Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: geokuba Wątek: Przekazanie dokumentacji technicznej z rozgraniczenia do zasobu  (Przeczytany 796 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline geokuba

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 325
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 118.0.0.0 Chrome 118.0.0.0
Przekazanie dokumentacji technicznej z rozgraniczenia do zasobu
« dnia: 31 Października 2023, 13:58 »
Przekazujecie do zasobu dokumentację techniczną z rozgraniczenia, kiedy postępowanie nie skończyło się ustaleniem przebiegu granicy?

Art. 34 ust. 1 PGiK stwierdza, że wówczas geodeta CAŁOŚĆ dokumentacji przekazuje organowi prowadzącemu postępowanie. Czyli również dokumentację techniczną.
Jak do tego ma się art. 12a ust.1 pkt 1) PGiK, który wymaga przekazywania do zasobu nawet nie tyle nowych, czy zmodyfikowanych danych, ale nawet ZWERYFIKOWANYCH danych. A podczas rozgraniczenia dane te są bezsprzecznie weryfikowane, bo od tego zależy efekt finalny rozgraniczenia.

Offline Jarek Thor

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 2453
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Firefox 119.0 Firefox 119.0
Odp: Przekazanie dokumentacji technicznej z rozgraniczenia do zasobu
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Października 2023, 22:42 »
Nie wiem jakie  masz Kuba intencje i cele zakładając ten wątek, ale temat jest ciekawy. Ze swojej strony zadam pytanie, które być może rozświetli (w zasadzie odpowiedź) wątpliwości.

Czy zatem ktoś zna przypadek lub wie, jak się zachowa sąd otrzymujący z urzędu sprawę w trybie art. 34 ust. 2 i 3?

Dla przypomnienia

Cytuj
Art. 34.
1. (...).
2. Organ, o którym mowa w ust. 1, umarza postępowanie administracyjne i przekazuje sprawę z urzędu do rozpatrzenia sądowi.
3. Sąd rozpatruje sprawy o rozgraniczenie nieruchomości w trybie postępowania nieprocesowego.
(...)

Bardzo mnie ciekawi, który sąd zajmie się taką sprawą z urzędu w sposób pragmatyczny, bez wykazanej woli bezpośrednio zainteresowanych ustaleniem granic stron.

Zrobiłem już trochę rozgraniczeń i wiem, że w czasie sporu strony są często nieugięte w przekonaniach do momentu ... jak to nic nie kosztuje. Bo bywa tak, że niezadowolony z przebiegu ustaleń zleceniodawca odmówi zapłaty. A sąd (w postępowaniu z urzędu) niby kogoś zmusi do zapłaty i wyciągnie słuszne wnioski w postępowaniu nieprocesowym, określając przebieg granicy bez oświadczeń zainteresowanych?

Offline maciekwu

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 296
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Opera 103.0.0.0 Opera 103.0.0.0
Odp: Przekazanie dokumentacji technicznej z rozgraniczenia do zasobu
« Odpowiedź #2 dnia: 1 Listopada 2023, 09:33 »
Myślę, że Kuba zasygnalizował problem, który faktycznie istnieje. W sytuacji gdy postępowanie jest umarzane nie powstają materiały aktualizujące bazy znajdujące się w zasobie. Na pewno dotyczy to bazy EGiB. Wg mnie także bazy BDOT. Pomiar, który wykonuję w wyniku wywiadu dotyczy tych elementów, które są mi niezbędne do weryfikacji dokumentów, szczegółów, które strony wskazują jako punkty swojej wersji przebiegu granicy nie będące treścią mapy (na tym etapie). Tak więc nie powstaje nic co mogłoby być przydatne dla zasobu. Z kolei standardy wymagają dokumentacji bardzo mocno okrojonej do niezbędnych składników z punktu widzenia baz. Np brak dzienników pomiarowych, obliczeń itp. Z kolei starostwa (weryfikatorzy)jak sądzę z przyzwyczajenia wymagają wielu dokumentów (np. kopii protokołów rozgraniczeniowych, zawiadomień, potwierdzeń doręczenia), które zgodnie z rozporządzeniem o rozgraniczeniu nie powinny tam trafić.
A wracając do problemu Kuby wg. mnie w przypadku umorzenia powinienem zawiadomić starostwo, że praca została zakończona i nie powstały dokumenty aktualizujące bazy. Powstaje tylko pytanie czy warto kopać się z koniem?
« Ostatnia zmiana: 1 Listopada 2023, 09:35 przez maciekwu »

Offline geokuba

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 325
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 118.0.0.0 Chrome 118.0.0.0
Odp: Przekazanie dokumentacji technicznej z rozgraniczenia do zasobu
« Odpowiedź #3 dnia: 2 Listopada 2023, 08:43 »

Bardzo mnie ciekawi, który sąd zajmie się taką sprawą z urzędu w sposób pragmatyczny, bez wykazanej woli bezpośrednio zainteresowanych ustaleniem granic stron.

Zrobiłem już trochę rozgraniczeń i wiem, że w czasie sporu strony są często nieugięte w przekonaniach do momentu ... jak to nic nie kosztuje. Bo bywa tak, że niezadowolony z przebiegu ustaleń zleceniodawca odmówi zapłaty. A sąd (w postępowaniu z urzędu) niby kogoś zmusi do zapłaty i wyciągnie słuszne wnioski w postępowaniu nieprocesowym, określając przebieg granicy bez oświadczeń zainteresowanych?
Z reguły jest tak, ze jak sprawa trafi z urzędu do sądu, to sąd wysyła wezwanie do pierwotnego wnioskodawcy (przed sądem automatycznie również staje się wnioskodawcą) o opłacenie wniosku (opłata sądowa wniosku - chyba około 100-200 zł), bo inaczej nie zajmie się sprawą. Jeżeli wnioskodawca opłaci tę opłatę, to rozpoczyna się rozgraniczenie przed sądem. Jeżeli wnioskodawca nie opłaci sprawa trafia w czarną dziurę. Niebyt procesowy. Bo sąd odmówi zajęcia się sprawą ze względu na to, ze wnioskodawcy nie zależy na opłacie wniosku, a ustalonej granicy brak.  Wówczas, jeżeli drugiej stronie zależałoby na dokończeniu sprawy, musi sama złożyć wniosek do wójta i całą procedurę administracyjną przeprowadzić od nowa.

RoBoCIK połączył wiadomości:  2 Listopada 2023, 08:54
Pomiar, który wykonuję w wyniku wywiadu dotyczy tych elementów, które są mi niezbędne do weryfikacji dokumentów, szczegółów, które strony wskazują jako punkty swojej wersji przebiegu granicy nie będące treścią mapy (na tym etapie). Tak więc nie powstaje nic co mogłoby być przydatne dla zasobu.
To prawda, ale zobacz co stanowi art 12a ust. 1 pkt 1). Wystarczy, że stworzysz zbiór ZWERYFIKOWANYCH danych, to musisz przekazać go staroście. A jak sam napisałeś, robisz pomiary niezbędne do weryfikacji dokumentów. Jak zresztą niemal każdy przy rozgraniczeniu.
« Ostatnia zmiana: 2 Listopada 2023, 09:11 przez geokuba »

Offline mxw

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Opera 103.0.0.0 Opera 103.0.0.0
Odp: Przekazanie dokumentacji technicznej z rozgraniczenia do zasobu
« Odpowiedź #4 dnia: 3 Listopada 2023, 15:54 »
Skoro wynikami prac są analizy i obliczenia to je należy także przekazać do zasobu nawet jeśli nie aktualizuje się żadnej bazy.
Ile razy przecież jest tak że robiąc podział masz operat z zeszłego roku weryfikujesz liczysz analizujesz po czym stwierdzasz że bazy są aktualne i nie wymagają zmian. Ale operat należy przyjąć bo bez tego map nie dostaniesz. To samo mapy do celów projektowych - może być tak idziesz w teren nic się nie zmieniło piszesz w sprawozdaniu i mapie wywiadu że aktualne i nic nie przekazujesz - ale operat zrobić trzeba i dać do przyjęcia (bo musisz mieć protokół weryfikacji).
Tutaj traktowałbym sprawę podobnie - choć defacto nie potrzebujesz map wyjściowych to jednak analizy, opinie dotyczące materiałów też są ważnym elementem zasobu - nawet jeśli rozgraniczenie będzie ostatecznie gdzieś tam indziej to i tak mogą posiłkowac się opinią geodezyjną analizami i obliczeniami.

Offline mxw

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Opera 103.0.0.0 Opera 103.0.0.0
Odp: Przekazanie dokumentacji technicznej z rozgraniczenia do zasobu
« Odpowiedź #5 dnia: 6 Listopada 2023, 12:13 »
Poza tym pamiętac należy że to że strony przy protokole mogły granicy nie zaakceptować, (bo np dokumenty sprzeczne i byly 2 wskazanie itp i jedna swoje druga swoje zdanie miała) i nie potrafiły jednoznacznie oświadczyć jej przebiegu (zgodne oświadczenie) to i tak na etapie wezwania przez organ do zapoznania się z dokumentacją mogą zmienić zdanie - tzn stwierdzili że chodzenie po sądach sensu nie ma i zgadzają się pisemnie poprzez oświadczenie na jakiś tam wariant granicy pokazany na protokole.
To oznacza że decyzja może być wydana jeszcze na etapie administracyjnym - a żeby można było tego dokonać dokumentacja musi trafić do zasobu zgodnie z przepisami.
To takie uzupełnienie nawet jeśliby nie było nic do aktualizacji baz danych egib. Dlatego uważam że obligatoryjnie taka dokumentacja musi zostać przyjęta do zasobu bo bez niej niemożliwym byłoby wydanie decyzji np z powyższych powodów które podałem.

Jeśli się mylę proszę o sprostowanie.