*

Autor: jkbsrwk Wątek: Obowiązek sporządzenia MPZP- art. 94.3  (Przeczytany 651 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja 7
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 46.0 Firefox 46.0
Obowiązek sporządzenia MPZP- art. 94.3
« dnia: 12 Maj 2016, 16:18 »
Mam wątpliwość odnośnie interpretacji Art. 94.3 UoGN

"Jeżeli nie został uchwalony plan miejscowy dla obszarów objętych na mocy odrębnych przepisów, obowiązkiem sporządzenia takiego planu, postępowanie ws podziału zawiesza się do czasu uchwalenia tego planu"

Moje pytania:
1. Czy zapis w studium o obowiązku sporządzenia planu to jeden z tych przypadków? (uważam, że nie, bo studium nie jest aktem prawa miejscowego)

2. Czy w przypadku podziału rolnego na powiększenie nieruchomości sąsiedniej lub podziałów z art. 95 ten przepis ma zastosowanie? (uważam, że nie ale nie jest to określone w ustawie, więc interpretując wprost powinno być zawieszane)

Bardzo proszę o opinie.
« Ostatnia zmiana: 12 Maj 2016, 16:20 przez jkbsrwk »

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1914
  • Reputacja 40
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 46.0 Firefox 46.0
Odp: Obowiązek sporządzenia MPZP- art. 94.3
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Maj 2016, 10:15 »
>>1. Czy zapis w studium o obowiązku sporządzenia planu to jeden z tych przypadków? (uważam, że nie, bo studium nie jest aktem prawa miejscowego)

Obowiązek sporządzenia planu wynika wyłącznie z przepisów odrębnych:
1. art.53 ust.1 ustawy Prawo geologiczne i górnicze;
2. art.4g ust.2 ustawy o gospodarowaniu składnikami majątku SP oraz Agencji Mienia Wojskowego;
3. art.5 ust.1 ustawo o ochronie obozów zagłady;
4. art.16 ust.6 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
5.art.38 ust.2 ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym (...)

Obowiązek ten winien być zamieszczany w studium, a studium samoistnie nie może nakładać takiego obowiązku.

>>2. Czy w przypadku podziału rolnego na powiększenie nieruchomości sąsiedniej lub podziałów z art. 95 ten przepis ma zastosowanie? (uważam, że nie ale nie jest to określone w ustawie, więc interpretując wprost powinno być zawieszane)

Zawieszenie postępowania nie dotyczy podziałów z art.95, a więc organ nie może zawieszać postępowania z tego powodu.

Powyższe stanowisko przynajmniej prezentuje Pan Marian WOLANIN w książce "Podziały i scalenia nieruchomości" (Wyd. C.H.Beck, Warszawa 2011, str. 127-131).

Wydaje się także, że omawiane zawieszenie postępowania nie dotyczy także podziałów "rolnych" w celu powiększenia nieruchomości sąsiedniej. Bo czy plan istnieje i określa przeznaczenia gruntu jako "rolny", czy planu brak, to przecież taki podział jest dopuszczalny.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja 7
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 46.0 Firefox 46.0
Odp: Obowiązek sporządzenia MPZP- art. 94.3
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Maj 2016, 11:38 »
Dziękuję za odpowiedź :)

Offline Michał Sędziwy

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja 0
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 50.0.2661.102 Chrome 50.0.2661.102
Odp: Obowiązek sporządzenia MPZP- art. 94.3
« Odpowiedź #3 dnia: 2 Czerwiec 2016, 23:53 »
Rozwijając temat pozwolę sobie zapytać:
Czy jeżeli działka pierwotna nie jest w całości objęta MPZP, tylko w części i wydzielam z tej części objętej planem działkę, która powiedzmy w ok 5% powierzchni obejmuje teren nieobjęty planem ale uchwałą o przystąpieniu do sporządzania to czy postępowanie powinno być zawieszone? Dodam, że załącznik graficzny do MPZP jest wykonany na mapie analogowej 1:5000 i przy wektoryzacji, rysując linię planu w osi mam "niedobór planu ok 5%, a po krawędzi linii wydzielana działka się mieści.
Pamiętam ze szkolenia u Pana Wolaniana sprzed kilku lat, że poruszał tą kwestię i zajął stanowisko następujące: podział powinien być dopuszczony jeśli zasięg MPZP pozwala na zagospodarowanie wydzielanej działki w zgodności z obowiązującym planem, czyli w obszarze MPZP zmieści się budynek wraz z niezbędnym zagospodarowaniem. W pozostałej części zagospodarowanie zwyczajnie nie jest projektowane. Niestety nie potrafię teraz odszukać żadnego orzeczenia dla tego przypadku.