Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjneAutor: jurek paciej Wątek: Droga w mpzp  (Przeczytany 4473 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jurek paciej

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 37
Droga w mpzp
« dnia: 10 Grudnia 2011, 21:36 »
Jest droga w planie miejscowym, a jakby jej nie było ... Wstępny projekt podziału który złożyłem do Gminy , dzieli działkę na dwie nowe,rozdzielone zaprojektowaną i przedstawioną w w mpzp drogą gminną . Droga spełnia warunki określone w Ustawie o Drogach, tzn. szerokość, linie rozgraniczające drogi określają pas drogowy, linie dopuszczalnej zabudowy, więc przynajmniej te podstawowe warunki charakteryzujące funkcje drogi publicznej.
   Wójt Gminy postanawia negatywnie zaopiniować złożony wstępny projekt podziału , albowiem działka przeznaczona do podziału nie ma dostępu do drogi publicznej - faktycznie, jest oddzielona od istniejącej drogi poblicznej inną działką. Zgoda, ale mpzp wchodząc w życie mocą swoich warunków ( po to one zostały sformułowane ??? ) likwiduje tą przykrą dla działki przypadłość i zapewnia ( ??? ) jej nowo ustalu w zapisie planu dostęp . Otóż nie...
Bo chociaż postanowienie mówi :
.... " Projektowana działka oznaczona we wstępnym projekcie podziału numerem 1 jest zgodna z ustaleniami planu miejscowego w części tekstowej mpzp "
... oraz " Projektowana działka oznaczona we wstępnym projekcie podziału numerem 2, jest zgodna z pod względem możliwości zagospodarowania wg parametrów i wskaźników określonych w części tekstowej mpzp "
TO jednak jeśli chodzi o przedstawioną w mpzp działkę drogową  :

... " Przeznaczenie działki w mpzp wyznaczające jej funkcję nie oznacza, iż teren objęty tym przeznaczeniem z mocy samej uchwały rady gminy przyjmującej plan miejscowy, zmienia swoją funkcję i sposób jej użytkowania. Teren przeznaczony w mpzp pod drogę publiczną stanie się drogą publiczną dopiero po zrealizowaniu szeregu czynności  techniczno - prawnych obejmujących :wydzielenie działekpod tę drogę, nabycie wydzielonych działek przez podmiot publiczny, faktyczne wykonanie drogi, a następnei nadanie jej odpowiedniej kategorii w drodze uchwły Gminy "

... termin ten nazywa się w tym przypadku Święty Nigdy

Więc dwie wydzielone działki spełniają kryteria planu miejscowego, droga je rozdzielająca - NIE

No i rozumiem intencje Gminy, projektowana droga przecina około 60 działek , a budżet Gminy ledwo dyszy, około 50 %  deficyt na karku ....
Pytanie jest więc , czy zapis mpzp obliguje do czegoś , czy w tym wypadku działają " przepisy szczególne " ?
NIe mam czasu, a raczej nie ma go moja klientka i posłużę się ustanowieniem służebności przejścia, ale pytanie pozostaje ... :?:

Offline Adam Wójcik

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 2864
Re: Droga w mpzp
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Grudnia 2011, 09:30 »
Witaj Jurku.

Moim zdaniem - ze strony wójta - wszystko jest OK.

Po pierwsze mpzp - jak sama nazwa wskazuje - jest tylko planem... Rysunek planu w szczególności nie powoduje, że wydzielane działki mają zapewniony dostęp do drogi publicznej przez tę dopiero planowaną do realizacji w przyszłości drogę.

Po drugie: wydzielaną działkę "drogową" 3 winniśmy raczej określać jako "działkę gruntu przeznaczoną w mpzp pod drogę publiczną", a nie "drogą". Jeżeli działka ta bezpośrednio nie przylega do jakiejś drogi publicznej (piszesz, że oddzielona jest od drogi inną działką), to brak jest faktycznego dostępu do drogi publicznej dla nowowydzielanych działek nr 1 i 2.

>>Więc dwie wydzielone działki spełniają kryteria planu miejscowego, droga je rozdzielająca - NIE

Tak wójt napisał? Chyba raczej odmówił z powodu braku zamieszczenia we wpp propozycji zapewnienia realnego dostępu do drogi publicznej dla działek 1 i 2.

Pozdrawiam, Adam Wójcik.
Geodezja, w przeciwieństwie do matematyki, jest jednym wielkim błędem...