*

Autor: Tomek Wątek: Elektroniczne potwierdzenie odbioru  (Przeczytany 196 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomek

  • Komisja PTG
  • ****
  • *
  • Wiadomości: 112
  • Reputacja 17
  • jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 54.0 Firefox 54.0
Elektroniczne potwierdzenie odbioru
« dnia: 25 Lipiec 2017, 17:20 »
Poczta Polska udostępniła usługę EPO - Elektroniczne potwierdzenie odbioru. Czy tak wygenerowany raport z dostarczenia pisma jest zgodny z KPA i może służyć zamiast żółtych zwrotek w postępowaniach rozgraniczeniowych, podziałach nieruchomości itd. ?

Ponieważ nie zamazałem danych osobowych proszę ich nie przetwarzać i nie kopiować!

Offline pandrzej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 165
  • Reputacja 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 59.0.3071.115 Chrome 59.0.3071.115
Odp: Elektroniczne potwierdzenie odbioru
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Lipiec 2017, 17:54 »
KPA mówi, że organ administracji publicznej dostarcza przesyłki za pomocą operatora pocztowego w myśl ustawy Prawo Pocztowe. Zasadniczo jeżeli korzystasz z poczty i wykonujesz przepisy prawa geodezyjnego w myśl procedury opisanej w KPA to do obronienia jest teza, że dotyczą Cię te same przepisy co organu administracji.

Zatem proponuję zajrzeć do wspomnianego prawa pocztowego: te w art. 3 ust. 19 definiuje coś takiego co nazywa "przesyłką kurierską":

Cytuj
przesyłka kurierska – przesyłkę listową będącą przesyłką rejestrowaną lub
paczkę pocztową, przyjmowaną, sortowaną, przemieszczaną i doręczaną
w sposób łącznie zapewniający:
a) bezpośredni odbiór przesyłki pocztowej od nadawcy,
b) śledzenie przesyłki pocztowej od momentu nadania do doręczenia,
c) doręczenie przesyłki pocztowej w gwarantowanym terminie określonym
w regulaminie świadczenia usług pocztowych lub w umowach
o świadczenie usług pocztowych,
d) doręczenie przesyłki pocztowej bezpośrednio do rąk adresata lub osoby
uprawnionej do odbioru,
e) uzyskanie pokwitowania odbioru przesyłki pocztowej w formie pisemnej
lub elektronicznej;

Cytuj
przesyłka rejestrowana – przesyłkę pocztową przyjętą za pokwitowaniem
przyjęcia i doręczaną za pokwitowaniem odbioru;

Tutaj zaś wyraźnie mamy zaznaczone, że pokwitowanie odbioru może być wykonane w formie elektronicznej. Zatem w myśl tych definicji i jako, że KPA nie definiuje dokładnie który przepis prawa pocztowego należy zastosować, myślę, że jeżeli chcesz korzystać z potwierdzeń w formie elektronicznej, to powinieneś wysyłać przesyłki kurierskie, a nie zwykłe przesyłki rejestrowane.

Z kolei §21 pkt 1 rozporządzenia MSWiA z 29 kwietnia 2013 w sprawie warunków wykonywania usług powszechnych przez operatora wyznaczonego mówi wyraźnie o złożeniu czytelnego podpisu.

Cytuj
Przesyłki rejestrowane doręcza się zgodnie z art. 37 ustawy za pokwitowaniem odbioru, po stwierdzeniu tożsamości
osoby uprawnionej do odbioru.
2. Doręczający przesyłkę może odstąpić od żądania okazania jednego z dokumentów, o których mowa w § 22, jeżeli
osoba uprawniona do odbioru jest osobiście znana doręczającemu.
3. Pokwitowanie odbioru przesyłki rejestrowanej powinno zawierać czytelny podpis odbiorcy i datę odbioru.

Zatem jeżeli chcesz korzystać z potwierdzenia elektronicznego, to jedynie ratuje Cię przesyłka kurierska (która także z definicji jest przesyłką rejestrowaną).