*

Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
87 1140 2004 0000 3602 7749 1738

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: lk Wątek: Podział budynku mieszkalnego jednorodzinnego o dwóch lokalach mieszkalnych  (Przeczytany 268 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Edge 17.17134 Edge 17.17134
Witam,
pytanie jak w temacie:
1. mamy działkę objętą WZ (brak MPZP), w której to WZ określono, że można zbudować budynek mieszkalny jednorodzinny
2. projektant robi projekt na taki budynek-na rzutach wrysowując jedną wspólną ścianę (bez dylatacji); w praktyce taki budynek wygląda jak klasyczny bloźniak...jednak w WZ i pozwoleniu na budowę jest JEDEN budynek mieszkalny jednorodzinny
3. zostaje wydane pozwolenie na budowę takiego budynku
4. przychodzi inwestor i mówi "zrób podział taki, jak robiłeś dla bliźniaków/szeregówek"
Pytanie krótkie: czy można to podzielić w oparciu o takie WZ i rzuty obrazujące jedną wspólną ścianę "na środku"?
Proszę o pomoc-sprawa pilna:)

Offline jm

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 248
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
Jedna wspólna ściana jest dopuszczalna.
Reszta to już Art. 93 itd... uogn.
Moim zdaniem nie powinno być przeszkód do podziału.
Pozdrawiam, Józef. (upr. 1714)

Offline Kunzite

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
Jak jest ściana na wszystkich rzutach to linię podziałową można poprowadzić. Pytanie tylko z którego art. ma być podział, czyli głównie czy z art 95. bo tam na pewno odpadnie 95.1. Oczywiście gminy mogą się i tak o wszystko czepiać - opinia że to są dwa budynki, o to czy są media osobno do każdego budynku przeprowadzone itd. Zawsze coś wymyślą...

Offline lk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Edge 17.17134 Edge 17.17134
Media/instalacje są/będą całkowicie oddzielne.
Gmina mówi, że to jest jeden budynek i tyle...

Offline Kunzite

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
No załóżmy że jest to jeden budynek i co z tego? Przecież art 93.3b mówi właśnie o przypadku podziału jednego budynku. Jakby były dwa budynki to podział by ich przecież nie dzielił (jak można coś dzielić jak jest już podzielone) i jest to po prostu podział z linią graniczną "po budynku" (w tym przypadku po dwóch budynkach jednocześnie). Dla dwóch budynków mamy dodatkowo możliwość projektowania podziału z art 95, ale jak jest jeden budynek i spełnia on kryterium 93.3b to dzielić można.
Warto zwrócić uwagę na sformułowanie "(...) proponowany podział powoduje także podział budynku", z czego wynika jakoby kolejność podziałów - najpierw dzieli się nieruchomość a ten podział powoduje podział budynku.

Offline lk

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Edge 17.17134 Edge 17.17134
OK, rozumiem. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że można to zrobić.
Ja to widzę tak: budowa jednego budynku, geodezyjna inwentaryzacja, oddanie do użytkowania i po oddaniu do użytkowania podział (działki oraz budynku).

Offline elipse

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 840
  • Nie wystarczy się myć, czasami trzeba zmienić wodę
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 64.0 Firefox 64.0
Pamiętajcie tylko o jednym fakcie "cywilnym"
granice nieruchomości lokalowym muszą się mieścić w granicach nieruchomości budynkowych a one muszą  sie mieścić w granicach nieruchomości gruntowej..... :)
pozdrawiam Jacek Dubas