*

Autor: pandrzej Wątek: Kto ma ponieść koszty ustalenia przebiegu granic przy podziele?  (Przeczytany 671 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 54.0.2840.71 Chrome 54.0.2840.71
Właściciel działki 101 dogadał się z właścicielem działki 100, że zamieni się z nim działkami w taki sposób, żeby właściciel działki 101 miał dostęp do drogi publicznej. Zlecił mi zatem podział działki 100 i podział działki 101 tak, żeby powierzchniami się zgadzało. Właściciel działki 100 przystał na taki podział. Koszty podziału ponosi właściciel działki 101, bo tylko jemu zależy na dojeździe.

Sporządziłem zatem operat z podziału działki 100 i 101. Starosta dopatrzył się, że punkty 200, 201 i 202 posiadają atrybut BPP 5 i z tego powodu nie przyjął operatu do zasobu. Inną sprawą jest, że punkty 200, 201 i 202 pochodzą z podziału z 1998 i są jeszcze podstawą obliczenia powierzchni działki sąsiedniej przy podziale z 2000 roku. Ze względu jednak na wspomniany atrybut BPP 5 starosta zarzucił mi naruszenie §61-62 rozporządzenia EGiB i niewłaściwe obliczenie powierzchni (obliczyłem przez potrącenie).

Sprawę zrecenzowałem zleceniodawcy - właścicielowi działki 101. A ten słusznie zapytał: kto ma ponieść koszty tego ustalenia? Przecież skoro on płaci za wydzielenie pasa pod drogę (działki 100/1), to w żaden sposób nie jest zainteresowany ustaleniem granic między właścicielem działki 100 a działką sąsiednią.

Offline pasiasia

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja 1
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Opera 41.0.2353.46 Opera 41.0.2353.46
Odp: Kto ma ponieść koszty ustalenia przebiegu granic przy podziele?
« Odpowiedź #1 dnia: 7 Listopad 2016, 15:15 »
Kto może zlecić ustalenie  (ale nie musi) ?

§ 86. 2. Modyfikacja danych ewidencyjnych mająca na celu doprowadzenie tych danych do zgodności z wymaganiami rozporządzenia
i obowiązującymi standardami technicznymi może nastąpić na wniosek i koszt zainteresowanych.
§ 85. 1. Dane mapy numerycznej oraz dane określające pola powierzchni działek ewidencyjnych, niespełniające obowiązujących
standardów technicznych, podlegają systematycznej modyfikacji w ramach bieżącej aktualizacji operatu ewidencyjnego.

Co w przypadku gdy właściciel nie chce aby dane ewidencyjne spełniały wymogi rozporządzenia ????


Czy Starosta może operować danymi punktów granicznych które nie spełniają wymogów par 61 , i 62 ?

§ 83. Do czasu wykonania modernizacji ewidencji zachowują swoją ważność, w zakresie określonym przepisami ustawy,
dane ewidencyjne uwidocznione w ewidencji prowadzonej przed wejściem w życie rozporządzenia.
§ 82. 3. Dane, określające położenie punktów granicznych z błędem średnim większym niż 0,30 m względem osnowy geodezyjnej
1 klasy, które użyte zostały do numerycznego opisu granic działek ewidencyjnych,
zastępuje się, zgodnie z zasadami
określonymi w § 45–47 lub w procesie modernizacji ewidencji, dostępnymi dla organu danymi dokładniejszymi, nawet jeżeli
te nowe dokładniejsze dane nadal określają położenie punktów granicznych z błędem średnim większym niż 0,30 m,
a brak jest możliwości określenia położenia tych punktów granicznych z błędem średnim nieprzekraczającym 0,30 m.

Par 82.3 pozwala aby do numerycznego opisu granic użyte były punkty których BPP  jest większe od 0,30m



RoBoCIK połączył wiadomości:  7 Listopad 2016, 15:22
I jeszcze jedno co mi przyszło do głowy
Punkty załamania na projektowanej granicy do czasu uprawomocnienia decyzji podziałowej nie mogą być wyznaczone. Tym samym nie jest możliwe do czasu ich wyznaczenia określenie dla nich  BPP.

Projektowane punkty też nie spełniają wymogów par 61, 62 też nie mogą być brane do obliczeń powierzchni :)
« Ostatnia zmiana: 7 Listopad 2016, 15:22 przez pasiasia »

Offline ninia_2009

  • Komisja PTG
  • ****
  • Wiadomości: 143
  • Reputacja 12
  • geodeta, klasyfikator
  • System:
  • Android 2.3.5 Android 2.3.5
  • Przeglądarka:
  • Safari 4.0 Safari 4.0
Odp: Kto ma ponieść koszty ustalenia przebiegu granic przy podziele?
« Odpowiedź #2 dnia: 8 Listopad 2016, 16:45 »
Ps. A w rozp w sprawie podziałów nie ma słowa o punkcie granicznym projektowanej granicy nawet nie pokazuje sie go na mapie z projektem podziału.

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 54.0.2840.71 Chrome 54.0.2840.71
Odp: Kto ma ponieść koszty ustalenia przebiegu granic przy podziele?
« Odpowiedź #3 dnia: 9 Listopad 2016, 08:18 »
Wydaje mi się, że przytoczone przepisy dotyczą jedynie ujawniania współrzędnych w bazie danych starosty. Co do obliczania z nich powierzchni, to już trzeba zajrzeć do §61-62, gdzie nie ma takiej swobody przyjmowania współrzędnych.

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 153
  • Reputacja 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 54.0.2840.71 Chrome 54.0.2840.71
Odp: Kto ma ponieść koszty ustalenia przebiegu granic przy podziele?
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Listopad 2016, 16:42 »
W tym samym operacie zrodziło mi się jeszcze jedno pytanie:

Wg jakich zasad ustalano przy wprowadzaniu danych do numerycznych map ewidencyjnych parametry BPP? Pomiary tachimetryczne na osnowę geodezyjną w układzie np SG-ROW potrafią mieć w jednym obrębie z jednego roku BPP od 1 do 3.

Gdzie znajdują się choćby nieformalne kryteria przyjmowania atrybutu BPP?

Offline pasiasia

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja 1
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Opera 41.0.2353.56 Opera 41.0.2353.56
Odp: Kto ma ponieść koszty ustalenia przebiegu granic przy podziele?
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Listopad 2016, 10:02 »
pandrzej napisał:

"Wydaje mi się, że przytoczone przepisy dotyczą jedynie ujawniania współrzędnych w bazie danych starosty. Co do obliczania z nich powierzchni, to już trzeba zajrzeć do §61-62, gdzie nie ma takiej swobody przyjmowania współrzędnych."



Do obliczeń powierzchni "nowych" projektowanych działek bierzemy współrzędne punktów, które dopiero po wydaniu decyzji mogą zostać wyznaczone i pomierzone,  do tego czasu  punkty te nie posiadają żadnych atrybutów , nie są zgodne z żadnymi standardami (nie mają okreslonego BPP, STB, nawet ZDR=5 należało by wpisać dopiero po uprawomocnieniu decyzji ), a mimo to "można" je brać do obliczenia powierzchni proj. działek, mimo tego, że nie spełniają wymogów par 61, 62 EGiB

To jednak jest swoboda i niektóre punkty wcale nie muszą spełniać wymogów par 61, 62

Poza tym par 61, 62 dotyczą działek ewidencyjnych a my obliczamy powierzchnie działek projektowanych. Więc par 61 i 62 nas nie powinny dotyczyć

« Ostatnia zmiana: 21 Listopad 2016, 10:54 przez pasiasia »