Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: bolo Wątek: Podział na tzw powiększenie  (Przeczytany 3085 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bolo

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 31.0.1650.63 Chrome 31.0.1650.63
Podział na tzw powiększenie
« dnia: 7 Grudnia 2013, 10:02 »
Pytanie moje dotycz podziału na tzw powiększenie nieruchomości. JAk to jest w przypadku terenów innych niż rolne , czyli tam gdzie nie można postawić warunku do przeniesienia praw do nieruchomości. Czy jeżeli złoże wniosek o wydzielenie kawałka działki nie odpowiadającego prametrom określonym w planie miejscowym i powiem , że to na powiększenie nieruchomości sasiedniej (oczywiście należącej do kogoś zupełnie innego) to podział musi przejść? Spotkałem się ze stwierdzeniem , że tak bo plany przewidują odstepstwa od parametów działek jeżeli podział jest z przeznaczeniem na powiększenie nieruchomości sąsiedniej. Tyle, ze o ile w terenach rolnych kwestia ta jest uregulowana a cel zabezpieczony warunkiem, to w innych terenach taki podział prowadziłby do wydzielenia kompletnie nienormatywnej działki bez żadnego zabezpieczenia , ze w ogóle dojdzie do powiekszenia. Wiadomym jest, że w decyzji warunek można postawić tylko wtedy kiedy przepis tak stanowi. A tutaj nie stanowi. Jak to wygląda w praktyce.

Offline stardust

  • Komisja Rewizyjna
  • ****
  • Wiadomości: 827
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 25.0 Firefox 25.0
Odp: Podział na tzw powiększenie
« Odpowiedź #1 dnia: 7 Grudnia 2013, 11:49 »
Jeżeli powiększona nieruchomość oraz powstała resztówka spełniają wymagania MPZP, to nie widzę przeszkód.
W razie problemów w urzędzie, może pomóc art. 98b ustawy o gospodarce nieruchomościami.
« Ostatnia zmiana: 7 Grudnia 2013, 11:55 przez stardust »

Offline Krzysztof_

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 425
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 45.0 Firefox 45.0
Odp: Podział na tzw powiększenie
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Marca 2016, 22:30 »
Pozwolę sobie przykleić się do tego wątku...

Podział w celu powiększenia sąsiedniej nieruchomości, poniżej 0,30 ha, użytki rolne, brak planu. Czy można to zrobić bez wstępnego projektu i bez opinii? Do tej pory zawsze występowałem (tzn właściciel) o opinię. Dziś Pani z Gminy X zadzwoniła do mnie mówiąc, że w gminie sąsiedniej zatwierdzają projekty podziału na powiększenie bez "wstępnego" i czy ja coś takiego przerabiałem. Hm...w mojej ocenie art 93.4 "nakazuje" opiniować, a jednocześnie zwalnia z tego obowiązku tylko podziały z art.95. Cytując klasyka przepisy czytamy całościowo.
Prośba o waszą opinię :)
---
Pozdrawiam
Krzysztof

Offline Wioletta H-S

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 500
  • Płeć: Kobieta
  • Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka....
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 45.0 Firefox 45.0
Odp: Podział na tzw powiększenie
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Marca 2016, 23:03 »
Ostatnio zastanawiałam się nad opiniami itd i skonsultowałam się z kolegami z większym doświadczeniem.
Wychodzi, że bez opinii tylko z art. 95. Reszta opinia.
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Bo największy przeciwnik czeka na mnie w lustrze...

Offline jkbsrwk

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 49.0.2623.112 Chrome 49.0.2623.112
Odp: Podział na tzw powiększenie
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Kwietnia 2016, 16:32 »
UoGN jasno określa, że bez wstępnego tylko przy art. 95. Warunki podziału na powiększenie nieruchomości sąsiedniej przy innym przeznaczeniu niż rolny czy leśny powinny być określone w MPZP. Czy tak jest? Z ciekawości sprawdzę plan swojej gminy :) Ale u nas na gminach też tak to wygląda.

Offline UlaZ

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2535
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 45.0 Firefox 45.0
Odp: Podział na tzw powiększenie
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Kwietnia 2016, 18:26 »
Ustawa jasno precyzuje, że na powiększenie nieruchomości sąsiedniej można wydzielić działkę rolną mniejszą niż 0,30 ha, więc określanie warunków takiego podziału w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest bezsensowne...Tym bardziej, że dla terenów rolnych najczęściej takie plany nie są w ogóle sporządzane.....

Jest nieścisłość w przepisach i w ramach przeróżnych interpretacji, czy nadinterpretacji urzędniczych,występuję się o wydanie opinii dotyczącej zgodności z planem, w sytuacji, gdy takiego planu dla terenu nie ma...To jest Polska właśnie...

Moim zdaniem, nie ma żadnych przeszkód prawnych, żeby wydać decyzję ( warunkową) zatwierdzająca taki podział, bez żadnych opinii, bo wydawanie opinii jest pozbawione sensu i logiki...
« Ostatnia zmiana: 23 Kwietnia 2016, 18:29 przez UlaZ »
Pozdrawiam, Ula