Jacku - popieram. To jest forum stowarzyszenie zawodowego dlatego nie powinniśmy tolerować prezentowania na nim informacji sprzecznych z naszą wiedzą zawodową. Wcześniej na to nie reagowałem ale postaram się wziąć z Ciebie przykład i walczyć z brakiem profesjonalizmu na forum.
A do Wolfa. Zgadzam się z Jackiem że podziały w sądzie są czasem trudne do zrealizowania a to nie znaczy że niemożliwe. Podział w sądzie występuje jedynie jako element sprawy związanej z jakimś typem roszczenia, w Twoim przypadku dotyczy to prawa do roszczenie o zniesienie współwłasności. Przepisy prawa cywilnego dotyczące zniesienia współwłasności, w swojej warstwie merytorycznej a nie formalnej oczywiście, są dokładnie te same dla zniesienia w drodze umowy cywilnej pomiędzy współwłaścicielami, jak i zniesienia w drodze postępowania sądowego. Obowiązuje przepis że zniesienie przez podział jest możliwe jeśli ten podział jest zgodny z prawem. A prawo, przynajmniej teoretycznie, jest takie samo dla sądu jak i współwłaścicieli samodzielnie decydujących o zniesieniu współwłasności.
Roszczenie o zniesienie współwłasności nieruchomości nie jest roszczeniem o konkretną część nieruchomości, wynikającą z udziału, a o zniesienie w ogóle. Zniesienie przez podział jest możliwe tylko wtedy gdyby przepisy dotyczące możliwości podziału dało się zastosować nawet wtedy gdyby zniesienia współwłasności nie było. Dlatego roszczenie o zniesienie współwłasności nie jest roszczeniem wymienionym w art. 95 ust. 4 uogn. Czy w ramach roszczenia o zniesienie współwłasności można zastosować art. 95 ust. 1 uogn, jako przepis dopuszczający wykonanie podziału zgodnie z prawem, to należy już przeanalizować pod kątem zasad ogólnych. Moim zdaniem, jeśli nie masz kompetencji aby samemu stwierdzić czy ten przypadek jest dopuszczalny, najrozsądniejsza jest rada Panandrzeja alby uzgodnić to z urzędnikiem który będzie wydawał decyzje o podziale. Ten sam urzędnik powinien w przypadku gdy zniesienie będzie dokonywane w postępowaniu sądowym, będzie wydawał opinię o możliwości dokonania podziału, o którą to opinię powinien wystąpić sąd (jeśli jest to teren który wymaga zwrócenia się o taką opinię).