragrafów 6 i 7. Ale jak zaczniesz myśleć kategoriami naszych okolic, czyli katastralnych, i odrzucisz "złote" myśli ujęte w tych paragrafach a dotyczące całej polski (nie katastralnej), to szybko połapiesz się o co chodzi. Przecież doskonale wiesz, że w "naszych" księgach wieczystych nic konkretnego nie znajdziesz w odniesieniu do przebiegu "przyjmowanych" granic (za drobnymi wyjątkami). Za wyjątkiem opisów i map, żadnych innych danych w odniesieniu do przebiegu granic tam nie ma. I oczywiste (przynajmniej dla nas jest), że praktycznie zawsze przyjmujemy granice w oparciu o dane ujawnione w ewidencji, a nie w księgach wieczystych. Więc u nas ma praktycznie tylko zastosowanie :
§ 7
3. W przypadku, o którym mowa w § 6 ust. 3, protokół, o którym mowa w ust. 1, zawiera dane wymienione w ust. 2 oraz listę i podpisy osób obecnych przy czynnościach przyjęcia granic.

a ust.3 tego paragrafu mówi :
3. W przypadku braku dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, granice nieruchomości podlegającej podziałowi przyjmuje się na podstawie danych, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
czyli :
2) danych wykazanych w katastrze nieruchomości.
Nie wiem czy o to Ci chodziło. Jeśli nie, to dopowiedz  ;)
pozdrawiam

Offline mike

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 51
Re: Wzory protokołów
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Maja 2011, 21:54 »
Jarek.
Nie zrozumieliśmy się. Mówiąc "skrócony" protokół, uzyłem potocznego określenia (uzywanego tu w pow. raciborskim)na protokół okazania granic sporzadzany bez wzywania stron w sytuacji wykonywania podziału  gdy granice dzielonej działki były wyznaczane wcześniej (rok,dwa,trzy) i wykonanej wtedy i przyjetej do zasobu pełnej z tej czynności dokumentacji. Czyli spełniony warunek par.6 ,p.1 rozporzadzenia (7.12.04 r.).
Ponieważ mnie osobiście zdarzył się taki przypadek chyba pierwszy od 2004 r. (wcześniej cos tam było-blado pamietam), więc zastosowanie tej "skróconej" wersji protokołu przyszło mi niejako z trudem.
Brnąc przez par.6 i 7 nie potrafię pewnie uzasadnić czy działam w par.6 czy 7 szczególnie jesli chodzi o zapis p.3 par.7 i p.3 par.6. Sakramencka zawiłość. I tyle. Więcczy powinienem zawiadomić, czy nie ?

Pozdrawiam ,Mietek

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2448
Re: Wzory protokołów
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Maja 2011, 23:00 »
Musze przyznać, że trochę mnie zaskoczyłeś. Protokół z okazania granic z tego co wiem, nie istnieje w żadnym ze znanych mi przepisów. Więc trudno mi się odnieść do czegoś, bardzo lokalnego. Bo skoro nie ma podstawy prawnej na taki protokół to z pewnością nie wiadomo jak go robić  :D . Ale tak serio, nie widzę w tym nic głupiego. Sam często sporządzam protokół przy podziałach jak to nazwałeś z "okazania granic", ale nie bardzo rozumiem co ma do tego rozporządzenie w sprawie podziałów. Paragrafy 6 i 7 tego rozporządzenia ewidentnie odnoszą się do przyjęcia granic. A co ma przyjęcie granic do ich okazywania? Nie bardzo rozumiem związek jednego z drugim. Jeśli masz na myśli protokół z przyjęcia granic i sytuację, że jest założona księga wieczysta, pomiar granic spełnia obowiązujące standardy i stan znaków granicznych na gruncie jest zgodny z ostatnim pomiarem, to wg mojej wiedzy tak jak napisałeś, nie ma obowiązku zawiadamiania stron ani o przyjęciu ani o innych dodatkowych czynnościach. I nie widzę najmniejszego problemu, żeby w sporządzonym protokole z przyjęcia granic (który robimy zawsze przy podziale) podpisały Ci go strony obecne przy pomiarze. To czy zawiadamiasz czy też nie, kompletnie nie ma związku z tym, czy ktoś podpisze taki protokół czy nie. Ale i tak nie rozumiem, dlaczego w sytuacji, gdy zawsze mamy robić protokół z przyjęcia granic, "u was" w pewnych sytuacjach można robić jakiś "skrócony" protokół. Rozporządzenie jednoznacznie określa co on ma zawierać. Więc w przypadku przez Ciebie opisanym, czego w nim nie ma, co jest wymagane rozporządzeniem? Bo skoro piszesz, że jest "skrócony", to chyba czegoś jest w nim mniej, niż powinno być  :shock: . Napisałem wcześniej,że czasami robię protokół "z okazania granic". Ale jest to dokument dodatkowy, nie wynikający z żadnych zapisów prawnych. Więc robię go dlatego, że ja chcę go robić, a nie dlatego, że ktoś mi nakazuje lub z czegoś to wynika.  I nie nazywam go protokołem "z okazania granic". Ale teraz nie będę opisywał dlaczego i jak go robię. Bo po pierwsze nie ma związku z Twoim pytaniem, a po drugie, pewnie nikogo to nie zainteresuje.
pozdrawiam