Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: joftek Wątek: podział, a przystąpienie do planu  (Przeczytany 3564 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 33.0.1750.154 Chrome 33.0.1750.154
podział, a przystąpienie do planu
« dnia: 7 Kwietnia 2014, 19:32 »
czy Waszym zdaniem jest możliwy podział w oparciu o art 93, ust. 2b UOGN bez zawieszenia postępowania na 6 miesięcy gdy gmina przystąpiła do planu?
-przy założeniu, że grunt wykorzystywany jest rolniczo,
-podział ma na celu powiększenie sąsiedniej nieruchomości.
pozdrawiam joftek

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 34.0.1847.131 Chrome 34.0.1847.131
Odp: podział, a przystąpienie do planu
« Odpowiedź #1 dnia: 7 Maja 2014, 18:00 »
Ponawiam pytanie
pozdrawiam joftek

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2831
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 28.0 Firefox 28.0
Odp: podział, a przystąpienie do planu
« Odpowiedź #2 dnia: 7 Maja 2014, 18:17 »
>>czy Waszym zdaniem jest możliwy podział w oparciu o art 93, ust. 2b UOGN
>>bez zawieszenia postępowania na 6 miesięcy gdy gmina przystąpiła do planu?

Nie. Bo w ustawie o gospodarce nieruchomościami nie ma przepisu art.93 ust.2b.

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 34.0.1847.131 Chrome 34.0.1847.131
Odp: podział, a przystąpienie do planu
« Odpowiedź #3 dnia: 7 Maja 2014, 18:21 »
 Adam
tak, masz rację
literówka z mojej strony
chodzi mi o 93.2a
pozdrawiam joftek

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2831
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 28.0 Firefox 28.0
Odp: podział, a przystąpienie do planu
« Odpowiedź #4 dnia: 7 Maja 2014, 19:30 »
Joftek...

Odpowiedź na Twoje pytanie zawarta jest w ar.94 ustawy...

A tam mamy w sumie 2 opcje (a właściwie trzy)... Aby wyjaśnić tę kwestię wg mnie należy ustalić - po kolei - n/w sprawy:

1. czy na danym terenie nie występuje obowiązek sporządzenia planu?

Jeżeli taki obowiązek nie istnieje, to w jakiej dacie gmina podjęła uchwałę o przystąpieniu do planu miejscowego, albo w jakiej dacie wyłożony został plan miejscowy do publicznego wglądu. Bo to te terminy determinują organ do wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania. Zawieszenie postępowania może być bowiem dokonane wyłącznie wówczas, gdy wniosek o podział został złożony po terminie określonym w art.94 ust.2 ustawy. Jeżeli wniosek o podział został złożony przed upływem terminów określonych w art.94 ust.2, to nie ma - wg mnie - formalnych podstaw do jakiegokolwiek zawieszania postępowania.

2. czy też taki obowiązek (uchwalenia planu) istnieje?

Bo w takim przypadku zawieszenie postępowania ma trwać do czasu uchwalenia tego planu.

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline joftek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 872
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 34.0.1847.131 Chrome 34.0.1847.131
Odp: podział, a przystąpienie do planu
« Odpowiedź #5 dnia: 7 Maja 2014, 19:48 »
Adam
trzy razy tak
tylko czy prawodawca dokonując zmiany ustawy , tu art.93 ust. 2a nie miał na myśli wykluczenie zawieszenia?
dlaczego?
bo gdy jest plan to tereny mają określone przeznaczenie ,
gdy planu brak to ma miejsce faktyczne użytkowanie i zapisy w ewidencji i studium.

Tak więc uchwała o przystąpieniu nic w tym zakresie nie zmienia, a podział tym różni się od rolnego, że jego powierzchnia jest mniejsza od 0,3ha, a jednocześnie jest uwarunkowany czasowo przeniesieniem własności.
Zatem jak możesz dokonać podziału rolnego mimo  przystąpienia do planu, to czy nie po to była nowelizacja w tym artykule, aby  można było dokonać podziału na działki z powierzchniami mniejszymi niż 0,3ha, a decyzja to zabezpieczenie warunku przeniesienia własności i nie ma tu miejsca ograniczenie związane z zawieszeniem z powodu uchwały o przystąpieniu sporządzania mpzp?
pozdrawiam joftek