przy zakładaniu ewidencji było trochę inaczej, regulowało to "Zarządzenie Ministrów Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej z dnia 20 lutego 1969 r. w sprawie ewidencji gruntów." konkretnie par. 11
"§ 11. 1. Obszar działki jest to wyrażona w mierze metrycznej i zawarta w jej granicach powierzchnia, w skład której wchodzą:
1) powierzchnie każdego użytku,
2) powierzchnie poszczególnych konturów klasyfikacyjnych, ponadto:
3) na terenach lasów państwowych elementy składowe od działu, tj. powierzchnie pod liniami podziału powierzchniowego (duktami, pasami) od północy i od wschodu każdego oddziału oraz powierzchnie nie wyłączonych dróg i wód położonych w zasięgu oddziału.
2. Ogólny obszar działki podaje się z następującą dokładnością zapisu:
1) do 1 m2 (0,0001 ha) — na terenach miast i osiedli,
2) do 100 m2 (0,01 ha) — na terenach gromad.
3. Jeżeli względy natury gospodarczej lub technicznej za tym przemawiają, organ do spraw geodezji prezydium wojewódzkiej rady narodowej może postanowić, aby dla te renów gromad w operatach ewidencji gruntów powierzchnie gruntów wykazywane były w metrach kwadratowych; w tych wypadkach jednak dla celów statystycznych końcowe wyniki zaokrągla się do pełnych setek metrów (arów).
4. Powierzchnię otrzymaną z obliczeń w wypadkach określonych w ust. 2 pkt 2 przy dokonywaniu zapisu do 100 m2 należy zaokrąglić do pełnych setek metrów (arów), przy czym:
1) końcówkę mniejszą niż 50 m2 odrzuca się,
2) końcówkę równą 50 m2 zaokrągla się do parzystego ara,
3) końcówkę większą od 50 m2 zaokrągla się do pełnego ara."
Tak więc obliczało i wyrównywało się powierzchnię działki do 1m2, natomiast dla celów ewidencyjnych wykazywało do 1 ara. To co później robiono to inna bajka, wynikająca z nie stosowania przepisów, lenistwa, braku wiedzy, lub dowolnej kombinacji tych przesłanek.