Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Elizy Orzeszkowej 6 lok 4
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: dbart Wątek: Procedury graniczne i protokoły  (Przeczytany 3835 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dbart

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Opera 12.15 Opera 12.15
Procedury graniczne i protokoły
« dnia: 16 Czerwca 2016, 13:44 »
Witam. Chciał bym poruszyć i jeśli to w ogóle możliwe wyjaśnić sprawę określania granic działek, tj. jaka procedura i jaki protokół. Zajmuję się geodezją prawną i powiem szczerze, że rozbieżności i interpretacje dot. ww. zagadnienia przyprawiają o zawrót głowy.
Zacznijmy od rodzajów czynności i protokołów dot. granic nieruchomości:
1. Przyjęcie granic do podziału w trybie ustawy o gosp. nieruchomościami: oczywiście sporządzamy protokół przyjęcia granic, z tym
    że:
 - gdy mamy granice wiarygodne (istnieje kompletna dokumentacja):
   - odnajdujemy znaki/punkty w terenie i są zgodne z dokumentacją to sprawa wydaje się oczywista - sporządzamy protokół z   
     czynności przyjęcia granic bez zawiadomienia stron;
   - nie odnajdujemy wszystkich bądź któregokolwiek punktu - to wg jednych ODGiK-ów możemy te punkty wyznaczyć i     
     zamarkować bez zawiadamiania stron, wg innych należy sporządzić wcześniej protokół wyznaczenia/wznowienia i zawiadomić
     odpowiednie strony i dopiero wykonać drugi protokół z przyjęcia bez zawiadamiania. Istnieją jeszcze interpretacja że należy
     wyznaczyć pkt-y wg dokumentacji i zawiadomić strony ale przy protokole przyjęcia granic nie sporządzając protokołu
     wyznaczenia/wznowienia).  To czy dokumentacja jest wiarygodna i czy trzeba zawiadamiać strony to temat rzeka na kolejną
     dyskusję.
2. Granice do podziału rolnego/lesnego: nie sporządzamy wtedy z wiadomych względów protokołu przyjęcia granic. W zależności od otrzymanej dokumentacji granice ustalamy, znaki wznawiamy a punkty wyznaczamy. Tu rozwiązuje się worek kolejnych możliwych scenariuszy co rozważymy w kolejnych punktach.
3. Wznowienie znaków granicznych. Sporządzamy protokół wznowienia znaków granicznych. Wg ustawy PGiK można wznowić znaki przesunięte, uszkodzone lub zniszczone i musi istnieć
    dokumentacja do ich wznowienia. Niby jasne i proste ale:
   - co gdy w dokumentacji nie ma informacji czy punkt był stabilizowany?
   - gdy mamy granice prawne z podziału i brak jest protokołu z utrwalenia znaków na gruncie?
   - czy wznawiamy tylko granice prawne? czy granica prawna to też granica zewnętrzna działki przyjętej do podziału? Gdy brak jest kompletnej dokumentacji to wtedy ustalenie? Gdy odnajdujemy znaki to nie sporządzamy wcale żadnego protokołu? To tylko niektóre wątpliwości.
4. Wyznaczenie punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji. Sporządzamy protokół wyznaczenia punktów granicznych. Te same zasady (i wątpliwości) co powyżej, z tym że: wyznaczamy punkty które nie były stabilizowane, ale czy tylko? czy granice zewnętrzne przyjęte w operacie podziałowym wyznaczamy czy wznawiamy? czy granice ustalone w trybie rozp. w sprawie egib zawsze wyznaczamy? co gdy znajdziemy granicznik a w dokumentacji jest że markowano palikami? A gdy otrzymujemy zlecenie na określenie granic i odnajdujemy w terenie stabilizację lub markowanie punktów? Wtedy nie sporządzamy protokołu. Co przekażemy zleceniodawcy?
5.  Wyznaczenie i utrwalenie punktów granicznych. Sporządzamy po decyzji zatw. podział. Tak teoretycznie "powinno być" ale z praktyki wiem że mało kto taki protokół sporządza a już tym bardziej zawiadamia strony i składa operat do ODGiK. Tak więc jaki protokół sporządzamy gdy za ileś lat określamy granicę takiej wydzielonej działki. Mamy granicę prawną ale dokumentacja archiwalna nie zawsze jest wiarygodna i kompletna i w terenie możemy nie odnaleźć oznaczenia punktów granicznych, możemy odnaleźć markowanie lub odnaleźć stabilizację. Jaki protokół wtedy? Ustalenia (bo dokumentacja niekompletna), wznowienia czy wyznaczenia?
6.  Ustalenie granic działek ewidencyjnych. Sporządzamy protokół ustalenia granic działek ew. w trybie Rozp. w sprawie EGIB. Istnieją dwie drogi:
  - kompleksowa modernizacja ewidencji. Wg niektórych powstają wtedy granice prawne, ale czy na pewno?
  - modernizacja wykonana na wniosek właścicieli po uzyskaniu zgody Starosty. Czy wtedy granica jest prawna? Przecież ustalona na gruncie, punkty wyznaczono w terenie i sporządzono protokół ale nie wydawana jest dec. administracyjna. Czy można taką granicę później skorygować? Jaki protokół gdy chcemy za kilka lat odnowić granice? Wznowienia czy wyznaczenia?
7.  Protokół graniczny lub ugoda przy rozgraniczeniu. Tu akurat sprawa jest chyba najbardziej jednoznacznie wyjaśniona wg przepisów prawa i literatury z interpretacjami. Pewnym jest że Urząd nie może nikomu "kazać" przeprowadzić rozgraniczenia ale nie raz spotkałem się z literaturą i zdaniem geodetów iż przy rozbieżności w dokumentacji archiwalnej dotyczącej tych samych granic należało by przeprowadzić rozgraniczenie.

Poza tym często można natknąć się na paliki graniczne a nawet stabilizację granicznikami odnalezionymi na gruncie podczas gdy w ODGiK nie istnieją na to żadne dokumenty a w systemie elektronicznym istnieje słynny zapis LPIS.
Zdaję sobie sprawę iż nie jest możliwe całkowite rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących powyższych zagadnień ale być może uda się dużo wyjaśnić i ustalić zgodne stanowiska w tych sprawach, choćby dlatego by właściciele działek odzyskali choć trochę zaufania i szacunku do geodetów, bo nie raz słyszałem od ludzi zdanie że "zdecydujcie się bo jeden geodeta mówi tak a drugi inaczej" (pomijam rozbieżności cenowe za wykonanie usług ).

Zapraszam do dyskusji.

Offline Kunzite

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 108
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 47.0 Firefox 47.0
Odp: Procedury graniczne i protokoły
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Czerwca 2016, 14:17 »
To chyba zbiorczy temat dla kilku dyskusji-rzek. Nie wiem czy nie za dużo na raz.

Ad1. Jak jest potrzeba wykonania jakieś czynności (wznowienia, wyznaczenia, ustalenia) która przepisami wymaga protokołu ze stronami to taki protokół na pewno jest potrzebny. Sprawa bezstronnego protokołu to sprawa jakie dane (albo na jakich danach w ewidencji) założono KW nieruchomości. Wiele ksiąg założonych na AWZ i z powojennych zakładań ewidencji i taka granica nie jest ani "prawna" i nie spełnia standardów.

Ad3. Tu bardzo wiele wynika z interpretacji co to jest wznowienie/wyznaczenie. Np. wg. p. Marca wznawiać znaki możną zarówno co do tych stabilizowanych jak i niestabilizowanych punktów, a wyznacza się już wszystko co wyrosło w ewidencji. Ja tak tego jednak nie widzę, bo zgodnie z rozp. egib punkty z wyznaczenia mają zrd1 a w wyniku samego wyznaczenia raczej nie powinien się ten atrybut zmienić (bo byłoby to ustalenie). Ja póki co robię to tak: jak nie ma informacji o stabilizacji (kołeczka kwadraciku na mapie lub szkicu) to uznaje za niestablizowany i protokół wyznaczenia; tak samo wyznaczam punkty z podziału wspomniane. Co do granicy "prawnej" to jest to oczywiście takie potoczne określenie granicy określającej zasięg prawa własności. Decyzja podziałowa zatwierdza tylko granicę podziałową jako prawną (czerwoną). Podobnie masz przy podziałach ZRIDowskich i innych ze spec-ustaw. Pozostałe granice pierwotnej działki nie muszą być prawne. Jest zamknięty katalog źródeł z jakich granica jest "prawna". Jak odnajdziesz wszystkie kamienie to moim zdaniem nie sporządzasz żadnego protokołu tylko działasz zgodnie ze standardami tworząc robocza bazę danych.

Ad4. Co do wyznaczenia to już częściowo powyżej. Ja uważam że wyznaczać można wtedy gdy materiały pozwalają na takie odtworzenie punktu a punkt nie musiał być stabilizowany. Problem jest ze stabilizacją bo  wydaje mi się że nie powinna mieć miejsca przy wyznaczeniu bo wówczas moznaby stabizliwać granice z ustalenia w sytuacji gdy nie można tego było robić w procedurze ustalenia. Niestety zaczynają się tworzyć różne nowe twory i wielu geodetów przy ustaleniu "markuje granice kamieniami betonowymi". Potem właśnie kolejny geodeta znajduje granicznik, mierzy i poprawa STB na 3... Co do odnalezionego markowania spełniającego standardy to chyba bym nie robił. Zleceniodawce chyba interesują chyba paliki w terenie skoro chce wiedzieć gdzie ma granicę, a jak chce jakiś dokument to szkic polowy. Niektórzy robią specjalne mapki "ze wznowienia/wyznaczenia" żeby zleceniodawca się cieszył (np taki zleceniodawca jak Lasy Państwowe). Mapka nie koniecznie do ośrodka.

Ad5 Od czasu jak nie ma stabilizacji przed decyzją nie sporządzałem

Ad6. Z tą decyzją to bywa różnie bo wiele organów wydaję takową żeby wprowadzić zmiany. Co nie zmienia faktu że ustalenie przebiegu granic wg. egib nie ma na celu ustalenia zasięgu własności, a co za tym idzie nie jest to tzw. granica prawna. Skorygować można zawsze rozgraniczeniem, może i w jakiś przypadkach ponownym ustaleniem egib. Odnowienie - przez wyznaczenie lub wznowienie przy stabilizacji.

Oczywiście to tylko moje rozważania