*

Autor: lk Wątek: wznowienie znaków granicznych/wyznaczenie punktów granicznych-stabilizacja  (Przeczytany 1377 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lk

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja 0
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 36.0.2130.80 Opera 36.0.2130.80
Witam,
robię wznowienie znaków granicznych/wyznaczenie punktów granicznych na podstawie art. 39 ust. 1/ust. 5 pgik. W związku z tym, że Starostwo zarzuca mi że nie mogłem zastabilizować w sposób trwały punktu granicznego, do którego jeden z właścicieli sąsiedniej nieruchomości zgłosił zarzut, mam pytanie odnośnie stabilizacji, tzn. przychodzi jeden z właścicieli sąsiedniej nieruchomości i zgłasza zarzut pt. "nie zgadzam się z usytuowaniem punktu granicznego nr 1".
Czy w zaistniałej sytuacji mam prawo zastabilizować taki punkt graniczny w sposób trwały? Jeśli nie, to dlaczego?
Dodam tylko, że Starostwo powołuje się tutaj na § 16 rozporządzenia MSW i A oraz R i GŻ z dnia 14.04.1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości. Według mnie ten przepis ma zastosowanie w przypadku wykonywania rozgraniczenia. Jeśli się mylę, proszę wyprostujcie mnie.

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Reputacja 10
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 53.0 Firefox 53.0
Moim zdaniem masz prawo zastabilizować taki punkt graniczny jeśli były przesłanki do wznowienia zgodnie z art. 39 PGiK. Na podstawie tego samego art.- jeśli wyniknie spór, strony mogą wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie sprawy.

Powoływanie się w tym przypadku na przepisy dotyczące rozgraniczeń jest bezpodstawne.

Offline krasypl

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 266
  • Reputacja 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Edge 13.10586 Edge 13.10586
a ten punk nie jest przypadkiem z ustalenia do celów EGiB?
---
Pozdrawiam
Krzysztof

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Reputacja 10
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 53.0 Firefox 53.0
A co, jeśli jest?

Offline stardust

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja 28
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 53.0 Firefox 53.0
Wznowić można znak który kiedyś istniał lecz został zniszczony, uszkodzony lub przesunięty.
Jeżeli znaku nigdy nie było to nie można go wznowić.

Offline sfl

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
I tu może się pojawić problem bo znak graniczny to znak z trwałego materiału - czy palik drewniany spełniać będzie definicję znaku granicznego?

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Reputacja 10
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 53.0 Firefox 53.0
Ale sposób ustalenia nie pozwala stwierdzić czy taki znak istniał, czy był tylko palik.
Osobiście też uważam, że wznowić można jeśli znak istniał, a wyznaczyć jeśli nie istniał. Ale to nie jest powszechna interpretacja, bo gdzieniegdzie wznowić można wszystko uprzednio ustalone :)

Poza tym jaki przepis zabrania stabilizacji wyznaczonego punktu granicznego?

Offline lk

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja 0
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 36.0.2130.80 Opera 36.0.2130.80
Według mnie nie ma tutaj znaczenia, czy taki punkt był kiedykolwiek zastabilizowany, ani to, czy pochodzi z czynności ustalenia dla celów egib.
Tutaj chodzi o coś zupełnie innego: czy jest jakikolwiek przepis, który zabraniałby wykonać trwałej stabilizacji punktu granicznego, którego położenie kwestionuje jedna ze stron (właściciel sąsiedniej działki)?
Jak się powszechnie "przyjęło" wznowić można to, co kiedyś zostało zastabilizowane i są na tą "stabilizację" jakieś dokumenty, natomiast wyznaczyć (jako ujawnione w egib-art. 39, ust. 5 pgik) wszystko inne. W przypadku sporu, strony mogą wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie sprawy (art. 39 ust. 1 pgik). Tak ja to rozumiem.
Jeżeli chodzi o rodzaj stabilizacji to tutaj można, wręcz chyba należy, odnieść się do § 17 rozporządzenia MSW i A oraz R i GŻ z dnia 14.04.1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości, ponieważ tutaj jest szczegółowo rozpisane co rozumie się pod pojęciem trwałej stabilizacji.
Czyżby nikt nie mógł znaleźć przepisu zabraniającego wykonywać trwałą stabilizację w zaistniałym przypadku...?

Offline stardust

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja 28
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
O takiej stabilizacji na pewno należy powiadomić sąsiadów i sporządzić odpowiedni protokół.
Pytanie - jaki protokół, jeżeli to nie było wznowienie, rozgraniczenie ani stabilizacja po prawomocnej decyzji podziałowej?

Offline sfl

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
@Ik z Twojej wypowiedzi nie do końca zrozumiałem, kiedy jedna ze stron kwestionuje przebieg granicy. Czy ma to miejsce w trakcie Twoich prac czy też może zastabilizowałeś punkt graniczny, który wcześniej w trakcie ustalania był kwestionowany przez jedną ze stron i został zamarkowany tylko palikiem?

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Reputacja 10
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 53.0 Firefox 53.0
O takiej stabilizacji na pewno należy powiadomić sąsiadów i sporządzić odpowiedni protokół.
Pytanie - jaki protokół, jeżeli to nie było wznowienie, rozgraniczenie ani stabilizacja po prawomocnej decyzji podziałowej?

Tylko jaki przepis narzuca sporządzanie protokołu przy stabilizacji po decyzji podziałowej?
Zwyczajowo sporządza się protokół stabilizacji, ale przepisy na ten temat milczą.

Offline lk

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja 0
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 36.0.2130.80 Opera 36.0.2130.80
O takiej stabilizacji na pewno należy powiadomić sąsiadów i sporządzić odpowiedni protokół.
Pytanie - jaki protokół, jeżeli to nie było wznowienie, rozgraniczenie ani stabilizacja po prawomocnej decyzji podziałowej?
O stabilizacji powiadomiłem sąsiada. Robię wznowienie/wyznaczenie znaków/punktów granicznych.

Offline sfl

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 33
  • Reputacja 9
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
par. 15 Rozporządzenie w sprawie podziałów nieruchomości 2004 r.

Offline lk

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja 0
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 36.0.2130.80 Opera 36.0.2130.80
@Ik z Twojej wypowiedzi nie do końca zrozumiałem, kiedy jedna ze stron kwestionuje przebieg granicy. Czy ma to miejsce w trakcie Twoich prac czy też może zastabilizowałeś punkt graniczny, który wcześniej w trakcie ustalania był kwestionowany przez jedną ze stron i został zamarkowany tylko palikiem?
Sytuacja z sąsiadem ma miejsce w trakcie moich prac, czyli wyznaczenia punktów ujawnionych w egib.
Jest sobie granicznik, który ja wyznaczam. Zawiadomiłem sąsiada i całą resztę stron. Na wyznaczony termin przychodzi sąsiad i na chwilę przed planowanym wykonaniem stabilizacji wyznaczanego punktu granicznego mówi, że on się nie zgadza z takim wyznaczeniem i mówi, żebym tego punktu nie stabilizował. Na omawiany punkt graniczny są "sztywne dokumenty".
Czy mam prawo dokonać stabilizacji?

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 182
  • Reputacja 10
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 53.0 Firefox 53.0
par. 15 Rozporządzenie w sprawie podziałów nieruchomości 2004 r.

No tak.. racja nie wiem co mnie przyćmiło :)