Witam,
pytanko mam, czy podczas wykonywania podziału działki która bezpośrednio graniczy z rzeką należy zawsze dokonać wydzielenia gruntu zajętego przez koryto rzeki jeśli to koryto wchodzi w obecną działkę ewidencyjną? Właściciel działki chce ją podzielić po długości na 2 części - tył działki wychodzi w rzece.
Zgodnie z przepisami ustalenie linii brzegu wykonywane jest na wniosek. Skoro właściciel nie ma ochoty ponosić kosztów takiego ustalenia chce tylko w ramach pracy geodezyjnej odciąć ewentualnie zajęty kawałek przez rzekę w ramach wydzielenia zgodnie np z górą skarpy, porostem traw itp. - aby odciąć ewentualnie zajęty fragment działki przez ciek wodny i móc pozostałą działkę sprzedać (bo bez tego działka zajęta częściowo przez rzekę nie może podlegać obrotowi).
I czy w takim przypadku wydzielenie tego fragmentu (tyłu działki) odbywa się poprzez decyzję administracyjną gminy czy wydzielenie następuje w ramach podziału geodezyjnego (bez decyzji) - podział na 2 części po długości wykonywany byłby zgodnie z MPZP - minimalna powierzchnia szerokość itp. Natomiast tylko kawałek tyłu działki jest zajęty przez wody płynące.
I teraz pytanie czy trzymać się np zaznaczenia zgodnie z MPZP nawet jeśli linia o różnym przeznaczeniu nie pokrywa się z biegiem koryta rzeki (byłoby to raczej bezsensowne) czy jednak ustalenia planu w zakresie rzek nie mają znaczenia i tak podział wykonujemy zgodnie z biegiem koryta rzeki odcinając tylną część działki tak aby cały ciek mieścił się w granicy nowej działki?
odpowiedź na to pytanie dobrze byłoby rozdzielić na 2 warianty:
1 Wariant działka w całości w MPZP jest rolno budowlana (bez pasa o przeznaczeniu wód płynących oraz na działce brak jest użytku wp - wykluczającego obrót w obrocie) - jednak sam ciek wodny wchodzi w działkę - po prostu użytek wp wkreślono po granicach ewidencyjnych w 1960roku i tak zostało do dziś a bieg rzeki wchodzi w działkę
2 Wariant działka z tyłu posiada pas przeznaczony pod wody płynące w MPZP - ale linia ta nie pokrywa się z faktycznym biegiem koryta - czy linia rozgraniczająca wg MPZP ma być w jakiś sposób uwzględniona czy tylko faktyczny bieg koryta (działka w MPZP ma część pod wodami ale w EGiB nie ma użytku wp)
Mam nadzieję że w miarę klarownie napisałem aby pochylić się nad tym zagadnieniem: