*

Autor: GGG Wątek: Rozgraniczenie - tzw. parafki  (Przeczytany 713 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline GGG

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja 0
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 49.0.2623.110 Chrome 49.0.2623.110
Rozgraniczenie - tzw. parafki
« dnia: 12 Kwiecień 2016, 08:11 »
Witam kolegów i koleżanki.
Jako że to mój pierwszy post na tym forum kilka słów o mnie. Firmę założyłem w 2009 r. i od tego czasu działam w województwie pomorskim. Głównie Gdańsk i okoliczne powiaty. Żeby poznać geodezję podejmowałem się prac ze wszystkich gałęzi naszej pięknej dziedziny i tak jest do tej pory. Każdemu w potrzebie chętnie pomagam  :)
Zwracam się do Was z prośbą o pomoc przy rozgraniczeniu nieruchomości.
Podczas spisywania protokołu granicznego z rozgraniczenia na każdej stronie uczestnicy postępowania składali mi podpisy (parafki). Ja obok parafek w nawiasach pisałem imię i nazwisko strony. Tak samo zrobiłem na ostatniej stronie (obok parafki napisałem imię i nazwisko). Dokumentacja do mnie wróciła (od wójta), ponieważ wg załącznika do rozporządzenia w sprawie rozgraniczenia brak na ostatniej stronie czytelnych podpisów stron. Czy uważacie że temat jest nie do obrony i jeszcze raz będzie trzeba wzywać strony?
PS. Trochę mi ręce opadają, bo okazuje się że nikt nie wierzy geodecie. Racjonalnie myśląc sprawę powinno zamknąć oświadczenie geodety o prawidłowości podpisów ale znając życie nie zamknie.
W czynnościach brali udział tylko moi zleceniodawcy, a stroną która się nie stawiła byli przedstawiciele Skarbu Państwa i Statostwa (rozgraniczenie dotyczyło granicy działki z drogą). Zastanawiam się czy dopisanie przez strony czytelnych podpisów na ostatniej stronie jest możliwe i nie spowoduje jakiś konsekwencji...
Z góry dzięki za pomoc.

Offline AnnaBe

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 386
  • Reputacja 43
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 45.0 Firefox 45.0
Odp: Rozgraniczenie - tzw. parafki
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Kwiecień 2016, 09:50 »
Stwierdzenie  "czytelny  podpis"  jest  niedorzeczne.
Co  innego  gdyby  gdziekolwiek  w  przepisach  wymagalne  było  "własnoręczne  napisanie  imienia  i  nazwiska", a  z  takim  wymogiem  nigdzie  się  nie  spotkałam.
Złożone  do  protokołu  podpisy  są  jak  najbardziej  "czytelne"  i  nawet  nie  musiałeś   dopisywać  nazwisk, wystarczy, że  zgodnie  z  "listą  obecności" (pkt 4  protokołu) w  tej  samej  kolejności  strony  się  podpisały.

Prawo na temat zagadnienia "czytelności" podpisu milczy, podając w artykule 78 §1 kodeksu cywilnego: Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli.

Moim  zdaniem, zgodnie  z  obowiązującym  prawem  istotne  jest, że  strony  złożyły  "własnoręczny  podpis".

Offline Adam Wójcik

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1914
  • Reputacja 40
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 45.0 Firefox 45.0
Odp: Rozgraniczenie - tzw. parafki
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Kwiecień 2016, 10:04 »
Warto zauważyć, że we wzorze protokołu granicznego po punkcie 18 -tym, tj. "Podpisy stron" zawarto odnośnik 1 o treści "1 Strony podpisują każdą kartę protokołu oraz czytelnie stronę ostatnią."

Wg mnie to pouczenie też jest nie do końca precyzyjne: skoro strony podpisują każdą stronę to na ostatniej winny być chyba dwa podpisy (w tym jeden podpis winien być czytelny)... :)
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...

Offline GGG

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja 0
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 49.0.2623.110 Chrome 49.0.2623.110
Odp: Rozgraniczenie - tzw. parafki
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Kwiecień 2016, 15:11 »
Warto zauważyć, że we wzorze protokołu granicznego po punkcie 18 -tym, tj. "Podpisy stron" zawarto odnośnik 1 o treści "1 Strony podpisują każdą kartę protokołu oraz czytelnie stronę ostatnią."

Wg mnie to pouczenie też jest nie do końca precyzyjne: skoro strony podpisują każdą stronę to na ostatniej winny być chyba dwa podpisy (w tym jeden podpis winien być czytelny)... :)

Dokładnie. Skoro na wszystkich stronach oprócz ostatniej mogą być parafki, to skąd by było wiadomo czyja parafka jest czyja? Dla mnie niejasność takich zapisów daje urzędnikom pole do popisów. Wydaje się że oświadczenie stron biorących udział w postępowaniu o tym że podpisy złożone do protokołu są rzeczywiście przez nich złożone powinno załatwić sprawę. A tak naprawdę wygląda na to że muszę udowodnić że białe jest białe...