Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: jkbsrwk Wątek: Dostęp do drogi publicznej przy podziale, a uzgadnianie zjazdu.  (Przeczytany 1329 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 51.0 Firefox 51.0
Witam, chciałbym uzyskać Wasze opinię w takiej sprawie:
Przy podziale, dostęp do drogi publicznej zawsze rozumiałem jako prawną możliwość kontaktu z drogą tzn. czy działka pierwotna (no i oczywiście nowowydzielone) mają kontakt z działką, na której znajduje się droga publiczna.

Niektóre gminy przy wstępnym projekcie występują przed wydaniem postanowienia opiniującego wstępny projekt do zarządu drogi o opinię. Dziwiło mnie to, ale mówili, że taki mają zapis w MPZP, który ich do takiej czynności zobowiązuje.

Czyli uzależniają podział od możliwości fizycznego dostępu do drogi, poprzez urządzenie odpowiedniego zjazdu z drogi publicznej.

Analizując art. 93. ust. 3 dalej uważam, że ustawodawca miał na myśli "prawny" dostęp do drogi publicznej, bo jako alternatywy podaje ustanowienie służebności, czy wydzielenie drogi wewnętrznej.

Zazwyczaj na gminach na których rzekomo MPZP narzucał wystąpienie o opinię do zarządu dróg, nie pojawiały się żadne problemy. Ale ostatnio doszło do sytuacji, gdzie zarząd dróg pozytywnie zaopiniował podział, ale pod warunkiem w przyszłości zrobienia wspólnego zjazdu z sąsiadem. Gmina wydała pozytywną opinię do wstępnego projektu, ale również pod takim warunkiem, wysyłając postanowienie również sąsiadowi, który wniósł na nie zażalenie, bo mu to nie odpowiada.

Ostatecznie podział został zrobiony na podstawie art. 95 bez wstępnego projektu. Została wydana decyzja podziałowa, ale Gmina zapędziła się moim zdaniem bo decyzję wysłała też temu sąsiadowi wskazując go jako stronę!

Uważam, że przy podziale stroną jest tylko właściciel dzielonej działki...

No ale nie wiem. Może mój tok myślenia jest gdzieś nie prawidłowy, coś źle interpretuję, albo czegoś nie wiem?

Bardzo proszę o jakieś opinie i Wasze doświadczenia w podobnych sytuacjach :)
Pozdrawiam


jm

  • Gość
Odp: Dostęp do drogi publicznej przy podziale, a uzgadnianie zjazdu.
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lutego 2017, 21:06 »
...
Ostatecznie podział został zrobiony na podstawie art. 95 bez wstępnego projektu. Została wydana decyzja podziałowa, ale Gmina zapędziła się moim zdaniem bo decyzję wysłała też temu sąsiadowi wskazując go jako stronę!

Uważam, że przy podziale stroną jest tylko właściciel dzielonej działki...
...
Również uważam, że Twoje uważanie jest w 100% słuszne, także w kwestii dostępu do drogi.

Cała historia i rozwój cywilizacyjny ludzkości miał za podstawę drogi.
To drogi zawsze, podobnie jak przysłowiowa tabakiera, pełniły funkcję służebną względem przyległych gruntów i im służyły.
Ale jak widać współczesny świat zaczyna już przerastać nas i nasze dotychczasowe wyobrażenia, a dodatkowo uwznioślanie i poszukiwanie misji przy wydawaniu rutynowych decyzji urzędniczych prowadzi do sytuacji, iż nawet podrzędne drogi gminne, osiedlowe urastają w pojęciu tych maluczkich, aczkolwiek jednak decydentów, do rangi autostrady.