Podziękowania dla Kunzite i Józefa, bo trochę się spodziewałem takich odpowiedzi bo nie jesteście pierwsi, czy też jedyni, którzy próbują tak argumentować. Całe klu problemu jest w przepisach, które niżej zacytuję:
- Rozp. ws egib
§ 61.77) 1. Numerycznego opisu granic jednostek ewidencyjnych, obrębów oraz działek ewidencyjnych dokonuje się za pomocą odpowiednich zbiorów punktów granicznych, których położenie względem osnowy geodezyjnej 1 klasy zostało określone na podstawie geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych z błędami średnimi nieprzekraczającymi 0,30 m, w sposób zapewniający odwzorowanie położenia i kształtu tych obiektów przestrzennych oraz wzajemnego powiązania między nimi.
oraz
- Rozp. ws standardów
§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
...
3) błędzie średnim położenia punktu — rozumie się przez to pierwiastek z sumy kwadratów błędów średnich współrzędnych płaskich prostokątnych, przy założeniu normalnego rozkładu błędów położenia punktów o prawdopodobieństwie nie mniejszym niż 0,68;
W tym stanie rzeczy proszę
podstawić odpowiednie przykładowe dane do ww. wzoru obliczenia bpp dla obojętne jakich współrzędnych określonych na podstawie geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych w oparciu o osnowę pomiarową... metoda pomiaru dowolna.
RoBoCIK połączył wiadomości: 26 Kwietnia 2016, 10:01
Ok, Panowie podbije wątek bo widzę, brak zainteresowania...
Nie tak dawno na spotkaniu z Geodetą Powiatowym z wykonawcami była omawiana zmiana standardu bpp dla pktu granicznego 0,30 m względem 1 klasy osnowy. By nie przedłużać, przedstawię konkluzje a mianowicie - przy założeniu, że:
- klasa 2 charakteryzuje się średnim błędem 0,05 m względem nawiązania;
- klasa 3 nowo zakładana charakteryzuje się średnim błędem 0,07 m względem nawiązania;
- osnowa pomiarowa charakteryzuje się średnim błędem 0,10 m względem nawiązania;
- i wreszcie szczegół sytuacyjny charakteryzuje się średnim błędem 0,10 m względem nawiązania.
W zwiazku z czym biorąc pod uwagę prawo przenoszenia się błędów mamy:
SQR 0,05^+0,07^+0,1^+0,1^=0,165529 - TEORETYCZNY ŚREDNI BŁĄD DLA
PKTU GRANICZNEGO POMIERZONEGO WZGLĘDEM OSNOWY POMIAROWEJ
BPP=0,165 m
Ale to nie o to chodzi. Zgodnie z wcześniejszymi cytatami pożal się boże "standardów", to średni błąd położenia ma być obliczony jako pierwiastek z sumy kwadratów błędów średnich współrzędnych płaskich prostokątnych, których
położenie względem osnowy geodezyjnej 1 klasy zostało określone na podstawie geodezyjnych
pomiarów sytuacyjnych a nie rachunku przenoszenia się błędów. Ten średni błąd ma być
obliczony osobno dla każdego pomierzonego punktu granicznego! A ten warunek spełnimy tylko i wyłącznie wtedy gdy za metodę pomiaru wybierzemy RTK/RTN z korektami ASG-EUPOS, bo tylko te stacje mają status osnowy 1 klasy.