Kontakt

Polskie Towarzystwo Geodezyjne
Prezes Zarządu PTG:
Dorota PAWŁOWSKA-BASZAK
Adres do korespondencji:
ul. Władysława Łokietka 18
59-220  LEGNICA


Zarząd PTG:
E-mail: zarzad@ptg-org.pl

Komisja Rewizyjna PTG:
E-mail: komisja.rewizyjna@ptg-org.pl

Sąd Koleżeński PTG:
E-mail: sad.kolezenski@ptg-org.pl


NIP: 637-215-37-14
REGON: 121032220
KRS: 0000333653

Numer konta:
mBank
74 1140 2004 0000 310279 379255

Członkostwo w PTG

Instytucje geodezyjne







Autor: maciekwu Wątek: dokumentacja techniczna rozgraniczenia  (Przeczytany 284 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maciekwu

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 179
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Opera 77.0.4054.172 Opera 77.0.4054.172
dokumentacja techniczna rozgraniczenia
« dnia: 7 Lipca 2021, 09:32 »
w protokole weryfikacji zarzucono brak w operacie potwierdzonych przez wykonawcę za zgodność protokołów granicznych. Przywołano Rozporządzenie MR z dnia 18 sierpnia 2020r.w sprawie standardów technicznych - par. 36.6.
Mam wątpliwości.
Po pierwsze rozporządzenie o rozgraniczeniu (które jest przepisem szczególnym) nie przewiduje takich dokumentów w składzie operatu technicznego.
 Po drugie czy na pewno geodeta ma prawo potwierdzać za zgodność dokument, który sam wytworzył ale nie będąc organem ani po przekazaniu dokumentacji rozgraniczenia organowi nie będzie w posiadaniu potwierdzanego dokumentu.
Czy jestem w błędzie?
« Ostatnia zmiana: 8 Lipca 2021, 10:41 przez maciekwu »

Offline Dorota.P.Baszak

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1777
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 91.0.4472.124 Chrome 91.0.4472.124
Odp: dokumentacja techniczna rozgraniczenia
« Odpowiedź #1 dnia: 8 Lipca 2021, 18:07 »
Po pierwsze:
- § 36.6 rozporządzenia nie nakłada obowiązku na wykonawcę prac geodezyjnych aby ten cokolwiek poświadczał.

Po drugie:
- zgodnie z art 42 ust 4 pgik to osoby wykonujace samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii mogą poświadczać za zgodność z oryginałem sporzadzone przez siebie kopie protokołów

I po trzecie - najważniejsze:
- §35 ust 3 rozporządzenia w/s standardów - podpisanie operatu przez kierownika prac geodezyjnych oznacza jednocześnie poświadczenie przez niego za zgodność z oryginałem kopii dokumentów wchodzących w skład operatu w rozumieniu art 42 ust 4 ustawy.

Offline maciekwu

  • Członek PTG
  • ***
  • Wiadomości: 179
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Opera 77.0.4054.172 Opera 77.0.4054.172
Odp: dokumentacja techniczna rozgraniczenia
« Odpowiedź #2 dnia: 9 Lipca 2021, 04:59 »
moje zastrzeżenie czy wątpliwość wynika z
Art.  76a.  KPA
§  1. Jeżeli dokument znajduje się w aktach organu lub podmiotu, o którym mowa w art. 76 § 1 lub 2, wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ lub podmiot odpis lub wyciąg z dokumentu.
oraz
Art.  76.
§  1.
Dokumenty urzędowe sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.
§  2.
Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do dokumentów urzędowych sporządzanych przez organy jednostek organizacyjnych lub podmioty, w zakresie poruczonych im z mocy prawa lub porozumienia spraw wymienionych w art. 1 pkt 1 i 4.
wobec faktu, że w postępowaniu rozgraniczeniowym geodeta uprawniony nie jest organem i oryginały dokumentów nie znajdują się w moich aktach. Oryginały zostają przekazane Wójtowi/Burmistrzowi, który jest organem i w jego aktach pozostają te dokumenty.
Czy aby w związku z tym to nie Wójt/Burmistrz powinien je potwierdzać za zgodność?
Moją wątpliwość budzi też akt, że rozporządzenie o rozgraniczeniu w składzie operatu technicznego nie wymienia kopii protokołów granicznych (ani tym bardziej dowodów doręczenia).

« Ostatnia zmiana: 9 Lipca 2021, 05:43 przez maciekwu »

Offline Dorota.P.Baszak

  • Zarząd PTG
  • *****
  • Wiadomości: 1777
  • Jedna prosta idea
  • System:
  • Windows 10 Windows 10
  • Przeglądarka:
  • Chrome 91.0.4472.124 Chrome 91.0.4472.124
Odp: dokumentacja techniczna rozgraniczenia
« Odpowiedź #3 dnia: 9 Lipca 2021, 08:51 »
W rozgraniczeniu geodeta działa z upoważnienia organu, ale tylko w zakresie czynności ustalania przebiegu granic nieruchomości.
Podczas tych czynności nie mają zastosowania przepisy kpa.
To, że między innymi protokół graniczny zostaje włączony do akt postępowania administracyjnego czy sądowego nie może moim zdaniem przesądzać o konieczności stosowania kpa na etapie sporządzania dokumentów przez geodetę.

Nie wiem jak jest "u was", ale "u nas" dokumentacja rozgraniczeniowa (operat techniczny) jest włączany do zasobu przed przekazaniem oryginałów dokumentów do gminy.
Czyli na etapie, gdy jeszcze nie jest ona włączona w akta postępowania administracyjnego.